Vizita.si
Filtri

Psiha

Kako ohraniti pozitivno samopodobo v digitalni dobi?

N.R.A.
07. 08. 2023 05.00
0

V času družbenih omrežij, raznoraznih filtrov in v vsebini, ki je velikokrat nerealna, je ohranjanje pozitivne samopodobe postalo vse pomembnejše za naše duševno zdravje.

Predstave o popolnosti, ki jih predstavljajo družbena omrežja, pogosto postavljajo nerealna pričakovanja in pritisk na vse ljudi, ne le na najstnike, da se primerjamo z drugimi. Kaj lahko storimo, predvsem sami?

Kaj lahko storimo, predvsem sami?
Kaj lahko storimo, predvsem sami?FOTO: AdobeStock

1. Zavedanje o vplivu družbenih omrežij

Najprej je ključno razumeti, da družbena omrežja pogosto prikazujejo le 'najboljše' trenutke življenj drugih ljudi. Naša samopodoba ne sme biti odvisna od virtualnih potrditev ali števila všečkov. Pomembno je, da se zavedamo, da je vsak posameznik edinstven in da imajo tudi drugi, tako kot mi, svoje negotovosti.

2. Omejite čas na družbenih omrežjih

Preživljanje prevelike količine časa na družbenih omrežjih lahko negativno vpliva na našo samopodobo. Določite si omejitve glede časa, ki ga boste namenili brskanju po družbenih omrežjih, in raje izkoristite čas za dejavnosti, ki vas osrečujejo in krepijo vašo samopodobo v resničnem svetu.

Omejite čas na družbenih omrežjih.
Omejite čas na družbenih omrežjih.FOTO: AdobeStock

3. Osredotočite se na notranjo lepoto in lastne dosežke

Pomembno je, da cenite svoje notranje vrednote in lastne dosežke. Namesto da se osredotočate na primerjavo z drugimi, si postavite realne cilje in se osredotočite na svoj lasten napredek in (osebno) rast.

4. Izogibajte se spletnemu 'zgledovanju'

Tista popolna postava, ki jo opazujete od zvezdnikov? Morate vedeti, da imajo zvezdniki osebne trenerje, kuharje in dietetike. Povprečen človek si ne more privoščiti kaj takega, dodatno pa nimamo časa, da bi se ukvarjali samo s svojim izgledom. Tudi tiste 'običajne' punce, ki jih morda na videz poznate iz svojega življenja – verjemite, da se za slikami skrivajo pravi 'koti', svetloba in vse ostalo, kar laska postavi.

Družbena omrežja niso realno ogledalo v svet!
Družbena omrežja niso realno ogledalo v svet!FOTO: AdobeStock

Družbena omrežja niso realno ogledalo v svet! Spletno primerjanje sebe z drugimi lahko privede do nezadovoljstva in slabše samopodobe. Namesto da zavidate drugim, si prizadevajte za medsebojno spoštovanje in spodbujanje.

5. Razvijajte spretnosti za kritično razmišljanje

Kritično razmišljanje je ključnega pomena pri obdelavi informacij, s katerimi smo soočeni na spletu. Preverjajte verodostojnost virov, izogibajte se širjenju neresničnih informacij ter se zavedajte, kako lahko manipulativne vsebine vplivajo na vaše dojemanje sebe.

6. Okrepite medsebojne odnose

Okrepite odnose s prijatelji in družino v resničnem svetu. Resnične medosebne povezave prinašajo občutek sprejetosti in pripadnosti, kar pozitivno vpliva na našo samopodobo.

Družbena omrežja
Družbena omrežjaFOTO: iStock

7. Iščite pozitivne modele

Iščite in si izberite pozitivne vloge modelov, ki vas navdihujejo in spodbujajo k razvoju. To so lahko uspešni ljudje z različnih področij, ki so dosegli svoje cilje na pošten in pozitiven način.

8. Poiščite pomoč, če in ko jo potrebujete

Če se soočate z izzivi pri ohranjanju pozitivne samopodobe, se ne bojte poiskati pomoči. Pogovor s starši, skrbniki ali strokovnjakom lahko prispeva k boljšemu razumevanju sebe in h krepitvi vaše samopodobe.

Ohranjanje pozitivne samopodobe v digitalni dobi zahteva zavedanje o vplivu družbenih omrežij, razvoj kritičnega razmišljanja ter poudarek na notranji lepoti in lastnih dosežkih. Pomembno je tudi graditi resnične medosebne odnose in iskati pomoč, ko je to potrebno. Zavedajte se, da ste edinstveni in vredni ljubezni, ne glede na to, kaj prikazujejo družbena omrežja.

Vira: seventeen & verywellmind

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587