Vizita.si
Najstniki

Psiha

Kako se soočiti s pritiski staršev?

A.K.
04. 11. 2021 05.00
0

Tudi ti občasno čutiš pritiske staršev? Ne skrbi, manjši in občasni pritiski so v tem obdobju nekaj običajnega, saj si vsak starš za svojega otroka želi najboljše. A včasih se zgodi, da takšni pritiski prej kot zdravo spodbudo prinašajo nenehen stres, občutke nerazumljenosti ali celo večje čustvene stiske. Kako vedeti, kdaj je pritisk pretiran, in kako se s tem konstruktivno spoprijeti?

Kdaj je pritisk staršev pretiran?
Kdaj je pritisk staršev pretiran? FOTO: Dreamstime

Kdaj je pritisk staršev pretiran? 

→ Ko ti primanjkuje samomotivacije: to najlažje prepoznaš tako, da se vprašaš, ali nekaj počneš zaradi lastnih ciljev ali zgolj zato, da bi ugodil željam staršem. Če si izbral drugi odgovor, si morda na spolzkih tleh, saj boš morda sčasoma spoznal, da te neka stvar sploh ne veseli, kar je še posebej problematično pri pomembnih temah, kot je izbira poklica. V tem primeru se je pomembno zazreti vase ter najti svojo moč in motivacijo. Katere želje so resnično tvoje in ne želje staršev?

→ Ko se neuspeh zdi kot konec sveta: če si soočen z neusmiljenim starševskim pritiskom, si svojo identiteto zelo verjetno začel povezovati s svojimi ocenami ali drugimi uspehi. V tem primeru se lahko zgodi, da vsak neuspeh doživljaš kot velik osebni poraz, ki te močno prizadene. To pa lahko vodi tudi v pogoste občutke tesnobe in depresijo.

Kako se pogovoriti o svojih željah?
Kako se pogovoriti o svojih željah?FOTO: Dreamstime

→ Ko se skrivaš pod masko sreče in zadovoljstva: med večjimi posledicami pretiranega pritiska staršev sta tudi stalna maska sreče in zadovoljstva ter s tem lažen občutek o sebi. Če si prisiljen ves čas biti uspešen, potem težje razviješ občutek, kdo si kot oseba. To lahko sčasoma vodi v krizo identitete, saj zaradi nenehnega izpolnjevanja zahtev staršev ne veš, kdo sploh si in kaj si v življenju želiš.

Kako se pogovoriti o svojih željah?

Iskanje ravnovesja med pričakovanji in zahtevami staršev ter tvojimi lastnimi željami se morda zdi kot nikoli končana borba. Preden se lotiš pogovora, si preberi naslednje vrstice. 

→ Zapomni si, da si dovolj dober: večkrat se opomni, da si dober prav takšen, kakršen si. Pomembno je, s čim se boš v življenju ukvarjal, a to ne opredeljuje vrednosti tebe kot osebe. Te vrstice so namenjene zlasti tistim, ki se zaradi nemogočih zahtev staršev počutijo manjvredne, ne dovolj dobre in neuspešne. 

Zapomni si, da si dovolj dober
Zapomni si, da si dovolj dober FOTO: Dreamstime

→ Pokusi razumeti, od kod prihajajo pritiski staršev: poskusi stopiti v njihove čevlje in razmisli, od kod takšen pritisk. So bili sami kot najstniki pod podobnim pritiskom? Imajo morda neizpolnjene poklicne želje, ki so jih prenesli nate? Si želijo le, da bi bil uspešen in srečen, ker sami niso imeli pogojev za to? Če meniš, da so njihova pričakovanja previsoka, ne odlašaj s pogovorom.

→ Prizadevaj si za komunikacijo: pristen in iskren pogovor s starši o tem, kaj si v življenju želiš, lahko naredi čudeže, a le, če se tega lotiš na zrel način. Ustvarjanje konfliktov in namerno upiranje zagotovo ne bosta obrodila sadov, zato se pogovora loti premišljeno. Kako? Najprej izberi primeren trenutek, ko bodo starši (eden ali oba) prosti in prave volje. Najlažje je to opraviti ob koncu tedna, ko smo vsi bolj sproščeni in nismo v naglici. Povej jim, da bi se rad o nečem pogovoril, in jih že na začetku pogovora prosi, naj spoštujejo tvoja stališča. Mirno jim pojasni, kaj si želiš v prihodnosti, npr. pri izbiri poklica. Če jim pokažeš, da o tem zrelo razmišljaš, razumeš svoje odločitve in sprejemaš posledice, ti bodo zelo verjetno tudi bolj zaupali. Če čutiš zaradi njih velik pritisk, jim to povej, ob tem pa poslušaj tudi njihovo plat zgodbe in skušaj ugotoviti, od kod njihove želje.

Usklajevanje želja je včasih precej težavno, sploh če je denimo izbira poklica povezana z družinskim podjetjem in tradicijo. V takšnih primerih se starši težje sprijaznijo, da se je njihov otrok odločil za drugo pot. A to ne pomeni, da delaš kaj narobe. Pomembno je, da slediš svojim željam in ciljem – nenazadnje gre za tvoje življenje. Če imaš večje težave in te starši nikakor nočejo poslušati ter celo vztrajajo pri svojem, se pogovori z drugo odraslo osebo, ki ti bo znala svetovati.

Vir: LearningMind 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662