Če želiš premagati občutke nezadovoljstva s seboj, je pomembno, da poznaš vzroke in sprožilce, se zavedaš močnih učinkov, ki jih ima takšno razmišljanje na tvoje življenje, narediš načrt, kako premagati te občutke, in razviješ zdrave sposobnosti spoprijemanja z izzivi odraščanja.
11 znakov, ki kažejo, da imaš pretirane negativne misli o sebi:
- Razmišljanje na vse ali nič: življenje vidiš ali kot dobro ali kot slabo, brez vmesnih odtenkov. Če narediš napako, misliš, da je vsega konec in da tvoje življenje nima vrednosti.
- Osredotočaš se na negativno: tudi če imaš dober dan, se raje osredotočaš na slabe stvari, ki so se zgodile, ali pa na tisto, kar bo po tvojem šlo narobe.
- Nizka samopodoba: na splošno imaš nizko samopodobo in na sebi težko najdeš stvar, ki ti je všeč ali na katero si ponosen.
- Iščeš potrditve: nenehno in pretirano iščeš zunanjo odobritev ljudi, ki bi potrdili tvojo lastno vrednost. Tvoje mnenje o sebi se spreminja glede na to, kako te ocenjujejo drugi in kaj si mislijo o tebi.
- Ne sprejmeš pohval: če nekdo pove nekaj dobrega o tebi, zanikaš povedano ali pa si misliš, da je le prijazen. Ne razumeš, zakaj bi te nekdo lahko pohvalil.
- Trudiš se ugajati: vedno se trudiš prilagajati, ugajati in ustrezati drugim, a ob tem izgubljaš sebe in se počutiš kot tujec.
- Kritiko jemlješ zelo osebno: tudi konstruktivno kritiko pogosto jemlješ kot osebni napad in o njej razmišljaš še dolgo.
- Imaš težave z ljubosumjem: ljubosumen si na druge, zato v njih vedno iščeš samo negativne stvari, da bi se počutil bolje.
- Strah pred pristnimi odnosi: ko se ti nekdo preveč približa (prijatelj ali potencialni fant/punca), ga lahko zavrneš iz strahu, da se bo to slabo končalo.
- Neusmiljenost do sebe: če narediš napako, si zelo težko odpustiš. Morda obžaluješ tudi stvari, ki si jih ali jih nisi storil v preteklosti. Morda imaš težave tudi s samoodpuščanjem.
- Cinizem: sovražiš svet, v katerem živiš, in nanj gledaš zelo cinično. Ljudi s pozitivnim pogledom na svet dojemaš kot naivne.
Če ti vsaj kaj od naštetega zveni znano, se verjetno sprašuješ, kako si lahko pristal na tej točki, ko vse doživljaš negativno. Pomembno si je vzeti nekaj časa za samorefleksijo in razmisliti o tem, kaj se je dogajalo v tvojem življenju doslej. Negativno razmišljanja lahko razviješ zaradi preteklih negativnih dogodkov – npr. v družini, v odnosu s starši, ker si žrtev nasilja s strani vrstnikov, zaradi šolskih/športnih neuspehov ali zaradi neuspelih ljubezenskih zvez. Razmisli, kaj se je v tvojem življenju dogajalo, kateri dogodki so pustili močan pečat. Kaj je tisto, kar najbolj vpliva ali je vplivalo nate?
Kako se boriti proti negativnemu načinu razmišljanja?
Pomembno je zavedanje, da si sam odgovoren za to, kako se počutiš. Na voljo imaš različne metode, s katerimi izboljšaš svoj pogled nase in na svet.
1. Pisanje dnevnika: Dnevnik je lahko učinkovit način za razmislek o dnevu in nudi lažje razumevanje o vsem, kar se ti je zgodilo. Razmisli o dogodkih, ki so vplivali nate, preuči situacije, ki so sprožile čustva, in bodi pozoren na temeljne vzroke negativnega razmišljanja, počutja. Ni potrebe, da pišeš na dolgo in široko, dovolj so že kratki stavki, asociacije, prebliski. Na ta način najdeš vzorce in se zaveš, kako se tvoja čustva spreminjajo. Raziskave kažejo, da lahko pisanje dnevnika pomaga pri zmanjšanju stisk.
2. Pogovor z notranjim kritikom: Ko se začneš bolje zavedati svojih čustev in njihovih sprožilcev, začni prepoznavati misli, ki jih imaš ob soočanju z negativnimi dogodki. Zastavi si vprašanja o tem, ali so tvoje misli realne ali izkrivljene.
3. Vadi sočutje do sebe: To pomeni tudi gledati na situacije v drugačni luči, videti dobre stvari, ki si jih dosegel, in prekiniti s črno-belim razmišljanjem. Je bila ta slaba stvar, ki se ti je zgodila, res konec sveta? S sočutjem do sebe se lahko odpreš bolj pozitivnim občutkom, ki sčasoma nadomestijo negativne.
4. Obkroži se s pozitivnimi ljudmi: Ljudje, s katerimi se družiš, imajo zelo močan vpliv na to, kako se počutiš. Pozitivno naravnani ljudje bodo svoj pogled na svet prenesli tudi nate in te vzpodbujali, navdihovali, opogumljali. Enako velja za negativne ljudi, ki lahko tvoj svet naredijo še bolj negotov.
5. Začni skrbeti zase: To pomeni, da skrbiš za svoje fizično in duševno zdravje tako, da delaš vse, kar ti omogoči dobro počutje. Jej zdravo hrano, redno telovadi, poskrbi za dovolj spanca, zmanjšaj čas na družbenih omrežjih, preživi več časa v naravi.
6. Začni živeti življenje, ki ga želiš: Kot protistrup za slabo počutje so za začetek dovolj že majhni koraki proti temu, kar si v življenju želiš. Nov hobi, nova prijateljstva, prekinitev razmerja, vpis na šolo, ki jo želiš.
7. Poišči pomoč: Če se ne počutiš dobro in opažaš, da negativni občutki vztrajajo, prosi za pomoč – starše, šolsko psihologinjo, osebnega zdravnika, skratka osebo, ki ji najbolj zaupaš in veš, da te razume. Včasih so težave pregloboke, da bi jih lahko rešil sam, in pogosto je za korak k novemu življenju dovolj že ena prava oseba, ki ti priskoči na pomoč.
Vizita TOK
Vir: VeryWellMind
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV