Vsak od nas ima drugačno družinsko ozadje, kar pomeni, da ne odraščamo vsi v enakih družinskih okoljih. V nekaterih družinah so starši bolj odprti in razumevajoči, v drugih so morda zelo strogi, omejujoči in nepripravljeni na pogovore.
Morda starši k tebi sploh ne znajo pristopiti ali pa v družini vladajo zlorabe, nasilje in razmere, zaradi katerih močno trpiš. Ne glede na to, kakšne skrbi ali težave te mučijo, je pomembno, da stvari ne zadržuješ v sebi.
Kam se lahko obrneš po nasvet ali pomoč?
Zelo pomembno je, da svoje težave zaupaš nekomu, ki ti je blizu in ki mu zaupaš. V tem primeru se lahko obrneš na sorodnike ali družinske prijatelje – če si si seveda z njimi blizu. Podpora je lahko tudi prijazna in razumevajoča mama tvojega prijatelja, ki jo poznaš.
Če nobena od opisanih možnosti ne pride v poštev, se lahko obrneš tudi na razrednika, učitelja ali šolsko psihologinjo, ki vedo, kako se odzvati v primeru večjih ali manjših najstniških težav. Če so v ozadju neurejeni družinski odnosi, lahko v šolo pokličejo tudi starše, nato pa skupaj razrešite nastalo težavo.
Če se torej soočaš s kakršno koli dilemo, vprašanjem odraščanja ali večjo stisko in potrebuješ nasvet ali pomoč, so odrasli, ki jim zaupaš, najoptimalnejša pomoč. Ena od možnosti je tudi osebni zdravnik oziroma v tvojem primeru pediater, zlasti v primeru, da te mučijo zdravstvena vprašanja ali specifične dileme v puberteti.
Če pa si osebne pomoči ne želiš in bi stvari, ki te mučijo, raje reševal anonimno, imaš na voljo veliko anonimnih telefonov, kjer so na drugi strani usposobljene osebe za pomoč v različnih stiskah.
→ Eden takšnih je TOM telefon (116 111) – telefon za otroke in mladostnike, ki predstavlja varno čustveno oporo za vse otroke in odraščajoče, ki se srečujejo z različnimi težavami, vprašanji, stiskami.
→ Na voljo imaš tudi zaupna telefona Samarian in Sopotnik (116 123).
→ Če se soočaš z duševno stisko, imaš temne misli ali razmišljaš o samomoru, pa pokliči na telefonsko številko 01 520 99 00, ki je namenjena temu.
Poleg tega pa lahko odgovore na različne dileme odraščanja najdeš tudi na različnih spletnih mestih. Ne glede na to, v kateri fazi pubertete si in kako se s tem spopadaš, je pomembno, da najdeš ustrezno podporo, če se znajdeš v različnih dilemah odraščanja in odnosov, zdravstvenih težavah ter duševnih ali družinskih stiskah.
Težave so namreč veliko bolj rešljive, če se jih lotimo čim hitreje, neodvisno od tega, ali gre za skrbi v telesnem razvoju, težave s samopodobo, tesnobne motnje, težave v vrstniških odnosih, neurejene razmere doma, konflikte z učitelji, poklicno izbiro ali kaj čisto drugega.
Vizita TOK
Viri: HabitSi / CopmiNet
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV