Vizita.si
Pravih prijateljev nihče ne more nadometiti.

Psiha

Kako družbena omrežja vplivajo na našo osebnost?

N.R.A.
24. 02. 2023 05.00
0

Vsaka stvar ima v življenju dobre in manj prijetne ali slabe strani.

V današnjem času imamo tako rekoč že vsi družbena omrežja in na njih preživimo veliko časa. Na Facebooku, Instagramu, Tiktoku in podobnem spremljamo, kaj počnejo vplivneži in znani ljudje, preverjamo vsebine, ki jih delijo naši znanci in hočemo ali ne, primerjamo svoje življenje z življenji drugih. 

Vsak dan smo izpostavljeni stotinam profilov različnih ljudi, opazujemo njihov življenjski slog, modne izbire in nezavedno prevzemamo njihova mnenja ter stališča do življenja.

Ko vidimo, da je nekaj v trendu in da imajo ali delajo to vsi pod nekim slavnim hashtagom, seveda želimo to narediti, kupiti ali imeti tudi mi.

Družbena omrežja
Družbena omrežjaFOTO: Dreamstime

Socialna omrežja imajo nedvomno pozitivne strani, kaj pa negativne? Kaj lahko pretirana uporaba družbenih omrežij naredi naši identiteti in osebnosti?

1. Način razmišljanja o 'sebi' se lahko spremeni

Družbena omrežja nam tako rekoč vsiljujejo predstavo o tem, kaj je lepo in privlačno. Na te vplive ste še posebej občutljivi najstniki, zato ste lahko nezadovoljni s svojim videzom. Če na primer spremljate znano osebnost, ki je prestala različne lepotne operacije, boste morda postali nezadovoljni, ker nimate majhnega nosu, polnih ustnic in napihnjenih lic. 

A to so samo trendi, ki radi pridejo in gredo. Naj se sliši še tako klišejsko, lepota res prihaja v vseh oblikah in velikostih in ni vam treba biti kot drugi, da bi bili lepi.

Način razmišljanja o 'sebi' se lahko spremeni.
Način razmišljanja o 'sebi' se lahko spremeni.FOTO: Profimedia

2. Postanemo lahko nezadovoljni z lastnim življenjem

Ljudje na družbenih omrežjih delijo svoje uspehe, dosežke in na splošno lepe stvari. Delili bodo tisto, na kar so ponosni, ne tistega, česar se sramujejo. Da ne omenjamo, da gre veliko fotografij pred objavo na omrežjih pogosto skozi različne filtre. 

Vse to vemo, a občutka zavisti ne zmanjša, ko vidiš objavo prijatelja, ki uživa v smučanju, ali objavo prijatelja, ki srka koktajle na tropski plaži. Seveda se lahko vprašate, zakaj ne morete 'slediti takšnemu življenjskemu slogu? Odgovor se glasi: Ker je nemogoče.

3. Izgubljamo lahko socialno-čustveno povezanost

Dejanski pogovori iz oči v oči so se zmanjšali. Tudi ko gre ekipa na kavo, namesto da bi se pogovarjali, sedijo za mizo in vsi buljijo v svoje mobitele ter pregledujejo družbena omrežja.

Izgubljamo lahko socialno-čustveno povezanost.
Izgubljamo lahko socialno-čustveno povezanost.FOTO: Dreamstime

Kje so prijateljstvo, druženje, zabava in pogovor na štiri oči v tradicionalnem smislu? Žalostno je, da dajemo prednost družbenim medijem, ko imamo priložnost za zabavne interakcije v resničnem svetu.

4. Postanemo lahko osamljeni

Družbena omrežja so namenjena povezovanju ljudi, lažjemu deljenju misli, idej in občutkov. Vendar pa ima pretirana uporaba dejansko nasprotni učinek in lahko poveča občutek osamljenosti. 

Všečki in srčki v komentarjih ne pomenijo, da bodo ti ljudje res tam, ko jih bomo potrebovali. Nič namreč ne more nadomestiti stika iz oči v oči. Zato je treba vedno dati prednost interakciji in stikom v živo.

5. Preveč se lahko ukvarjamo sami s sabo in vsebinami, ki jih bomo objavljali na omrežjih

Deljenje sebkov in vsake minute življenja v zgodbah lahko povzroči nezdravo osredotočenost nase in vas oddalji od povezav v resničnem življenju.

Preveč se lahko ukvarjamo sami s sabo in vsebinami, ki jih bomo objavljali na omrežjih.
Preveč se lahko ukvarjamo sami s sabo in vsebinami, ki jih bomo objavljali na omrežjih.FOTO: iStock

Na primer, če se s prijatelji dogovorite za odhod ven, ali čutite potrebo, da ta večer delite na desetine različnih fotografij in video posnetkov, da drugim pokažete, da se imate dobro, ali nadlegujete ljudi okoli sebe z zahtevami za fotografije in popolno sliko? 

Uživajte v življenju in ne počnite vsega, kar počnete, samo zaradi objave na družbenih omrežjih.

6. Izgubljati lahko začnemo lastno identiteto

Ali smo kos oblačila kupili samo zato, ker je v trendu in se v njem ne počutimo prav dobro? V redu, vsi posnemamo nekoga ali nekaj, saj je konformnost globoko zasidrana v človeško psiho.

Kako pametno uporabljati družbena omrežja?
Preberi še
Kako pametno uporabljati družbena omrežja?

Včasih svoje vedenje preprosto prilagodimo vedenju skupine, da bi nas drugi sprejeli. Skupine pa sledijo trendom, ki jih narekujejo družbena omrežja. In kaj se pogosto zgodi? Ko skušamo slediti tem trendom, izgubljamo svojo identiteto in postajamo replike, podobni drug drugemu. Vprašati se morate, kdo si, kaj ti je všeč in kaj ne. Ne ujemite se v past in ne izgubite značaja ter sebe v sledenju trendom.

Vir: teen385 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662