Vizita.si
Mlada generacija

Psiha

Zakaj se moraš prenehati primerjati z nerealnimi slikami na družbenih omrežjih?

Vizita.si
26. 03. 2024 04.45
0

Na družbenih omrežjih, kjer se vsak dan srečujemo z neskončnimi tokovi popolnosti na družbenih omrežjih, se postavlja vprašanje, ali so te slike resničnost ali zgolj iluzija. Pogosto se znajdemo v pasti primerjanja svojega življenja z življenjem drugih, ki ga predstavljajo na družbenih omrežjih, a to primerjanje lahko prinese le občutek manjvrednosti in nezadovoljstva s svojim življenjem.

Ena izmed najbolj nerealnih značilnosti družbenih omrežij je iluzija popolnosti. Naše spletne profile krasijo le najlepše slike, izbrane iz stotin ali celo tisočev posnetkov, katerih namen je pokazati le našo najboljšo verzijo.

Kako ohraniti pozitivno samopodobo v digitalni dobi?
Preberi še
Kako ohraniti pozitivno samopodobo v digitalni dobi?

S tem se ustvarja nerealna predstava o tem, kako naj bi bilo videti naše življenje. Sčasoma lahko začnemo verjeti, da je življenje drugih res tako brezhibno, kar pa je daleč od resnice.

Družbena omrežja
Družbena omrežjaFOTO: Dreamstime

Dejstvo je, da so mnoge slike na družbenih omrežjih preurejene in popravljene. Filtri, popravki barv, retuširanje in drugi digitalni triki omogočajo, da smo videti boljše, kot v resnici smo. To pa lahko vodi v občutek, da je naš videz ali naš način življenja manjvreden v primerjavi z drugimi, ki se zdijo popolni na spletu.

'Zdrava' količina časa, ki ga lahko preživimo na družbenih omrežjih, verjetno ne obstaja
Preberi še
'Zdrava' količina časa, ki ga lahko preživimo na družbenih omrežjih, verjetno ne obstaja

Pomembno je tudi razumeti, da vsi na družbenih omrežjih prikazujemo le najlepše verzije sebe. Naši profili so kot digitalna vitrina, polna trenutkov sreče, uspeha in popolnosti. Toda resnica je, da ima vsak od nas svoje vzpone in padce, težave in izzive, ki jih ne delimo vedno javno. Primerjanje svojega ozadja z izbranimi trenutki življenja drugih je torej nesmiselno in nepravično do sebe.

Družbena omrežja
Družbena omrežjaFOTO: iStock

Namesto da se primerjamo z iluzijami na družbenih omrežjih, bi morali ceniti svoje edinstvene potenciale in dosežke. Vsak od nas ima nekaj, kar ga dela posebnega, in ni smiselno meriti svoje vrednosti glede na število všečkov ali sledilcev na spletu. Namesto tega bi morali graditi svoje samozavest na podlagi lastnih dosežkov in odnosov v resničnem svetu.

Kako družbena omrežja vplivajo na našo osebnost?
Preberi še
Kako družbena omrežja vplivajo na našo osebnost?

Poleg tega bi morali razviti zdrav odnos do uporabe družbenih omrežij. Namesto da nam služijo kot merilo za naše življenje, bi morali uporabljati te platforme kot orodje za povezovanje s prijatelji, družino in skupnostjo. Pomembno je, da se zavedamo, da je resnično življenje tam zunaj, zunaj digitalnega sveta, in da so pristni odnosi in izkušnje tisti, ki nam prinašajo pravo zadovoljstvo in izpolnitev.

Družbena omrežja
Družbena omrežjaFOTO: iStock

V zaključku je treba poudariti, da je primerjanje sebe s popolnimi podobami na družbenih omrežjih nesmiselno in škodljivo. Namesto tega bi morali graditi svojo samozavest na podlagi resničnih dosežkov in odnosov v resničnem svetu. 

"Želijo vedeti velikost mojega modrčka. Mojo višino. Mojo težo...''
Preberi še
"Želijo vedeti velikost mojega modrčka. Mojo višino. Mojo težo...''

Družbena omrežja naj bodo sredstvo za povezovanje in izražanje, ne pa merilo za našo vrednost. Ko se osvobodimo bremena primerjanja, lahko začnemo živeti bolj polno in zadovoljno življenje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650