Na Social Impact Award Slovenija Projekt, ki ga vodi Slovenska agencija za mlade (SLOAM), je vaša podjetniška ideja Jaz Intimi prejela nagrado strokovne žirije za zmago v kategoriji glasovanja strokovne žirije. Nam zaupate nekaj več o vaši podjetniški ideji?
Naša ideja je program JAZ INTIMI, ki se na strokoven, preventiven in inkluziven način loteva tem odraščanja, odnosov, spola ter spolnosti, torej vsebin spolne vzgoje. Program je usmerjen k mladim in bo do njih pristopal na tri načine: z našim izvajanjem delavnic na šolah, s paketom JAZ INTIMI, ki bo dostopen v trgovinah. in preko spletne strani z izobraževalnimi vsebinami. Vsebine predstavljamo iz psihološkega, socialnega in medicinskega vidika.
Kdaj in kako je vzklila ideja?
Ideja je vzniknila v 4. letniku študija socialne pedagogike, spomladi 2020. Sproščeno smo klepetale o vsem, kar nas moti znotraj vzgoje in izobraževanja ter v družbi na splošno. Takrat smo z navdušenjem spremljale serijo Sex Education in le sanjale o odprtem prostoru, kjer bi se mladi lahko odkrito pogovarjali o »žgečkljivih« temah – o vsem, kar jih zanima.
V naslednjih mesecih se je ideja razvijala od novega šolskega predmeta spolne vzgoje, do priročnika in kasneje didaktičnega pripomočka za pedagoške delavce_ke ter nazadnje do oblikovanja programa JAZ INTIMI. Slednji je tudi prepričal strokovno žirijo na tekmovanju Social Impact Award Slovenia 2021.
Zakaj menite, da je spolna vzgoja pomembna za osnovnošolce? Menite, da o tem, v družbi in tudi kot posamezniki, premalo govorimo?
Najprej želimo poudariti, da bi spolna vzgoja morala biti veliko več kot ura o zaščiti in spolno prenosljivih boleznih. Iz naših osebnih izkušenj in izkušenj dela z mladimi smo spoznale, da o spolnosti razmišljajo, jih zanima in se s seksualnimi vsebinami (ne)hote srečujejo. Informacije iščejo pri lahko dostopnih virih, ki niso vedno zanesljivi. Mladi torej ne dobijo resničnih informacij o odraščanju, kaj šele o spolnosti. Prav v tem vidimo pomembnost izobraževanja kot ga uvaja program JAZ INTIMI.
Ne gre za to, da o tem govorimo premalo. Gre za način, kako o tem govorimo. Pogovor z mladimi o spolnosti je pogosto pospremljen z neprijetnimi občutki. Mladi, ki so želeli odprto o tem govoriti, pa tega niso dobili od odraslih, sami postanejo odrasli, ki o teh tematikah ne znajo spregovoriti. In sklenjen je začaran krog. Velik del pogovorov o spolnosti je nato celo v partnerstvih pospremljen s cmokom v grlu.
Koliko časa je trajalo od 'ideje v glavi' do 'realizacije'? Kdo vse vam je stal ob strani, vas podpiral, navsezadnje pa spodbujal?
Trajalo je dobro leto. Najprej sta nas spremljala profesor doc. dr. Matej Sande in asistentka mag. Sonja Čandek, ki sta prepoznala naš zagon ter perspektivnost ideje. V procesu uresničevanja nam je s svojimi nasveti in spodbudami ob strani stalo veliko oseb, ki so strokovnjaki_nje na svojih področjih. V težjih trenutkih so nam spodbude bližnjih vlile motivacijo za nadaljevanje. Ideje ne bi pripeljale tako daleč brez usmeritev in podpore ekipe SIA ter mentorja Jana Peloze. Do vseh, ki so nam kakorkoli na poti pomagali čutimo izjemno hvaležnost.
Kaj ste si želeli oz. si s podjetniško idejo Jaz Intimi želite doseči v družbi?
Mladim želimo ponuditi konkretne in resnične informacije denimo o odraščanju, spolnem nasilju, identiteti … Preko tega doseči boljše poznavanje lastnega telesa in občutkov, oblikovanje funkcionalnih odnosov, večjo strpnost do različnosti, poznavanje lastnih možnosti z vidika zaščite, higienskih pripomočkov ipd.
Kako intenzivno je potekalo tekmovanje?
O intenzivnosti zares težko govorimo, ker je bila to naša prva izkušnja tovrstnega tekmovanja. Lahko rečemo, da nam je bilo v izziv naloge tekmovanja izpolnjevati znotraj danega časovnega okvirja. Vsem trem je bilo namreč pomembno, da je vsak naš izdelek čim bolje narejen.
Bi rekli, da so podpora, pravo mentorstvo in navsezadnje spodbujanje ter vera v neko idejo, pomembni?
Vse to je po naših izkušnjah izjemnega pomena. Prav naša vera v idejo in dobra mentorska podpora sta bistveno pripomogli k našemu uspehu.
Kaj menite, da je tisto, kar je pri socialno podjetniškem zgledu pomembno?
Socialno podjetništvo nas uči, da je poleg finančnih pridobitev in rentabilnosti pomembno tudi vračanje družbi. Pomembno je prepoznavanje in razumevanje družbenih problemov ter uvajanje pozitivnih sprememb.
Kaj svetujete mladim, ki si želijo podati na svojo pot?
Zdijo se nam ključne tri stvari. Prva je, da se lotiš nečesa, kar vzbuja tvoje iskreno zanimanje. Drugič, da se na pot razvoja in uresničevanja ideje podaš z osebami, s katerimi dobro sodeluješ ter se osebnostno ujameš. Nazadnje, na poti uresničevanja je dobro najti podpornike in svetovalce, ki bodo v pomoč pri soočanju z izzivi.