Vizita.si
Lepota po svetu

Puberteta

Lepotni ideali: kaj je zdravo, kaj je lepo in kaj resnično?

A.K.
17. 11. 2022 05.00
0

Lepotni standardi obstajajo že od nekdaj, a zdi se, da so z vzponom družbenih omrežij postali še vidnejši, še zahtevnejši – in predvsem nerealni. Kako zelo pa tebi pridejo do živega vse te podobe, s katerimi smo vsakodnevno obkroženi?

Zasledovanje popolnosti, ki ne obstaja
Zasledovanje popolnosti, ki ne obstaja FOTO: iStock

Zasledovanje popolnosti, ki ne obstaja

Družbena omrežja so polna fotografij popolnih moških in ženskih teles. Reklame prikazujejo obraze brez vsakršnih nepravilnosti. Glasbeni videospoti postavljajo v ospredje telesa brez najmanjših napak. Vse se vrti okoli popolnosti, ki marsikomu vzbuja občutek, da ni dovolj dober, privlačen, lep, uspešen. Najstniki, ki odraščate v poplavi sodobnih medijev in ste vseskozi obkroženi s sporočili, ki jih servira sodobna družba, ste veliko dovzetnejši za negativne vplive. Vse te podobe lahko resno škodijo realnemu pogledu na to, kaj je zdravo in resnično. 

Več časa ko namenimo spremljanju družbenih omrežjih in bolj ko absorbiramo nerealna telesna pričakovanja, večja je verjetnost, da bomo trpeli zaradi negativne telesne podobe. Obrazi s popolnoma gladko kožo, velikimi očmi in polnimi ustnicami. Telesa brez grama maščobe, strij, celulita in drugih nepravilnosti. Vse te slike, ki jih lahko spremljamo v medijih, so zasnovane tako, da nam ustvarjajo nerealno mišljenje o tem, kakšni smo ljudje v resnici. Vse to pa pogosto vodi tudi v dvome o sebi, občutke manjvrednosti, nezadovoljstvo s samim seboj, motnje hranjenja, tesnobo in celo depresijo. 

Vse to, kar vidimo navzven, je le iluzija, ki se danes dobro prodaja.
Vse to, kar vidimo navzven, je le iluzija, ki se danes dobro prodaja.FOTO: Thinkstock

Vse to, kar vidimo navzven, je le iluzija, ki se danes dobro prodaja

Kaj pa, če zunanja lepota nima nobene zveze s tem, kar oseba čuti v sebi? Marsikdo si želi, da bi se lahko postavil v kožo tiste lepe vplivnice ali vplivneža, ki na fotografijah odraža 'popolnost' in vsaj na videz živi idealno življenje. A dejstvo je, da se te osebe v resničnem življenju spopadajo s pravo toliko problemi (morda mnogo večjimi) kot ti. 

Čeprav se to ne vidi, saj fotografije vedno 'lažejo', se lahko tista priljubljena vplivnica spopada s hudimi stiskami, depresijo ali drugimi duševnimi motnjami. Bi si še vedno želeli biti v njeni koži? Verjetno ne. 

Toda tarča nerealnih medijskih prikazov lepote niste le dekleta, ampak tudi fantje. Že figurice superjunakov prikazujejo pretirane različice teles, ki so prekomerno mišičasta ter imajo nesorazmerna ramena in boke. Nekateri fantje si prizadevajo popolno telo doseči s kompulzivnimi vadbami in nezdravimi dietami, kar vodi tudi v motnje hranjenja in težave v duševnem zdravju, ki izhajajo iz slabe samopodobe. 

Kako zgraditi bolj pozitivno telesno podobo in se ne ozirati na medije?
Kako zgraditi bolj pozitivno telesno podobo in se ne ozirati na medije?FOTO: Dreametime

Pomembno! Vsako telo je lepo, če je v njem srečna oseba. To, kar se dogaja v tebi, se močno odraža na tvoji zunanjosti. Če smo samozavestni in zadovoljni, če verjamemo vase in se ne obremenjujemo z okolico, potem bomo to izžarevali navzven. Če smo negotovi in nezadovoljni s seboj ter ne verjamemo vase, se bo to videlo v drži telesa, mimiki obraza in splošni energiji, ki jo oddajamo. 

Kako zgraditi bolj pozitivno telesno podobo in se ne ozirati na medije? 

– Opusti samokritiko.

– Ugotovi, katere stvari negativno vplivajo nate, in se jim izogibaj. 

– Ko se pogledaš v ogledalo, se nasmej.

– Napiši seznam desetih stvari, ki jih pri sebi obožuješ.

– Nosi oblačila, ki odražajo tebe, in ne tistih, ki so trenutno v modi.

– Ukvarjaj se s stvarmi, ki te osrečujejo in izpolnjujejo.

– Naredi seznam stvari, ki si jih želiš v življenju poskusiti. 

– Bodi avtentičen, in ne kopija drugih.

– Bodi ponosen nase!

Bodi ponosen nase!
Bodi ponosen nase!FOTO: Dreamstime

 

Viri: Beterlyf 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650