Vizita.si
Najstnik spi

Puberteta

Zakaj ti je zjutraj tako težko vstati iz postelje?

N.R.A.
23. 11. 2022 05.00
0

Nekje ob začetku pubertete se z našo notranjo biološko uro zgodi nekaj 'čudnega'.

Nenadoma težje zaspimo, zjutraj težko vstajamo iz postelje, telo pa nas včasih skoraj 'prisilii' k počitku ob čudnih urah dneva. 

Čeprav je ta sprememba naravna za to obdobje mladega človeka, lahko motnje spanja povzročijo, da biološka ura ne sovpada več z naravnim ciklom svetlobe in teme, kot je običajno. 

Temu sledi tudi logična težava, da je zjutraj zelo težko vstati iz postelje.

Pomanjkanje spanca na dolgi rok škoduje.
Pomanjkanje spanca na dolgi rok škoduje. FOTO: Adobe Stock

Čeprav se to dejstvo sliši kot izgovor za vse zaspane najstnike, ni

Tako kot lahko ponastavimo budilko na telefonu, tako lahko ponastavimo našo notranjo uro. Pravzaprav se vsak dan nekako ponastavi. Kako? 

S pomočjo svetlobe, ki doseže naše oči. Notranja ura je zelo občutljiva na jutranjo svetlobo, zato je izpostavljenost jutranji, modri svetlobi najboljša za 'sinhronizacijo' notranje biološke ure s 24-urnim ciklom svetlobe in teme Zemlje.

''Če se zjutraj zbudite in greste ven, se zbudi tudi biološka ura v vašem telesu,'' pravi Mariana Figueiro, znanstvenica s politehničnega inštituta Rensselaer v državi New York. To pomeni, da smo bolj pozorni, ko je zunaj svetlo, in bolj zaspani, ko je temno.

Težava nastane, ko najstniki, ki ste bodisi tik pred puberteto ali pa že krepko v njej, niso dovolj izpostavljeni jutranji svetlobi.

Tako kot lahko ponastavimo budilko na telefonu, tako lahko ponastavimo našo notranjo uro.
Tako kot lahko ponastavimo budilko na telefonu, tako lahko ponastavimo našo notranjo uro.FOTO: Adobe Stock

Najstniki ste takrat v razredu ali pa se v šolo vozite z javnim prevozom. Da bi imeli med šolskim letom dovolj jutranje svetlobe, bi morali imeti učenci šolski odmor med 9. in 10. uro zjutraj, da bi lahko šli ven. Prav tako bi bilo koristno preživeti nekaj minut zunaj pred odhodom v šolo.

Iz istega razloga, ker je jutranja modra svetloba uporabna zjutraj, povzroča težave zvečer, ker lahko moti notranjo uro. Računalniški monitorji, televizorji in druge elektronske naprave namreč oddajajo modro svetlobo, kar pomeni, da lahko njihova uporaba v večernih urah prisili študente, da ostanejo budni še pozno v noč. 

Kakšna je torej rešitev? Dokler nisi utrujen, imaš 'urejene stvari' in nimaš, tako rekoč, 'vsega dovolj', spi tako kot ti paše. Je pa dejstvo, da pomanjkanje spanca na dolgi rok škoduje, zato je pomembno, da že v mladosti razvijemo zdrave navade okoli spanja!

Povzeto po škole.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662