Še preden začnemo 'napadati' neprimerno starševsko obnašanje, moramo zajeti nekaj dejstev. V primeru, da si mladoleten, je primerno, smiselno in vsekakor prav, da tvoje starše skrbi zate. Če smo iskreni, jih ne bo nikoli nehalo skrbeti in tisti stavek – 'Boš videl/-a sam/-a, ko boš imel/-a otroke' – bo postal smiseln šele čez desetletje. Toda kdaj je skrb staršev pretirana in kdaj smiselna? Kaj je izražanje mnenj in kaj vsiljevanje lastnih stališč? Ta članek ti bo morda nekoliko v pomoč, da boš znal/-a najti mejo med enim in drugim.

Dajte jim čas in bodite potrpežljivi
Nekateri starši potrebujejo zgolj malo časa, da se privadijo, da njihova majhna punčka ali fantek ni več tako majhna. Mnogo mam in očetov ima težave s sprejemanjem boljše polovice svojega otroka in imajo večje ali manjše izbruhe, a sčasoma, ko vidijo, da ima partner njihovega otroka izjemno rad, se ne le sprijaznijo, temveč tako rekoč popolnoma obrnejo ploščo.
Če gre torej za manjše izbruhe in manjše skrbi, ne skrbi preveč, ker sčasoma minejo. Poskusi se pogovoriti s starši, povej jim, da razumeš, da jih skrbi, a da počasi odraščaš.

Upoštevajte rdeče zastavice, na katere vas opozarjajo
Dejstvo je, da v zaljubljeni fazi ne vidimo stvari, ki jih drugi vsekakor opazijo. Če te starši, pa tudi prijatelji opozarjajo, da je obnašanje tvojega fanta ali punce neprimerno, da se navsezadnje neprimerno vede do tebe, morda vzemi njihovo mnenje kot opozorilo, ne teženje. Znaki, ki jih na začetku tako radi spregledamo, kasneje postanejo razlog, da si marsikaj očitamo.
Vprašaj se, ali si realen/-a, ali znaš postaviti meje, ali znaš povedati, kaj si želiš in česa ne ... Če je odgovor na vse to pritrdilen, se ne obremenjuj. Sicer pa jemlji mnenje ljudi, ki te imajo radi, kot nekaj dobrega.

Če veste, da ste v pravem razmerju, odklopite starše
Nekaj je, da te starši opozarjajo na neprimerno obnašanje tvojega partnerja, glede katerega si vsekakor moraš odpreti oči in na določene situacije pogledati realno. A če tega ni in si v razmerju z nekom, ki te ceni, spoštuje in ljubi, enako pa znaš ti dajati njemu, potem se zavedaj, da je mnenje drugih nepomembno.

Nekateri starši namreč kljubujejo zvezi svojega otroka iz čisto napačnih razlogov – denimo verskih, političnih ali pa vseh, ki si jih niti ne moremo predstavljati, še manj pa jih razumeti.
Vsekakor pa je dejstvo, da bi se morali v vseh odnosih – s starši, prijatelji, partnerjem, pa tudi z drugimi ljudmi – vedno truditi za asertivno komunikacijo, v kateri ima vsak priložnost izražati svoje mnenje brez strahu pred odzivom in posledicami. Kot smo rekli, poskusi najti zdravo mejo med mnenji drugih, med realnimi dejstvi in seveda med svojimi čustvi, ki te morda slepijo, morda pa ti kažejo dejansko stanje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV