Čeprav se zdi, da živimo v obdobju, ko akademsko znanje ni pomembno, verjemi, da je to le iluzija. Vsekakor je res, da življenje s sabo prinaša stvari, ki se jih nikoli ne moremo in tudi nikoli ne bomo naučili v šoli, a poglejmo iz druge strani.
Z znanjem, ki ga pridobimo v šoli, še tako brezzveznimi nalogami, kot so matematične, slovnične ali pa tiste pri jezikih (odvisno, česa ne maraš), se naučiš ene pomembne stvari – življenje ni vedno popolno in ne dogajajo se vedno zgolj 'lepe stvari'. Se sliši kruto?
S tem, ko se učimo, pridobivamo delovne navade. Naučimo se povezovati znanja med seboj, povezujemo različne teme, v šoli se naučimo sodelovanja, in navsezadnje, če smo malo bolj konkretni, tudi 'prenašanja' tistih, s katerimi se v zasebnem življenju ne bi nikoli družili.
A vse to ima in dobi pomen šele pozneje v življenju, najprej, ko se odselimo na svoje, potem ko dobimo službo in ko začenjamo ustvarjati svojo družino.
Ampak kljub vsemu opisanemu si najprej poglejmo nekaj 'negativnih plati' šole:
– šola je stresna,
– dogajajo se krivične stvari,
– obstajajo ljudje, ki nam grenijo vsak dan,
– obstajajo predmeti, ki nam preprosto ne ležijo,
– določeni učitelji so lahko tečni,
– raje bi bili drugje in delali stvari, ki jih imamo radi.
Seveda lahko k napisanemu dodaš še svoje alineje. Zdaj pa si poglejmo nekaj 'pozitivnih plati' šole, ki jih navadno spoznamo šele pozneje v življenju:
– pridobivamo delovne navade,
– naučimo se sodelovanja in timskega dela,
– razvijamo se kot oseba,
– obstajajo fantastični učitelji,
– obstajajo predmeti, ki so enostavno izjemni,
– naučimo se veščin, ki jih s sedenjem doma ne bi mogli pridobiti.
Da, šola je vsekakor lahko stresna. Ne bomo lagali, za nekatere je osnovna in/ali nato srednja šola najtežje obdobje v človekovem življenju. A naj ti zaupamo skrivnost – vse okoliščine v življenju lahko obrneš sebi v prid. Kako si lahko pri tem pomagamo:
– če doživljamo kakršno koli nasilje, poiščimo pomoč!
– pri učenju ni napačno, če zaprosimo za pomoč,
– pri druženju z ljudmi glejmo, kako se počutimo ob njih - to nam pove vse, kar moramo vedeti,
– ostanimo zvesti sami sebi.
Naj ti zaupamo še eno dobro stvar. Uspešni ljudje so tisti, ki pomagajo drugim, so pozitivni in vsak izziv obrnejo sebi v prid. Uspešni ljudje so tudi tisti, ki dvigujejo druge in jih ne ponižujejo. Če imaš takšne sošolce v šoli in morda zaradi tega ne maraš te, se zavedaj, da se v življenju stvari rade obračajo.
Dodatno pa se ne obremenjuj, če ti kakšen predmet ne gre v šoli – nikakor in nikoli ti ni treba biti popoln. Od sebe daj vsak trenutek najboljše, kar lahko, in se zavedaj, da je to vsekakor dovolj.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV