Čisto v redu je, če potrebuješ nekaj časa, da spoznaš nove ljudi in oceniš situacije. Povsem normalno je tudi, da nismo vsi ljudje sproščeni, sila komunikativni in zgovorni. Karakterjev je toliko, kolikor je palet barve, in prav to dela ta svet in življenje samo zanimivo.
A, če spadamo med sramežljive ljudi, potem vemo, da nas le ta lahko kdaj tudi ovira. Kako premagati sramežljivost, hkrati pa sprejeti samega sebe?
'Vadi' z ljudmi, ki so ti že blizu: vadi družabno vedenje, kot so očesni stiki, samozavestna govorica telesa, predstavitve, klepet, postavljanje vprašanj in povabila z ljudmi, pri katerih se najbolj počutiš. Nasmehni se, poglej kakšne 'vaje' ali pa 'nasvete', ki ti bodo morda prišli prav.
Pomisli na začetke: tudi ti postaneš živčen, ko samo pomisliš, da boš moral z nekom, ki ga še ne poznaš, začeti pogovor? Bi ti kaj pomagalo, če bi ti rekli, da smo vsi bili enkrat v nečem 'začetniki'?
Ko se kam na novo odpravljamo ali pa začenjamo novo 'dejavnost', velikokrat menimo, da bomo izpadli smešni, čudni ali pa da bo šlo kaj narobe. Slaba novica – seveda bo šlo kaj narobe, vedno gre. Dobra novica – ko gre 'prvič' mimo, vse postane lažje.
Vadi 'govor': v povezavi s prejšnjo točko – vadite! Pogosto je z nekom, ki ga še ne poznamo, najtežje začeti pogovorov. Kaj govoriti? Kakšno temo izbrati? Kaj komentirati? Morda bo dovolj, če se za začetek predstaviš, podaš kakšen kompliment, ali pa postaviš vprašanje, vezano na prostor ali skupino, v kateri si. Če vse skupaj prej povadiš doma, ne bo nič hudega!
Daj si priložnost: poišči skupinske dejavnosti, kjer boš lahko z ljudmi, ki si delijo tvoje interese. Daj si priložnost, da vadiš druženje s temi novimi ljudmi in jih počasi spoznavaj. Ljudje, ki so sramežljivi, so pogosto zaskrbljeni zaradi neuspeha ali pa se sprašujejo, kako jih bodo drugi ocenili. Takšne skrbi in občutki ti lahko nemalokrat preprečijo, da bi sploh poskusil. Če boš šel v krog ljudi, ki so ti podobni, boste vedno našli številne teme za pogovor!
Ostani zvest samemu sebi: kot smo že omenili, sramežljivost ni nič slabega! Vsekakor je priporočljivo, da vsi ljudje pridobimo določene socialne veščine, ki nam pridejo prav v srednji šoli, fakulteti, kasneje pa tudi in predvsem v službi, a to ne pomeni, da moramo biti vsi klepetavi, temperamentni ali pa na sploh tisti, ki jih vsi vedno prvo opazijo.
Biti zvest samemu sebi pomeni, da sprejmemo sebe v vsem svojem bistvu, z negativnimi in s pozitivnimi lastnosti, predvsem pa sprejmemo svoj značaj. Ta je tisti, ki te dela posebnega, unikatnega in edinstvenega.
Vizita TOK
Povzeto po Teenshealth
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV