Zagotovo ti je poznana situacija, ko staršem rečeš: ''Vsi grejo na zabavo, samo jaz ne!'' oni pa ti odgovorijo: ''Drugi me ne zanimajo.'' Včasih je težava v preteklih dejanjih, ki si jih morda storil, včasih pa so starši v resnici preveč strogi.
Dobro je, da starši kdaj pogledajo kdaj z naše perspektive in dojamejo, da so bili tudi sami enkrat ''mladi''. Včasih pa je dobro, da tudi sami sebe opomnimo, da je težava ... no, v nas samih. Kot pri vseh drugih odnosih v našem življenju je tudi pri tem pomembno, da si prizadevamo za dobro, kakovostno, predvsem pa iskreno komunikacijo.
Tu je nekaj nasvetov, kako priti do nje in kako od staršev dobiti tisto, kar si želimo.
Pokažite hvaležnost
Ne le v odnosu s starši, temveč v življenju nasploh veliko stvari jemljemo za samoumevne – najsi bo govor o preprostih stvareh ali pa darilih. Življenje postane bistveno lažje, ko se naučimo biti hvaležni in hvaležnost izražati – tudi staršem.
Konkretno – če si želiš od staršev novo stvar, denimo nove čevlje, se navadi, da vedno in za vsako stvar rečeš hvala. Verjemi, da preprosta stvar, kot so novi čevlji, nikakor ni samoumevna. Ko bodo starši videli, da si hvaležen za tisto, kar že imaš, jih boš lažje prepričal, da ti omogočijo še kaj drugega.
Ponudite konkretno 'zamenjavo'
Vsak odnos je dvosmerna cesta – ne moremo pričakovati, da bo ena stran vedno tista, ki bo dajala, druga pa zgolj sprejemala. Če želite iti na zabavo, vendar niste prepričani, ali bodo starši to dovolili, poskusite obljubiti, da se boste pri določeni nalogi potrudili po najboljših močeh.
''Mami, lahko grem v petek ven? Obljubim, da se bom še vedno odlično pripravil na test iz zgodovine in dobil odlično oceno.'' Starši bodo težko zavrnili to zanimivo ponudbo, vendar ne pozabite, da morate obljubo kasneje tudi izpolniti. In ravno s tem naredimo še eno pomembno stvar – vzpostavljamo zaupanje.
Pokažite, da ste odgovorni
Ta točka se navezuje na prejšnjo. Z odgovornostjo kažemo zrelost, ki si je tako želimo. Ob slabih ocenah, neprimernem obnašanju in odklonskem vedenju ne moremo pričakovati, da nam bodo starši dajali tisto, česar ne dajemo sami – trud.
Dajte jim čas
Kot smo že omenili, je za vse opisano potreben čas. Če ste iz katerega koli razloga izgubili zaupanje staršev – denimo s slabimi ocenami ali kakšnim dogodkom – boste potrebovali čas, da vam bodo starši znova začeli zaupati.
Naučite se pogajanja
Ne obupajte, če je prvič odgovor ''ne''. Ne norite, ne dramatizirajte in se ne jezite – uporabite pametno strategijo. V mirnem tonu vprašajte, zakaj je odločitev takšna, kot je, in kaj lahko storite, da bo odgovor naslednjič ''da''. Ko povedo svoje pogoje, se po svojih najboljših močeh potrudite, da jih boste izpolnili.
Vizita TOK
Vir: teen385
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV