Faze sprejemanje identitete, ki sledijo v nadaljevanju, lahko služijo kot orientacija ali pomoč pri razumevanju, kjer se nahajaš in kaj doživljaš. Model je razvila klinična psihologinja dr. Vivienne Cass in še vedno velja za enega vodilnih modelov za razvoj identitete pri LGBTQIA+.
Faza 1: Zmeda identitete: faza, ko začneš opažati, da se tvoja identiteta ne ujema povsem z normami družbe in še nisi prepričan o svoji spolni usmerjenosti. Občutki: osamljenost, zmedenost, odcepljenost od ostalih ... Misli: Zakaj se ne morem vključiti? Kdo sem jaz? Kaj si želim?
Faza 2: Primerjanje identitete: faza, ko si morda na neki ravni priznaš, da te privlačijo istospolni vrstniki, vendar še vedno skušaš racionalizirati svojo identiteto z različnimi oznakami. Obenem pa se ne identificiraš še z nobeno povsem. Občutki: radovednost, samokritičnost, razdvojenost ... Misli: Mogoče je to samo začasno. Saj je bilo samo enkrat. Sem istospolno usmerjen? Me morda zanimata oba spola?
Faza 3: Toleranca do identitete: faza, ko si izbral svojo usmerjenost, vendar je še nisi popolnoma sprejel in nisi še čisto prepričan o tem, kako to v celoti izgleda. Občutki: zaskrbljenost, zadržanost, sram, raziskovanje ... Misli: Ok, gej/lezbijka sem, kaj pa zdaj? Kako bi izgledalo moje življenje, če bi ta čustva izrazil drugim? Se tudi drugi počutijo podobno kot jaz?
Faza 4: Sprejemanje identitete: faza, ko se notranje sprejmeš. Morda si se vključil v katero od skupnosti, ki ti je pomagala sprejeti svoj pravi jaz, vendar se lahko v določenih situacijah (z družino, prijatelji, v službi) še vedno pretvarjaš in skrivaš svojo spolno usmerjenost. Občutki: olajšanje, upanje, hvaležnost ... Misli: Končno se počutim jaz. Nisem sam v tem. Upam, da bom nekoč svoji družini lahko razkril svojo identiteto.
Faza 5: Ponos identitete: faza, ko v večji meri opazuješ razkorak med sabo in družbenimi normami in te spodbudi k delovanju kot aktivist ali prebudi zanimanje za tovrstne dogodke, umetnost, literaturo, medije. Občutki: frustracija, zamera, jeza, strast, ponos ... Misli: Kaj je narobe s svetom?
Faza 6: Sinteza identitete: faza, ko se ne počutiš več ambivalentno glede svoje identitete, ampak si svojo spolno usmerjenost integriral v svoj jaz. Občutki: harmonija, sprejemanje, ponos, skladnost, celovitost ... Misli: Moja spolna usmerjenost je le en vidik mojega življenja. Kaj si želim v svojem življenju kot oseba?
Velja poudariti, da opisane faze doživlja vsak čisto na svoj, edinstven način. Nekdo lahko določeno fazo doživlja zelo intenzivno in zelo dolgo, drugi krajše in manj globoko.
Prav tako ni nujno, da razvoj poteka linearno, od začetne do končne faze. Nekdo morda začne pri fazi tri in se pomakne na fazo ena.
Ni določenega časovnega okvira, koliko časa traja ena stopnja, tako da se lahko po stopnjah pomikaš zelo hitro ali počasneje. Ljudje se med seboj razlikujemo, a pomembno je poslušati svoje občutke in slediti sebi.
Če se srečuješ z dilemami in vprašanji o spolni usmerjenosti, doživljaš stisko ali bi se rad z nekom o tem pogovoril, se lahko obrneš na Legebitrino svetovalnico, društvo Kameleon, šolsko svetovalko ali drugo osebo, ki ji zaupaš.
Vizita e-novice
Vir: Homosexuality identity formation: A theoretical model. Journal of Homosexuality, Viviane Cass
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV