1. Razumi, da je razmerje nova prioriteta v njegovem/njenem življenju
Ko nekdo začne novo razmerje, pogosto veliko časa in energije nameni partnerju, kar je popolnoma normalno. To ne pomeni, da te prijatelj več ne ceni, ampak le, da se prilagaja novi situaciji. Povej si, da ima tvoj prijatelj še vedno rad/-a tebe, a se sedaj uči usklajevati nov odnos z vajinim prijateljstvom. Tako kot si v vajinem prijateljstvu prisoten/-na že dlje časa, potrebuje zdaj tudi njegovo/njeno razmerje priložnost, da se razvije.
2. Izrazi svoja čustva na spoštljiv način
Če te spremembe resnično prizadenejo, je pomembno, da si iskren/-a in z njim/njo deliš svoja čustva. To ne pomeni, da moraš izraziti ljubosumje ali pritisniti nanj/njo, ampak mu/ji lahko preprosto poveš, kako se počutiš. Na primer: ''Res cenim najino prijateljstvo in pogrešam najin čas skupaj. Veselim se, da spoznavaš nekoga posebnega, ampak rad/-a bi, da vseeno najdeva čas tudi za najine trenutke.'' Tak pristop bo verjetno sprožil pogovor, s katerim se bosta oba lahko odkrito pogovorila o spremembah in o tem, kako jih najbolje obvladati.
3. Daj prijatelju nekaj prostora
Čeprav je skušnjava po tem, da bi si prisvojil/-a več pozornosti, velika, je pomembno, da prijatelju pustiš nekaj prostora, da razmerje naravno raste. Poskusi razumeti, da ga/jo zdaj razveseljuje nova oseba v življenju in da je normalno, da se najprej posveti temu. Včasih malo prostora lahko pomaga, da vajino prijateljstvo postane bolj uravnovešeno in spoštljivo do vseh vpletenih.
4. Poišči nove aktivnosti zase
Če je vajino prijateljstvo prej zavzemalo velik del tvojega prostega časa, je zdaj priložnost, da poiščeš nove dejavnosti in interese. Morda boš odkril/-a nove hobije, se povezal/-a z drugimi prijatelji ali poskusil/-a nekaj, za kar prej nisi imel/-a časa. S tem ne boš samo zapolnil/-a svojega časa, ampak boš tudi razširil/-a svoja obzorja in poskrbel/-a za lasten osebni razvoj.
5. Spoznaj novega partnerja svojega prijatelja
Spoznavanje partnerja tvojega prijatelja je lahko odličen način za razumevanje dinamike med njima in vzpostavitev pozitivnega odnosa. Morda te partner sprva ni vključeval v druženja, ker te še ne pozna ali pa je negotov, kako se vklopiti v vajin odnos. Če boš odprt/-a in prijateljski/-a, lahko razbiješ kakršne koli predsodke in tudi tvoj prijatelj se bo počutil bolje ob tem, da se razumeta.
6. Ne primerjaj sebe s partnerjem
Lahko te zamika, da bi primerjal/-a, koliko časa zdaj prijatelj preživlja s partnerjem in koliko s tabo, vendar se takšna primerjava običajno konča z negativnimi občutki. Pomembno je, da razumeš, da imata različne vloge v njegovem/njenem življenju: partner je del romantičnega odnosa, ti pa si pomemben prijatelj, ki mu/ji daje podporo na drugačen način. Sprejmi, da so vajini odnosi različni, a oba pomembna.
7. Prilagodi svoja pričakovanja glede časa in komunikacije
Ko je prijatelj v razmerju, se lahko spremeni pogostost, s katero sta v stiku. Morda bosta redkeje klepetala, ali pa ne bo imel/-a več toliko časa za dolga druženja. Prilagodi svoja pričakovanja in sprejmi, da se prijatelj zdaj mora usklajevati med dvema pomembnima odnosoma. Včasih je koristno, če skupaj poiščeta nov način, da ostaneta v stiku – na primer določita dan za redno srečanje ali pa se pogovorita, kdaj je najboljši čas za klepet.
8. Vzdržuj svoje prijateljstvo
Čeprav je prijatelj zdaj v razmerju, se vajino prijateljstvo lahko še vedno razvija in raste. Redno si vzemi čas za majhne pozornosti in se spomni, da ste prijatelji zaradi skupnih interesov, zaupanja in podpore. Majhne geste, kot so kratka sporočila, spontani pogovori ali vabila na sproščena srečanja, bodo pokazale, da si še vedno tukaj in da prijateljstvo ne potrebuje velikih korakov, da bi ostalo močno.
9. Ne jemlji sprememb osebno
Čeprav se zdaj vse zdi drugače, ni nujno, da je vzrok v tebi ali v vajinem prijateljstvu. Zavedaj se, da vstopanje v nov odnos prinese nove odgovornosti in izzive. Morda tvoj prijatelj še sam/-a ne ve, kako uskladiti obe plati svojega življenja, zato potrebuje nekaj časa, da ugotovi, kako ohranjati tudi vajino prijateljstvo. Prijatelji se morajo občasno prilagoditi novim situacijam, kar je normalen del življenja.
10. Osredotoči se na pozitivno in ceni vajino prijateljstvo
Spremembe v vajinem odnosu ne pomenijo, da prijateljstvo izgublja vrednost. Nasprotno, prav sposobnost, da se prijateljstvo prilagaja, pomeni, da je trdno in da se lahko razvija skozi različne faze. Poglej na vajin odnos z nove perspektive, bodi vesel/-a za prijatelja in ceni skupne trenutke. Prijateljstvo, ki preživi spremembe, postane močnejše in trdnejše.
Vsako prijateljstvo se občasno srečuje z izzivi, še posebej, ko vanj vstopijo nove osebe. Pomembno je, da ohranjaš pozitivno naravnanost, zaupaš prijateljstvu in si daš priložnost za osebno rast. Ne glede na to, kaj se zgodi, so takšne izkušnje del življenja in ti pomagajo, da se kot prijatelj še dodatno okrepiš in postaneš bolj razumevajoč/-a.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV