Vizita.si
najstniki

Seks & razmerja

Kaj storiti, ko ti je nekdo všeč, a nisi prepričan, da si tudi ti njemu ali njej?

Vizita.si
21. 11. 2024 03.00
0

Ko ti je nekdo všeč, a nisi prepričan/a, ali je tudi ti všeč njemu/njej, se lahko počutiš negotovo in zmedeno. Pogosto ne veš, ali si stvari morda samo domišljaš ali pa obstaja nekaj več. Da bi se izognil/a prehitrim zaključkom in neprijetnim situacijam, je pomembno, da veš, kako razumeti svoje občutke, kaj iskati in kako se pravilno odzvati.

1. Opazuj njegovo/njeno obnašanje

Prvi korak je, da opazuješ, kako se ta oseba vede, ko sta skupaj. Včasih znaki zanimanja niso tako očitni, a lahko opaziš subtilne namige. Pogosto išče tvoj pogled ali ti namenja dolge poglede? Smeje se tvojim šalam, tudi tistim, ki niso posebej smešne? Začne pogovor ali poišče tvoj stik, kadar to ni nujno potrebno? Dotika se te na prijazen način, recimo, se te rahlo dotakne po rami ali se nagne k tebi med pogovorom? Vse to so lahko znaki. Če opaziš več teh znakov, je to dober pokazatelj, da te ima rad/a in da morda obstaja zanimanje z njegove/njene strani.

Prva simpatija: kako se soočiti s čustvi in negotovostjo?
Preberi še
Prva simpatija: kako se soočiti s čustvi in negotovostjo?

2. Poskrbi, da se oba počutita udobno

Če želiš ugotoviti, ali si mu/ji všeč, je pomembno, da se oba v vaši komunikaciji počutita sproščeno. Poskusi, da je vajin pogovor naraven, in se izogibaj pritiskom. Če boš pretirano analiziral/a vse, kar reče ali naredi, lahko situacijo preveč zakompliciraš. Vzemi si čas, da ga/jo spoznaš in ustvarjaš prijateljsko povezavo, saj bo tako tudi tebi lažje ugotoviti, ali ti je res všeč.

3. Poskusi narediti manjše korake v smeri izražanja svojega zanimanja

Če se počutiš dovolj pogumno, lahko počasi pokažeš, da ti je všeč, in opazuješ njegovo/njeno reakcijo. Ne potrebuješ narediti velikih gest, včasih že majhne pozornosti povedo veliko.

Ljubezen
LjubezenFOTO: iStock

Pokaži zanimanje za njegove/njene hobije in mu/ji postavi nekaj vprašanj o tem, kar ga/jo veseli. Poskusi preživeti več časa z njim/njo, da vidiš, kako se počuti v tvoji bližini. Pohvali ga/jo na iskren način, na primer: ''Res imaš dober okus za glasbo'' ali ''Vedno znaš razvedriti ljudi.''. Če te oseba zanima in ti njo, bo verjetno pozitivno reagirala in se morda odzvala s podobno prijaznostjo.

4. Vprašaj se, ali si pripravljen/a na odgovore

Včasih se bojimo priznati svoja čustva, ker se bojimo zavrnitve. Zato je dobro, da se vprašaš, ali si pripravljen/a sprejeti kakršen koli odgovor. Če ugotoviš, da ti oseba ni naklonjena na enak način, si zapomni, da to ni konec sveta. Čeprav zavrnitev ni prijetna, je pomembno vedeti, da te ta oseba ne definira in da bodo v tvoje življenje še prišle priložnosti za ljubezen.

To se zgodi našim možganom, ko smo zaljubljeni
Preberi še
To se zgodi našim možganom, ko smo zaljubljeni

5. Uživaj v procesu spoznavanja

Pogosto smo tako osredotočeni na končni odgovor, ''Sem mu/ji všeč ali ne?'', da pozabimo uživati v samem spoznavanju in razvijanju odnosa. Poskusi gledati na vsako skupno izkušnjo kot na priložnost za spoznavanje nove osebe, odkrivanje, kaj te privlači pri njej, in raziskovanje lastnih občutkov. Tudi če se na koncu izkaže, da ni vzajemne privlačnosti, boš o sebi izvedel/a nekaj novega in dragocenega.

Ljubezen
LjubezenFOTO: Thinkstock

6. Bodi iskren/a in pošten/a do sebe

Če ugotoviš, da so tvoji občutki močni in ne izginejo, se vprašaj, ali je čas, da narediš korak naprej. To ne pomeni, da moraš osebi takoj izpovedati ljubezen, vendar lahko začneš pokazati svojo naklonjenost nekoliko bolj odkrito. Na primer, lahko predlagaš, da preživita čas skupaj izven običajnega okolja – povabiš ga/jo na kavo, sprehod ali na dogodek, ki te zanima. Če bo odziv pozitiven, je to znak, da morda razmišlja podobno.

Psihološka dejstva o prvi ljubezni, ki jih moraš poznati
Preberi še
Psihološka dejstva o prvi ljubezni, ki jih moraš poznati

7. Sprejmi odgovor brez pritiska

Če se na koncu odločiš povedati, kaj čutiš, ali če jasno zaznaš, da ti oseba ne vrača čustev, sprejmi to kot del življenja. Ni nujno, da zavrnitev pomeni konec vajinega odnosa. Morda boste ostali prijatelji ali pa te bodo ta izkušnja in nova spoznanja usmerili k drugim, ki so ti bolj naklonjeni. Pomembno je, da se ne obremenjuješ s tem, kaj si o tebi misli, ampak zaupaš, da bodo stvari stekle, kot je prav zate.

 6 načinov, kako nas zaljubljenost ''spremeni''
Preberi še
6 načinov, kako nas zaljubljenost ''spremeni''

Vsekakor je normalno, da se počutiš negotovo, ko se ti nekdo začne resnično dopadati. Vzemi si čas, bodi pozoren/a na signale, ki ti jih oseba pošilja, in si ne dovoli, da bi te morebitno zavrnitev preveč prizadela. Pravi odnosi temeljijo na spoštovanju in iskrenosti, zato je pomembno, da v sebi najdeš pogum in uživaš v poti, ne glede na to, kam te ta vodi.

UI Vsebina ustvarjena z generativno umetno inteligenco.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650