1. Priznaj si svoje občutke brez obsojanja
Prvi korak je, da si priznaš, da si ljubosumen/-a. Ljubosumje ni prijetno čustvo, a je človeško in naravno. Ko si priznaš, da to občutiš, imaš več nadzora nad situacijo. Namesto da si očitaš, da se tako počutiš, poskusi to čustvo opazovati brez obsojanja. Ljubosumje ni "slabo"; je le znak, da obstajajo področja v tvojem življenju, kjer si negotov/-a ali si želiš nečesa, kar ima tvoj prijatelj.

2. Razmisli, kaj ljubosumje sporoča o tebi
Ljubosumje je pogosto povezano z lastnimi občutki negotovosti. Na primer, če se počutiš zapostavljeno, ko se tvoj prijatelj druži z nekom drugim, morda iščeš več pozornosti ali potrditve. Morda si želiš več prijateljev ali pa več časa z določenim prijateljem. Razumevanje vzroka za ljubosumje ti lahko pomaga bolje razumeti sebe in tisto, kar ti manjka.

3. Sprejmi, da imajo prijatelji lahko več prijateljstev
Eden pogostih razlogov za ljubosumje je, da vidimo svojega prijatelja z drugimi prijatelji, kar lahko privede do občutka izključenosti. Pomembno je, da si zapomniš, da ima vsak pravico imeti več prijateljev. To, da tvoj prijatelj preživlja čas z drugimi, ne pomeni, da te ima manj rad ali da vajino prijateljstvo ni pomembno. Vsi potrebujemo raznolike odnose in izkušnje, ki nas bogatijo na različne načine.

4. Osredotoči se na pozitivne lastnosti vajinega prijateljstva
Ko si ljubosumen/-a, se pogosto osredotočiš na tisto, kar misliš, da ti manjka, namesto na to, kar že imaš. V takšnih trenutkih si poskusi priklicati spomine na vse dobre trenutke in posebnosti vajinega prijateljstva. Pomisli, kaj cenita drug pri drugem, kaj vaju povezuje in kako vaju prijateljstvo podpira. Ta pozitivna perspektiva ti lahko pomaga premagati občutek ljubosumja in se spet osredotočiti na hvaležnost.

5. Izrazi svoja čustva z zdravo komunikacijo
Če te ljubosumje resnično moti in se zdi, da se ga ne moreš znebiti, razmisli o iskrenem pogovoru s prijateljem. Namesto obtoževanja poskusi opisati svoja čustva in jim razložiti, kako se počutiš. Na primer, lahko rečeš nekaj takega: ''Včasih se počutim nekoliko izključeno, ko preživljaš čas z drugimi prijatelji, čeprav vem, da je to normalno. Preprosto te pogrešam in sem vesel/-a, ko imava čas za naju.''. Takšen pogovor lahko pripomore k boljšemu razumevanju in odpravi nesporazume.

6. Vlagaj v svoje interese in druge odnose
Pogosto se ljubosumje pojavi, ko se preveč osredotočimo na eno osebo in naše življenje kroji le ta odnos. Pomaga, če si ustvariš lastne cilje, hobije in odnose, ki te bodo zaposlili in ti dali občutek zadovoljstva. Ko imaš tudi druge vire sreče, se zmanjša pritisk na prijateljstvo in s tem tudi občutek ljubosumja. To ti pomaga ohraniti zdravo ravnovesje med prijateljstvom in osebnim življenjem.

7. Izkoristi priložnost za osebno rast
Vsak, ki je kdaj občutil ljubosumje, ve, kako težko je to čustvo. A hkrati je ljubosumje priložnost za rast. Ko se naučimo prepoznavati svoje občutke, jih analizirati in obvladovati, postanemo bolj čustveno zreli. Ljubosumje lahko uporabiš kot priložnost, da bolje spoznaš sebe, svoje vrednote in kaj si resnično želiš v prijateljstvu.

8. Postavi si zdrave meje, da ne škoduješ prijateljstvu
Če si resnično ljubosumen/-a, poskusi biti pozoren/-a, da ne začneš iz ljubosumja izvajati pritiska na prijatelja ali ga omejevati pri odnosih z drugimi. Na primer, če poskušaš prijatelju preprečiti stik z drugimi ali ga zaslišuješ, kje je bil, lahko s tem škoduješ vajinemu odnosu. Ljubosumje obvladaj na način, ki ne škodi prijateljstvu, ampak ga bogati.

9. Razmisli, kako se počuti tvoj prijatelj
Postavi se v kožo svojega prijatelja. Kako bi se ti počutil/-a, če bi te nekdo nadziral ali ti očital tvoje izbire? Ko se zaveš, da je tvoj prijatelj vreden zaupanja in da si oba želita imeti srečno in zdravo prijateljstvo, ti to lahko pomaga, da čustva ljubosumja vidiš v pravi luči in jih spustiš.

Ljubosumje je naraven del vseh čustvenih odnosov, vendar ne sme nadzirati našega obnašanja. Z razumevanjem svojih občutkov, iskreno komunikacijo in vlaganjem v druge dele svojega življenja lahko obvladamo ljubosumje in zgradimo močnejše, bolj zdravo prijateljstvo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV