1. Ugotovi, kako globoka so tvoja čustva
Včasih nas čustva preplavijo nenadoma, morda zaradi posebnega trenutka ali trenutne situacije. Razmisli, kako globoka so tvoja čustva do prijatelja in ali si resnično želiš romantičnega odnosa ali pa gre le za kratkotrajen občutek. Če so tvoji občutki dolgotrajni in opažaš, da te vedno bolj privlači, je to lahko znak, da si resnično želiš nekaj več. Če pa čustva nihajo, morda niso tako resna, kot se zdijo.
2. Razmisli o tem, kaj te privlači pri prijatelju
Zaljubljenost v prijatelja pogosto izhaja iz skupnih interesov, vrednot in povezanosti, ki ste jo gradili skozi čas. Pomisli, kaj točno te pri prijatelju privlači. Ali te privlačijo njegove/njene lastnosti, vrednote in odnos do tebe? Ali morda občuduješ občutek bližine in podpore, ki ga občutiš v vajinem prijateljstvu? Če te privlačijo lastnosti, ki so za dolgotrajen odnos pomembne, je to dober znak.
3. Razmisli o potencialnih posledicah
Odločitev, da prijatelju izpoveš svoja čustva, ima lahko tako pozitivne kot tudi negativne posledice. Če te prijatelj zavrne, je mogoče, da bo vajin odnos sprva napet in neprijeten. Nekateri prijatelji po takšni izkušnji uspejo ponovno vzpostaviti prijateljski odnos, za druge pa je to pretežko. Po drugi strani pa, če so čustva obojestranska, bi se vajin odnos lahko razvil v ljubeč in trden partnerski odnos. Preden se odločiš, je dobro razmisliti, ali si pripravljen/a tvegati prijateljstvo za možnost, da se bo razvil romantičen odnos.
4. Išči subtilne znake naklonjenosti
Če nisi prepričan/a, ali je tudi tebi prijatelj naklonjen, bodi pozoren/a na njegove/njene znake naklonjenosti. Če opaziš, da se tvoj prijatelj obnaša drugače zate kot z drugimi – na primer te išče pogosteje, se te dotakne na nežne načine ali pokaže posebno zanimanje za tvoje življenje – so to lahko znaki, da morda čuti podobno. Kljub temu je pomembno vedeti, da to ni zagotovilo; nekateri so preprosto zelo topli in pozorni prijatelji.
5. Premisli, kaj bi ti pomenil morebitni romantični odnos
Če si zlahka predstavljaš življenje s tem prijateljem in imaš občutek, da bi to resnično prineslo nekaj dobrega v tvoje življenje, je morda vredno razmisliti o koraku naprej. Če pa imaš občutek, da bi bil vajin odnos pod pritiskom ali da bi se lahko spremenil na slabše, morda ni pravi čas ali pot za takšen korak.
6. Pogovori se s prijateljem, a previdno
Če se odločiš, da bi rad/a tvegal/a in poskusil/a, je najbolje, da začneš pogovor na nežen in iskren način. Razloži, da ti je prijateljstvo zelo pomembno in da ga/je ne želiš izgubiti, hkrati pa povej, kaj čutiš. Na primer, lahko rečeš nekaj takega: ''Želim ti povedati nekaj, ker ti zaupam in ker mi veliko pomeniš. Čutim nekaj več kot le prijateljstvo in čeprav razumem, da morda ni obojestransko, sem mislil/a, da bi moral/a biti iskren/a.'' Na ta način prikažeš svoja čustva, vendar mu/ji ne delaš pritiska, da mora odgovoriti enako.
7. Bodi pripravljen/a sprejeti kakršen koli odgovor
Zelo pomembno je, da si pripravljen/a na različne možnosti odgovora. Tvoj prijatelj morda ne čuti enako ali pa tudi on/ona razmišlja podobno, a potrebuje več časa. Sprejmi njegov/njen odgovor z odprtostjo in brez pritiska. Če tvoj prijatelj ni pripravljen na romantičen odnos, spoštuj to odločitev in daj prostoru, da se prijateljstvo morda počasi vrne na prejšnjo pot.
8. Spoštuj prijateljstvo, tudi če ni obojestranske privlačnosti
Če prijatelj tvoje občutke zavrne, to ni nujno konec vajinega prijateljstva. Pomembno je, da spoštuješ njegovo/njeno odločitev in se potrudiš obdržati prijateljstvo, če sta oba pripravljena na to. Zavrnitev ni prijetna, vendar ti lahko tudi pomaga pri osebni rasti in sprejemanju neizogibnih izzivov v odnosih.
9. Daj si čas za prilagoditev
V obeh primerih – če so čustva obojestranska ali pa če te zavrne – boš potreboval/a čas za prilagoditev. Če začneta nov odnos, je pomembno, da ohranita spoštovanje do prijateljskih temeljev, ki sta jih zgradila, in da prehod v romantično razmerje poteka počasi. Če pa ugotoviš, da čustva niso obojestranska, si dovoli čas, da se oddaljiš od romantičnega razmišljanja in ceniš prijateljstvo takšno, kot je.
10. Zaupaj procesu in bodi iskren/a do sebe
Prava prijateljstva temeljijo na iskrenosti, zato ni nič narobe, če svoja čustva izraziš. Čeprav lahko tveganje prijateljstvo postavi na preizkušnjo, je zaupanje vase in spoštovanje prijateljstva ključ do reševanja te situacije. Ne glede na izid si lahko ponosen/na nase, ker si bil/a odprt/a in iskren/a glede svojih občutkov.
Včasih se prijateljstvo lahko razvije v nekaj globljega, včasih pa ne – in obe možnosti sta povsem normalni. Pomembno je, da poslušaš sebe, spoštuješ svojega prijatelja in zaupaš, da bodo stvari šle v pravo smer.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV