Vizita.si
Partnerstvo

Zdrav Lajf

Kako pa nate vplivajo družbena omrežja?

Vizita.si
10. 05. 2024 04.40
0

Družbena omrežja so postala neločljiv del življenja sodobnih najstnikov, saj omogočajo povezovanje, izražanje in deljenje vsebin. Vendar pa ima nenehna izpostavljenost družbenim medijem lahko pomemben vpliv na samopodobo mladih.

Raziskave kažejo, da se lahko prekomerno primerjanje z idealiziranimi podobami na družbenih omrežjih negativno odraža na samopodobi, povzroča anksioznost, depresijo in druge duševne težave.

 Eden glavnih izzivov, s katerim se soočajo najstniki na družbenih medijih, je primerjava svojega življenja in videza z idealiziranimi podobami, ki jih vidijo na platformah, kot so Instagram, Snapchat in TikTok. 

Zakaj se moraš prenehati primerjati z nerealnimi slikami na družbenih omrežjih?
Preberi še
Zakaj se moraš prenehati primerjati z nerealnimi slikami na družbenih omrežjih?

Te popolne podobe, ki so pogosto retuširane in filtrirane, lahko ustvarijo nerealna pričakovanja in občutke nezadostnosti pri mladih.

Neprestano izpostavljanje popolnim telesnim podobam na družbenih omrežjih lahko poveča telesno nezadovoljstvo pri najstnikih. Mnogi mladi se soočajo s pritiskom, da bi dosegli standarde lepote, ki jih vidijo na spletu, kar lahko vodi v razvoj negativne samopodobe in motenj hranjenja.

Družbena omrežja
Družbena omrežjaFOTO: iStock

Algoritmi družbenih omrežij ustvarjajo "filtri mehurčka", ki uporabnikom prikazujejo vsebine, ki ustrezajo njihovim prejšnjim interakcijam. To lahko prispeva k ustvarjanju izoliranega okolja, kjer mladi vidijo le podobe in mnenja, ki potrjujejo njihove lastne poglede, kar lahko otežuje sprejemanje raznolikosti teles in življenjskih slogov.

'Zdrava' količina časa, ki ga lahko preživimo na družbenih omrežjih, verjetno ne obstaja
Preberi še
'Zdrava' količina časa, ki ga lahko preživimo na družbenih omrežjih, verjetno ne obstaja

Pomembno je, da najstniki razumejo, da so podobe na družbenih omrežjih pogosto retuširane in ne odražajo realnosti. Spodbujanje kritičnega razmišljanja o vsebinah, ki jih vidijo na spletu, lahko pomaga zmanjšati negativen vpliv družbenih medijev na njihovo samopodobo.

Starši in skrbniki lahko pomagajo mladostnikom postaviti meje za uporabo družbenih medijev in spodbujajo uravnotežen življenjski slog, ki vključuje tudi druge dejavnosti zunaj spleta.

Družbena omrežja
Družbena omrežjaFOTO: Dreamstime

Spodbujanje objavljanja realnih, neurejenih fotografij ter poudarjanje lepote raznolikosti lahko ustvari bolj pozitivno okolje na družbenih omrežjih in prispeva k izboljšanju samopodobe mladih.

Podpora pri gradnji samozavesti in samospoštovanja je ključnega pomena za krepitev odpornosti najstnikov proti negativnim vplivom družbenih medijev. To lahko vključuje spodbujanje hobijev, interesov in dejavnosti, ki prispevajo k občutku lastne vrednosti.

Kako ohraniti pozitivno samopodobo v digitalni dobi?
Preberi še
Kako ohraniti pozitivno samopodobo v digitalni dobi?

Vpliv družbenih medijev na samopodobo najstnikov je kompleksen in ima lahko dolgoročne posledice za njihovo duševno zdravje. Z ozaveščanjem o teh izzivih ter uporabo ustreznih rešitev lahko pomagamo mladim razviti bolj pozitivno in zdravo samopodobo v digitalnem svetu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662