Dobri dve leti ali še prej se pri mladi punci pojavi beli tok ali nožnični izcedek. Prva menstruacija pri slovenskih dekletih nastopi, po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje, v povprečju pri 12,8 leta. Vsa dekleta pa naj bi dobila svojo prvo menstruacijo do 16. leta. Normalno je, da v letih, ko se šele razvijaš, menstruacije niso redne, dodatno pa te spremljajo močnejše bolečine, kot te bodo v odraslih letih. Na začetku so menstruacije namreč neredne, v nekaj letih pa se ciklus, kot bomo lahko videli, ustali in postane bolj reden.
Kaj je menstruacija?
Menstruacija, ki ji pravimo tudi mesečno perilom, je mesečna periodična fiziološka krvavitev iz nožnice oz. maternice. Na takšen način telo izloča zadebeljeno sluznico maternice, ki je bila pripravljena na morebitno ugnezdenje oplojenega jajčeca. To je tudi razlog, zakaj so menstrualni krvi primešani še delčki tkiva (sluznice) in krvni strdki.
"Normalno se pojavlja na od 21 do 35 dni in traja od 3 do 7 dni. Dolžino ciklusa določimo tako, da štejemo dneve od prvega dne menstruacije do dneva pred začetkom naslednje. V prvih letih so ciklusi, kot že omenjeno, lahko neredni. Menstruacija je večinoma neboleča, včasih pa lahko tudi boli, zlasti 1. in 2. dan, temu pojavu pravimo menstrualni krči," povedo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje v zbirki Odraščanje – učna ura.
Kaj se dogaja z mojim telesom med menstrualnim ciklusom?
V puberteti se začnejo razvijati ženski reproduktivni organi. Ko se ženske rodijo, je v njihovih jajčnikih na stotine tisoč jajčec (jajčnih celic). Ko dosežeš puberteto, bodo ti hormoni vsak mesec povzročali, da jajčece začne dozorevati in se sproščati iz jajčnika. Ta proces se imenuje ovulacija.
Jajčece se premika po jajcevodu proti maternici. Hkrati sluznica maternice postane debela in mehka s krvjo in tkivi. Ko dobiš menstruacijo, si fizično sposobna zanositi oz. si spolno zrela. Pri tem gre omeniti, da se spolna zrelost pojavi veliko časa pred tem, preden mladostnik dozori v zrelo odraslo osebo.
Če te skrbi zaradi nerednih menstruacij ali pa se soočaš z močnimi bolečinami, lahko kadarkoli obiščeš ginekologa. Pogovori se s starši, nato z zdravnikom oz. ginekologom, ki ti bo znal svetovati, kako si pomagati pri bolečinah, dodatno pa ti bo povedal vse, kar te bo zanimalo.
Vizita TOK
Povzeto po NIJZ; Odraščanje, učna ura / familyplanning / Slovenski medicinski slovar
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV