Vizita.si
Nasilnež

Zdrav Lajf

Kako se spoprijeti z 'nasilneži'?

N.R.A.
30. 09. 2020 10.05
2

Nasilje, verbalno ali fizično, ni nikoli opravičljivo, naj si bo v osnovni ali srednji šoli, morda celo na fakulteti. A ne zatiskajmo si oči – dogaja se, in to velikokrat pred našimi očmi. Kako ubrati pravi način soočanja z ljudmi, ki se iz nas norčujejo, nas žalijo in morda celo fizično maltretirajo, kdaj poiskati pomoč?

Verbalno nasilje
Verbalno nasilje FOTO: Profimedia

Odrasli nam velikokrat govorijo, da se moramo s takšnimi in podobnimi ljudmi preprosto soočiti, a kaj ko ne vedo, kako težko to je, kajne? Sporijemanje z nasilneži ne pomeni fizičnega boja, temveč kot na žalost spoznamo šele pozneje v življenju – ignoranco. Ta takšne ljudi zmoti bolj kot vse ostalo. Če so prisotne 'le' žaljivke, zbadljivi komentarji, se lahko poskusimo postaviti zase, a če je prisotno fizično maltretiranje, vedno in v vsakem primeru poiščite pomoč pri odraslem, ki mu zaupate! 

Dodatno – verbalno nasilje je lahko enako ali pa še bolj boleče kot fizično nasilje, zato ga ne jemlji kot nekaj, kar preprosto moraš doživljati!

Verbalno nasilje ni normalno, niti običajno!
Verbalno nasilje ni normalno, niti običajno!FOTO: Profimedia

Ne zatiskajmo si oči – obstajajo povsod 

Hočemo ali ne, nasilneži obstajajo. Rešitev ni, da si zatiskamo oči, temveč da se poskušamo z njimi soočiti na pravi način. Zavedaj se, da srečen človek, človek, ki ima v svojem življenju podporo in ljubezen bližnjih, nikoli, ampak res nikoli ne žali ali pa celo fizično maltretira drugih. Zavedanje tega pomaga, da se naslednjič ne počutimo tako nemočni in jezni, temveč se lahko umaknemo in razmere morda celo pomirimo. A kljub vsemu zapisanemu še enkrat poudarjamo, da izgovorov za nasilje preprosto ne sme biti!

Nasilje rojeva novo nasilje.
Nasilje rojeva novo nasilje.FOTO: Dreamstime

Prav tako je pomembno, da se na vsako nasilno dejanje, naj si bo to verbalno nasilje ali pa celo fizično, odzovemo 'pravilno' – nikoli in nikdar nam to ne sme postati samoumevno, naša stalnica ali pa nekaj, kar preprosto moramo doživljati. Nasilje, še enkrat poudarjamo, ni nikoli opravičljivo in tudi ni družbeno sprejemljivo! 

Postavite se zase

Beg morda ni dobra rešitev. Če imaš možnost, se poskušaj prijazno in spoštljivo postaviti zase. Povej, da te določeno vedenje moti, morda celo omeniš ali pa vprašaš, ali ima človek težave v svojem življenju, ter prijazno ponudiš svojo pomoč. Neodzivanje na žaljivke in na določene besede je velikokrat najboljša izbira. 

Nasilje med vrstniki
Nasilje med vrstniki FOTO: iStockphoto

Če to ne pomaga, nasilnežu povej, da preprosto ne sprejemaš takšnega odnosa. Kaj pa, ko besede ne zaležejo ali  je prisotno fizično nasilje in odtujevanje stvari? 

Zaupaj se ljudem, ki jim lahko zaupaš – staršem, učiteljem ali drugim

Če je prisotno fizično maltretiranje ali celo fizično nasilje (pa tudi v primeru psihičnega), se vedno obrni po pomoč ljudem, ki jim lahko zaupaš. To so starši, učitelji in drugi ljudje, ki morajo posredovati! Naj te ne bo strah zaupati se drugim, ki ti lahko pomagajo, dodatno pa se zavedaj, da takšno vedenje ni normalno, še manj pa družbeno sprejemljivo.

Povzeto po Teenshealth

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662