Načinov, na katere se poleti lahko poškodujemo, je neskončno. Ne želimo s pesimizmom kvariti poletnega vzdušja; a dejstvo je, da bo tudi letos verjetno kaj šlo izpod nadzora, na kar se splača biti pripravljen.

1. Ureznine
Majhne ureznine niso večji problem; umijemo jih z vodo (ne alkoholom!), močno pritisnemo in zalepimo. Slini in morski vodi se splača izogniti, saj je oboje daleč od primerne čistosti za naše telo. Pri večjih urezninah je treba pritiskati na rano, dokler se krvavljenje ne ustavi, poškodovano okončino pa dvigniti. V bolnišnico bo treba, če je ureznina globlja od 6mm ali tako dolga, da niso jasno vidni robovi (oz. se v skrajnih delih ne stika). Ključni pokazatelj resnosti in potrebe po zdravniški pomoči je še, ali v 10 do 15 minutah tiščanja na rano krvavitev preneha ali ne. Tudi če je rana manjša, a je povzročila otrplost ali otežila možnost premikanja prizadetega dela telesa, bo treba po zdravniško pomoč. Umazani ali zarjaveli predmeti so prav tako pri ranah, ki niso res površinske, razlog za obisk zdravnika.

2. Opekline
Obstaja več stopenj opečenosti. Prva, najmanj invazivna stopnja, vključuje rdečo kožo in vse nelagodje, ki spada zraven. Brez večjih težav lahko to stopnjo sami zdravimo s hladno vodo (vsaj 15 minut), čemur sledi nanos ustrezne vlažilne kreme. Pri drugi stopnji se pojavijo mehurčki, sonce pa je prizadelo tudi globlje dele kože. Če razen mehurjev, bolečine in otekline ni hujših simptomov, lahko tudi takšno opeklino zdravimo sami s hladno vodo in vlažilno kremo. Mehurje se splača zaščititi tudi s sterilnim povojem, nikakor pa jih ne smemo namerno pokati. Tretja stopnja je redka, saj nas bo neprijeten občutek praviloma že veliko prej nagnal s sonca. Tu gre za resno poškodbo tkiva in kože na vseh ravneh, bolečino pa lahko nadomesti otopelost prizadetega dela. V tem primeru bo treba brez razmišljanja v bolnišnico.

3. Piki insektov
Večina pikov raznih manjših insektov je samo neprijetnih – nekateri pa lahko zaradi alergijske reakcije povzročijo tudi smrt. Pri normalni reakciji na mesto pika položimo led, namažemo s kremo in se poskusimo izogniti praskanju. Če je v koži prisotno želo, ga moramo v celoti spraviti iz svojega telesa; splača se počakati na pinceto, saj bomo z nohti hitro samo odtrgali zgornji del. Pomagajo lahko tudi antihistaminiki, ki omejijo vnetno reakcijo telesa. Povsem druga zgodba pa so alergijske reakcije, ki presegajo otekanje na mestu pika. Če se pojavi oteženo dihanje, omotica in oslabljeno delovanje celega telesa, je treba poklicati 112 – in to takoj! Da bi se temu izognili, se splača poskrbeti za ustrezno preventivo; sploh dolgi rokavi in ustrezni repelenti so lahko zlata vredni.

Kdaj torej k zdravniku?
Za začetek pri globokih ranah, ki po 15 minutah pritiska ne nehajo krvaveti ali kažejo znake okužbe, kot je gnojenje in hudo otekanje. K zdravniku bo nujno iti, če dosežemo opeklino tretje stopnje (čeprav je to k sreči redko) ali če nas zadane vročinski udar (link do prejšnjega članka). Najbolj nujno pa je, da s klicem na urgentno številko ne odlašamo pri pikih, ki jim sledi težko dihanje, slabost, omotica ali otekanje jezika oz. grla. Takšna situacija se sama od sebe ne bo izboljšala, šteje pa vsaka minuta!

Prva pomoč za poletje
Kaj se torej splača vzeti na dopust? Za začetek sterilno gazo, obliže, kakšen elastičen povoj in škarje. Od zdravil bodo prav prišli antihistaminiki in protibolečinske tablete, hvaležni pa si boste tudi za hladilni gel in kremo, ki blaži srbečico ob piku. Tudi za pinceto, s katero lahko učinkovito odstranimo želo ali klopa, se splača vzeti s sabo. Je res, da zavzame dragocen prostor v potovalki – a hkrati prihrani čas obiska oddaljene lekarne, ki je na morskem oddihu še bolj dragocen.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV