Vizita.si
Palci

Zdrav Lajf

Si že slišal za moč pozitivnih čustev?

N.R.A.
06. 06. 2023 05.00
0

Najprej naj povemo, da so vsa čustva normalna, sprejemljiva in dovoljena! To vključuje tudi jezo, bes, žalost in vsa čustva, ki jih običajno označujemo za 'negativna'. Je pa vsekakor dejstvo, da se moramo naučiti obvladovati, začutiti in spustiti svoja čustva, saj v primeru, da jih predolgo časa negujemo, postanejo velik del naše osebnosti.

Sreča
Sreča FOTO: Shutterstock

Za šalo pomisli in si zapiši seznam vseh čustev, ki si jih kdaj doživel. Kaj se je znašlo na seznamu? Verjetno si vključil vsa čustva, od sreče, žalosti, navdušenja, jeze, strahu, hvaležnosti, ponosa, zmedenosti, sproščenosti, presenečenja ... Katerakoli čustva si zapisal, jih zdaj razdeli v dve kategoriji - čustva, ki jih dojemaš kot pozitivna in čustva, ki jih dojemaš kot negativna. 

Kategoriziranje pozitivnih in negativnih čustev je naravni del človeškega delovanja. Besedo 'negativno' lahko uporabimo za opisovanje težjih čustev, vendar to ne pomeni, da so ta čustva slaba ali pa jih ne bi smeli čutiti. Pomembno je, da se naučimo naša čustva uravnovesiti.

Sreča in čustva
Sreča in čustvaFOTO: Shutterstock

Kako nam lahko negativna čustva pomagajo?

Negativna čustva nas opozarjajo na grožnje ali izzive, s katerimi se bomo morda morali spoprijeti. Strah nas na primer lahko opozori na morebitno nevarnost. To je signal, da se bomo morda morali zaščititi. Jezni občutki nas opozarjajo, da nam nekdo 'stopa na prste', prestopa mejo ali krši naše zaupanje.

Negativna čustva usmerjajo naše zavedanje. Pomagajo nam pri reševanju problema, da se lahko spopademo z njim. Toda zaradi preveč negativnih čustev se lahko počutimo preobremenjene, zaskrbljene, izčrpane ali pod stresom. Ko negativna čustva niso v ravnovesju, se težave morda zdijo prevelike, da bi jih lahko rešili. In navadno temu ni tako. 

Bolj ko se osredotočamo na negativna čustva, bolj negativno se začnemo počutiti. Osredotočenost na negativnost, v primeru, da čustev ne znamo kanalizirati, lahko traja v nedogled.

Čustva
ČustvaFOTO: Shutterstock

Kako nam lahko pomagajo pozitivna čustva?

Pozitivna čustva uravnotežijo negativna, vendar imajo tudi druge močne prednosti. Namesto da bi se tako rekoč 'zaprli vase', kot se navadno zgodi pri negativnih čustvih, če jih ne znamo izražati, pozitivna čustva vplivajo na naše možgane na načine, ki povečujejo zavest, pozornost in spomin. Pomagajo nam pridobiti več informacij, hkrati imeti v mislih več idej in razumeti, kako so različne ideje povezane.

Ko nam pozitivna čustva odpirajo nove možnosti, se lahko bolje učimo in nadgrajujemo svoje sposobnosti. To vodi k boljšemu opravljanju nalog in testov - pri slednjih ne mislimo testov v šoli, temveč izkušenj, s katerimi nam postreže življenje.

Ljudje, ki imajo v vsakdanjem življenju obilo pozitivnih čustev, so navadno srečnejši, bolj zdravi, se bolje učijo in se dobro razumejo z drugimi.

Najstnik
Najstnik FOTO: Dreamstime

Pomen pozitivnih čustev

Znanost nam pomaga ugotoviti, kako dragocena so lahko pozitivna čustva. Strokovnjaki so se iz številnih študij možganov veliko naučili. Tu sta dve ugotovitvi, kako lahko pozitivna čustva uporabimo v svoj prid.

1. Naj pozitivna čustva prevladajo nad negativnimi

Ko začutimo več pozitivnih čustev kot negativnih, je v težjih situacijah lažje delovati. Pozitivna čustva gradijo našo odpornost (čustveni viri, potrebni za spopadanje). Razširijo našo zavest in nam omogočijo, da vidimo več možnosti za reševanje problemov.

Študije kažejo, da se ljudje počutijo in dajejo vse od sebe, kadar imajo vsaj trikrat več pozitivnih kot negativnih čustev. To je zaradi nečesa, kar imenujemo negativna pristranskost.

Negativnost je naravna težnja človeka (vsakega od nas!), da človek več pozornosti posveča negativnim čustvom kot pozitivnim. Ko dobro pomisliš, je to precej smiselno: negativna čustva nas opozorijo na težave - tiste, s katerimi se bomo morda morali hitro spoprijeti. Prilagajanje negativnim čustvom je lahko mehanizem preživetja.

Vsako čustvo ima neko funkcijo, ki nam nekaj sporoča.
Vsako čustvo ima neko funkcijo, ki nam nekaj sporoča. FOTO: Dreamstime

Negativna pristranskost ima sicer slabo stran: lahko se nam zdi, da je dan čisto zanič, samo zato, ker se nam je zjutraj zgodila ena nevšečnost, ker smo se skregali s prijateljem ali pa kaj drugega, četudi je preostanek dneva minil čudovito. 

2. Vsak dan vadite pozitivnost

Navade, ki nas spodbujajo, da čutimo več pozitivnih čustev, nam lahko pomagajo, da postanemo čustveno bolj močni, srečnejši in splošno bolj pozitivni. Ustvarjanje pozitivnih čustev je še posebej pomembno, če imamo že veliko negativnih občutkov, kot so strah, žalost, jeza, frustracije ali stres.

Na tem mestu še enkrat poudarjamo, da tako imenovanih 'negativnih' čustev ne bi smeli zanikati. Če čutiš jezo, žalost ali denimo frustracijo, si vse to dovoli čutiti, a ne ostani v teh čustvih dolgo časa. Nauči se čustvo prepoznati, začutiti in spusti. 

Izdelava vsakodnevnih pozitivnih navad je precej preprosta; opazuj in poimenuj pozitivna in negativna čustva. Začni tako, da se preprosto osredotočiš na svoja čustva. Čustvom se lahko prilagodiš sproti, ko se zgodijo. To je tudi najboljša metoda, saj je čustvo lažje začutiti in poimenovati, navsezadnje tudi izraziti, kaj čutimo, v trenutku, ko se le to pojavi.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662