Pogosto uriniranje, čeprav je mehur skoraj prazen. Neprespanost zaradi močnega tiščanja na vodo sredi noči. Nenehno iskanje stranišča in skrb, ali vam bo uspelo zdržati še pet minut. Vse to so običajni znaki prekomerno aktivnega sečnega mehurja ali kasneje urgentne urinske inkontinence – dveh težav, katerih vzroka v celoti še ne poznamo, vemo pa, kako ju uspešno zdraviti. Če se tudi vi ali kdo od vaših bližnjih sooča s pogostim tiščanjem na vodo ali morda celo uhajanjem urina, preberite in spoznajte rešitev.
Kako pogosto uriniranje je prepogosto?
Za zdravega odraslega človeka, ki na dan zaužije od 1,5 do 2 litra tekočine, velja, da naj bi na stranišče odšel do največ osemkrat v 24 urah. Če se potreba po uriniranju pojavlja pogosteje, še zlasti, če je prisotna tudi ob minimalni količini urina v mehurju, obstaja velika verjetnost, da se oseba sooča s prekomerno aktivnim sečnim mehurjem. Če ob tem pride tudi do uhajanja urina, govorimo o urgentni urinski inkontinenci.
Podrobneje o prekomerno aktivnem sečnem mehurju
Prekomerno aktiven sečni mehur je težava, ki močno vpliva na kakovost življenja. Nenehna skrb, kdaj se bo spet pojavila neustavljiva potreba po uriniranju, mnoge privede do izogibanja običajnim opravkom in družabnemu življenju. Še hujše pa je zbujanje večkrat na noč, ki vodi v kronično pomanjkanje spanja, utrujenost in izgubo volje do življenja.
Sum na prekomerno aktiven sečni mehur – ter v primeru uhajanja urina na urgentno urinsko inkontinenco – postavimo vselej, ko bolnik poroča o neobičajno pogostem in močnem tiščanju na vodo, ki zahteva takojšnje uriniranje, četudi je mehur skoraj prazen.
Z omenjeno težavo se soočajo tako ženske kot moški. Vzrok je v mišicah mehurja, ki se skrčijo ob neprimernem času – tudi takrat, ko je v mehurju le malo urina. Natančen vzrok, zakaj se preko živčevja v mišice mehurja prenese signal za njihovo krčenje, še ni povsem pojasnjen. Toda ker poznamo mehanizem delovanja, lahko težavo uspešno zdravimo.
Fiziološka težava z velikimi psihološkimi posledicami
Specialistka ginekologije in porodništva Ksenija Šelih Martinec, dr. med., že tri desetletja pomaga ženskam, ki se srečujejo s prekomerno aktivnim sečnim mehurjem in urinsko inkontinenco. “Zelo redke ženske se lahko sprijaznijo s trem,” odgovori na vprašanje, kako velika težava je to. “Pogosto uriniranje in morebitno uhajanje urina, če ne pridemo pravočasno do stranišča, je še vedno nekaj, o čemer se ne govori, čeprav je težava zelo razširjena, bolj kot visok pritisk.”
Prekomerno aktiven sečni mehur ter urgentna urinska inkontinenca sta fiziološki težavi, toda njune posledice se kažejo predvsem na psihološkem področju. “Odnosi, samozavest, zapiranje med štiri stene, oddaljevanje od prijateljev, opuščanje priljubljenih dejavnosti, zaskrbljenost, kako bo v službi,” Šelih Martinec našteje največje tegobe in skrbi oseb, ki jih doleti nekontrolirana in ponavljajoča se potreba po pogostem uriniranju.
Mnoge prestraši tudi misel na nošenje plenic. “Ali bodo drugi opazili? Kako bo z vonjem? Kaj pa intimno življenje,” so misli, ki spreletavajo tako ženske kot moške.
Prav zaradi stigme in velikih psiholoških posledic, ki jih prinašata prekomerno aktiven sečni mehur ter urgentna urinska inkontinenca, je ključnega pomena, da posameznik ne odlaša z iskanjem pomoči.
Uspešno zdravljenje z nevromodulacijo IVES
Prekomerno aktiven sečni mehur ter urgentno urinsko inkontinenco uspešno zdravimo z nevromodulacijo IVES. Gre za neboleč postopek, ki ojača aferentne in enferentne živčne poti, s čimer ponovno “natrenira” pravilno delovanje mišic mehurja.
Nevromodulacija IVES je primerna tako za ženske kot za moške, pri čemer velja dodati, da gre za ambulantni postopek, ki ne zahteva nobenega okrevanja, rezultati pa so vidni že po nekaj obiskih.
“Rešitev je tako preprosta in učinkovita, da je resnično škoda, če ljudje ne poiščejo pomoči. Prekomerno aktiven sečni mehur, ki pogosto preraste v urgentno urinsko inkontinenco, močno prizadene kakovost življenja in načne samozavest. V Medicinskem centru Kalliste smo pomagali že mnogim, tudi starostnikom, ki so bili sprva skeptični, nato pa kar niso mogli verjeti, da lahko znova živijo svobodno in brez plenic,” pojasnjuje Ksenija Šelih Martinec, dr. med.
Postopek je primeren za ljudi vseh starosti, ki se srečujejo s prekomerno aktivnim sečnim mehurjem ali urgentno urinsko inkontinenco.
Naj vaše življenje spet postane lepo
Prekomerno aktiven sečni mehur in urgentna urinska inkontinenca sta težavi, ki ju zahvaljujoč napredku znanosti in medicine danes uspešno zdravimo. V Medicinskem centru Kalliste smo z nevromodulacijo IVES že mnogim ljudem omogočili, da znova zaživijo polno in brezskrbno življenje.
Pomagamo lahko tudi vam in vašim bližnjim. Kliknite na spodnjo povezavo in se naročite na posvet, kjer vam bomo prisluhnili in še natančneje predstavili postopek zdravljenja prekomerno aktivnega sečnega mehurja ali urgentne urinske inkontinence.
Naročnik oglasa je Kalliste