Vizita.si

Naslovnica

/ Oglas

Veste, katera je najbolj razširjena nalezljiva bolezen na svetu?

P.R.
04. 04. 2022 05.00
0

Ne, ni korona. Karies je. Zobna gniloba.

Z njo se srečajo skoraj vsi ljudje enkrat ali večkrat v življenju, posledice pa so vidne v ustih kot zalivke (plombe) ali celo nezdravljene luknje v zobeh. Povprečen odrasel človek ima v ustih tri zalivke.

Kariesa ne povzroča slaba genska zasnova zob in vzrok niso samo sladkarije ali preredko umivanje.

V ustih in na zobeh imamo ogromno bakterij. Katera je največja številka, ki si jo uspete predstavljati?

Znesek vaše plače? Število prebivalcev na Zemlji? No, približno toliko bakterij imate v ustih: 6 milijard. Te bakterije imenujemo ustna flora. Večina bakterij ni škodljivih, pravzaprav so koristne in v ustih opravljajo številne funkcije, med drugim zasedejo prostor bolj škodljivim bakterijam. Ena najbolj škodljivih bakterij, ki povzroča karies, je Streptococcus mutans.

To je bakterija, ki prefrigano ždi na zobeh in čaka. Čaka na tortico po kosilu, na malo sladkorčka v kavi, na kozarec sadnega soka, na suho sadje ali sladkan čaj in na večer, ko si boste pozabili umiti ali nitkati zobe.

FOTO: Arhiv naročnika

Ko Streptococcus mutans dobi svoj odmerek sladkorja, ga predela v kislino, ki počasi raztopi minerale v vašem zobu. Ko se to zgodi večkrat na dan, več dni, tednov, let zaporedoma, se na zobu pojavi luknjica. Minerali iz sklenine so se raztopili in zgodila se je nepopravljiva škoda. Zobozdravnik vam sicer lahko ta del zoba očisti s svedrom in ga nadomesti z zalivko, prevleko ali drugim nadomestkom. Toda nadomestek je nadomestek in nikdar ni tako dober, kot je bil zob.

Za preprečevanje takih situacij lahko največ naredite sami. Zmanjšajte vnos sladkorja in enostavnih ogljikovih hidratov. Potrudite se, da pojeste tri glavne obroke in čim manj vmesnih prigrizkov. Redno, natančno in temeljito ščetkajte zobe, in sicer dvakrat na dan, in enkrat na dan nitkajte. Močno vam priporočam še uporabo oralnih probiotikov. To je dokaj nov način, ki vam lahko zelo pomaga pri vzdrževanju zdravih zob in dlesni. Pri redni uporabi oralnih probiotikov se namreč spremeni bakterijska flora, o kateri sem govorila zgoraj. Z rednim jemanjem oralnih probiotikov boste svoja usta oskrbeli z milijardami "prijaznih" bakterij, ki bodo sčasoma izpodrinile škodljive, s tem pa se bo zelo zmanjšala možnost za nastanek kariesa in za napredovanje parodontalne bolezni.

Prisegam na oralne probiotike, ki vsebujejo dva seva baterij, L. reuteri Protectis in L. reuteri Prodentis. Opravljenih je bilo veliko kliničnih raziskav o varnosti in učinkovitosti teh pastil, zato so primerne tako za odrasle kot tudi za otroke. Imajo prijeten okus po mentolu in ne vsebujejo sladkorja. Priporočam, da jih jemljete zvečer, potem ko umijete in znitkate zobe. Postavite si jih na nočno omarico in vsak večer poližite eno pastilo, potem pa nič več ne pijte in ne jejte. Na ta način boste zagotovili, da bakterije vso noč nemoteno preživijo v ustih in jih ne boste takoj sprali z zob.

Ob taki skrbi in rednih obiskih zobozdravnika vam zagotavljam, da bo Streptococcus mutans le še čudno ime davno pozabljene bakterije.

Urška Šavli, dr. dent. med.

Izdelek, ki vsebuje probiotična seva L. reuteri Protectis in L. reuteri Prodentis, lahko kupite s promocijsko kodo ProDentis20 v spletni lekarni http://www.lekarnar.com.

Naročnik oglasa je Ewopharma d.o.o

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662