Kaj pomeni počasna prebava?
Če je vaša velika potreba neredna, kar pomeni manj kot enkrat na dan, vedno pa jo spremlja občutek ne povsem izpraznjenega črevesja in prekomerno napenjanje, je to po navadi posledica počasne prebave. Vzroki za to so vse od pomanjkanja telesne aktivnosti, premalo vnosa tekočine, do stresa, najbolj pogosti razlog pa je, kaj jemo in česa ne jemo.
Dejavniki, ki povzročajo počasno prebavo in zaprtje
Če počasna prebava pomeni opravljanje velike potrebe manj kot enkrat na dan, pa zaprtje pomeni, da jo opravljamo manj kot trikrat na teden. Blato je suho in trdo, velika potreba je lahko celo boleča. Eden najbolj pogostih vzrokov zaprtja je premalo vode v blatu, kar je posledica premalo uživanja tekočine. Prav tako je lahko to tudi posledica nezdravega prehranjevanja, sedečega načina življenja ali celo nekaterih bolezni in zdravil.
Huda zaprtost, ki se ne zdravi, lahko zelo vpliva na vaše življenje, močno pa lahko tudi vpliva na fizično in duševno zdravje. Zato je treba poznati nekaj nasvetov, s katerimi lahko na naraven način preprečimo zaprtost oziroma si lajšamo njene simptome.
Nasveti za pospeševanje prebave na naraven način
Načinov za pospeševanje prebave in boj proti zaprtosti je precej, v nadaljevanju pa bomo predstavili najbolj ključne.
Zadostno uživanje tekočine
Premalo uživanja tekočine = večja možnost zaprtja. Raziskovalci so celo ugotovili, da že rahla dehidracija lahko upočasni delovanje črevesja. Zato je izrednega pomena dovolj zaužitja tekočine. Poleg vode je primeren tudi nesladkan metin čaj.
Privoščite si Donat
Donat ima znanstveno dokazane koristi za zdravo prebavo, njegova skrivnost pa je v osmozi. Donat je namreč naravno odvajalo in ključni faktor pri odpravi zaprtja. Z rednim pitjem se boste rešili zaprtja in uredili prebavo. Pijte ga hitro, zjutraj, ogretega na 30–37 stopinj Celzija.
Prehrana bogata z vlakninami
Predelano in mastno hrano zamenjajte z uravnoteženo prehrano, bogato z vlakninami. Zdrava hrana namreč preprečuje prebavne težave in zaprtje. Strokovnjaki priporočajo uživanje sezamovih semen, oljčnega olja, ricinovega olja, avokada, ingverja, mete, regratovega čaja, kave in sliv.
Redno gibanje
Tako kot pri vseh procesih v življenju je tudi pri zaprtju gibanje ključnega pomena. Redno gibanje namreč poskrbi za pospeševanje delovanja črevesja. Pri gibanju so dejavne tudi mišice v črevesju, kar jim daje dodatno moč, da blato lažje potisnejo ven. Privoščite si vsaj pol ure vadbe na dan.
Sproščanje
Stres je redni spremljevalec sodobnega življenja in večkrat se lahko zgodi, da nimate časa za veliko potrebo. A obvezno morate telesu dati čas, da opravi svoje, velika potreba pa naj postane del vaše vsakodnevne rutine. Lahko si pomagate tudi tako, da noge položite na škatlo ali stolček, ki bo omogočil višji položaj kolen in posledično lažje opravljanje velike potrebe.
Naročnik oglasa ja Atlantic Grupa.