Kot večina ljudi, ki opravljajo pisarniška dela, tudi Nina Antolin večino časa preživi za računalnikom, pogosto v napačnem položaju. Čeprav poskuša biti v prostem času aktivna, že čuti posledice urbanega življenja, ki ga spremlja vsakodnevni stres. Sprva bolečinam v vratu ni posvečala preveč pozornosti, ko pa je bolečina začela vplivati na kakovost njenega spanca, je vedela, da mora nekaj spremeniti. Po priporočilu prijateljice se je odločila za nakup novega vzglavnika s polnilom iz perja, a tudi takrat bolečine v vratu niso izginile.
»Izbira pravega vzglavnika je prav tako pomembna kot izbira prave prešite odeje ali ležišča. In res, spanje z napačnim vzglavnikom lahko povzroči glavobole in poslabša bolečine v vratu,« pravi Aleksandra Resnik, JYSK strokovnjakinja za kulturo spanja.
Pri izbiri vzglavnika je pomembno izhodišče položaj, v katerem spimo in zelo pomembno se je zavedati, da je to stvar vsakega posameznika, pravi ta strokovnjakinja. To pomeni, da če je vzglavnik dober za prijatelja ali družinskega člana, ni nujno, da bo ustrezal tudi nam.
Če imate bolečine v vratu, upoštevajte pri izbiri vzglavnika naslednja 3 zlata pravila:
1. položaj, v katerem spimo, določa vrsto vzglavnika, ki ga potrebujemo;
2. ne spite z več vzglavnikov hkrati;
3. vzglavnik naj nam daje dodatno in ustrezno oporo vratu.
»Če je vaš najljubši položaj za spanje na boku, morate izbrati visok vzglavnik. Vrat naj podpira tako, da so vratna vretenca vodoravna s podlogo. Zavedati se je treba tudi širine ramen. Če imate široka ramena, mora biti vzglavnik še višji kot običajno. Torej moški na splošno potrebujejo višji vzglavnik kot ženske,« pravi Aleksandra Resnik.
Konkretno, kot je primer pri Nininem spanju na hrbtu, je zaradi neprimernega vzglavnika pritisk na njen vrat še večji, kar vodi do napetosti mišičnih vlaken. Vzglavnik mora biti dovolj visok, da podpira naravno krivuljo zgornjega dela hrbtenice. Spanje na hrbtu je anatomsko najboljši položaj za spanje, saj so glava, vrat in hrbtenica v nevtralnem položaju. Z izbiro anatomskega vzglavnika se lahko v tem položaju za spanje izognete bolečinam v vratu in hrbtu.
In za konec bi omenila še spanje na trebuhu, saj je to položaj, ki ni priporočljiv. Vrat in hrbtenica sta zelo napeta. Če sprememba položaja ni mogoča, potem priporočamo čim nižji vzglavnik.
Kako dolga bo življenjska doba vzglavnika, je odvisno od njegove kakovosti in načina vzdrževanja. Na povezavi poiščite nekaj preprostih in uporabnih nasvetov, kako lahko na najboljši možni način vzdržujete svoj vzglavnik in mu tako podaljšate življenjsko dobo.
Naročnik oglasa je JYSK.