Vizita.si
Christie Brinkley

Zdravje

Lepotica razkrila dolgo varovano skrivnost

Katja Benčina
13. 05. 2014 07.59
0

Nekdanja manekenka, igralka in modna oblikovalka Christie Brinkley, ki je letošnjega februarja dopolnila 60 let, ima ne le popolno telo, ampak tudi nasmeh, vreden milijon dolarjev. A lansko leto je Američanka razkrila, da je njen nasmeh prečudovit tudi zaradi zobnih vsadkov, ki jih je prejela po hudi helikopterski nesreči v gorah.

Christie Brinkley - 6
Christie Brinkley - 6 FOTO: Profimedia
Dvajset let je že od grozljive nesreče, ko je v San Juan gorah v jugozahodnem Koloradu strmoglavil helikopter, v katerem je bila tudi lepa manekenka Christie Brinkley. K sreči so jo vsi odnesli dobro, a lansko leto je Christie Brinkley priznala, da je poleg zvitega zapestja takrat utrpela tudi izgubo zob. ''V hudi helikopterski nesreči po smučanju v gorah sem izgubila dva zoba v zadnjem delu čeljusti in ju nato nadomestila z zobnimi vsadki, ki so videti popolnoma naravno. Mislim, da je moj nasmeh zelo pomemben, saj je pravzaprav vstopnica do uspeha v modni industriji,'' je povedala za tuje medije.
''Ko nekdo dobi nazaj fiksne zobe, vam ne morem povedati, kako lahko s tem osrečim pacienta,'' je povedala zobozdravnica dr. Tina Fabjan.
''Ko nekdo dobi nazaj fiksne zobe, vam ne morem povedati, kako lahko s tem osrečim pacienta,'' je povedala zobozdravnica dr. Tina Fabjan. FOTO: Aljoša Kravanja

Zobni vsadki so ena najboljših rešitev za vse, ki izgubijo le posamezne zobe in za tiste, ki se spopadajo s popolno izgubo zob in nosijo protezo. Pacienti ne dobijo le videza naravnih zob, ampak se močno izboljša tudi kvaliteta njihovega življenja, saj lahko znova normalno grizejo in imajo občutek, da imajo svoje zobe. ''Ko nekdo dobi nazaj fiksne zobe in nima več snemnih, tako kot jih imaš pri protezi, vam ne morem povedati, kako lahko s tem osrečim pacienta oziroma kaj jim dam za nadaljnje življenje,'' je povedala zobozdravnica dr. Tina Fabjan.

Poseg je neboleč, saj poteka pod lokalno anestezijo, če je narejen s kvalitetenimi zobnimi vsadki, pa predstavlja doživljenjsko rešitev. Eden največjih strokovnjakov implantologije Nemec prof. dr. Manfred Lang iz Implantološkega centra IFZI v Nürnbergu, ki je pred kratkim obiskal Slovenijo, prisega na implantate znamke Bredent. ''Razlike v kvaliteti so zelo različne. Imamo zelo drage vsadke in poceni vsadke. A po mojih izkušnjah, ki jih imam v 40 letih dela impantološke terapije, je le najboljši sistem implantatov dovolj dober za kosti mojih pacientov. Na tem področju res nima smisla varčevati pri denarju in se odločiti za poceni sistem implantatov, saj ne more prinesti enakih rezultatov kot dober sistem. Ko se odločiš za poceni sistem, je prognoza procesa rekonstrukcije zmanjšana. To pomeni, da se kasneje pojavljajo problemi,'' je pojasnil.

Če ne izberemo kvalitetnih zobnih vsadkov, se lahko čez čas pojavijo težave, kot so vnetja in celo izpad zobnega vsadka, je pojasnil eden največjih strokovnjakov implantologije prof. dr. Manfred Lang, ki prisega na implantate znamke Bredent.
Če ne izberemo kvalitetnih zobnih vsadkov, se lahko čez čas pojavijo težave, kot so vnetja in celo izpad zobnega vsadka, je pojasnil eden največjih strokovnjakov implantologije prof. dr. Manfred Lang, ki prisega na implantate znamke Bredent.FOTO: Aljoša Kravanja

Tisti najpogostejši problem, ki se lahko pojavi, pri nekvalitetenih vsadkih je, zlom vsadka ali pa vnetja, ki jim lahko sledi izguba kosti okoli implantat in nato izguba samega implantata in protetičnega nadomestka. ''Pacient ima pravico vedeti, kaj ima vsajeno in lahko zahteva informacijo o tem. Vsak resen implantatni sistem ima potne liste s kodami, tako da se v vsaki ordinaciji ve, kje je bil in kakšen implantat je bil vsajen,'' je pojasnil izvršni direktor nemške znamke implantatov Bredent Igor Rozman.

Sicer pa je zobni vsadek najbolje vstaviti takoj po tem, ko izgubimo zob, svetuje prof. dr. Manfred Lang, saj v nasprotnem primeru lahko pride do izgube čeljustne kosti. ''Če implantat vsadimo dovolj zgodaj, ne pride do izgube čeljustne kosti in na ta način lažje ohranimo tudi že obstoječe zobe. Zobni vsadki tako ne izboljšajo le kvalitete pacientovega življenja, ampak tudi njegovo zdravje.''

''Pacient ima pravico vedeti, kaj ima vsajeno in lahko zahteva informacijo o tem. Vsak resen implantatni sistem ima potne liste s kodami, tako da se v vsaki ordinaciji ve, kje je bil in kakšen implantat je bil vsajen,'' je pojasnil izvršni direktor nemške znamke implantatov Bredent Igor Rozman.
''Pacient ima pravico vedeti, kaj ima vsajeno in lahko zahteva informacijo o tem. Vsak resen implantatni sistem ima potne liste s kodami, tako da se v vsaki ordinaciji ve, kje je bil in kakšen implantat je bil vsajen,'' je pojasnil izvršni direktor nemške znamke implantatov Bredent Igor Rozman.FOTO: Aljoša Kravanja

Kako poteka poseg?

Postopek nadomeščanja izgubljenih zob je utečen. Za zobozdravnike implantologe je to vsakdanje delo. Za operativni poseg zobozdravnik potrebuje približno eno uro, po njem pa se lahko takoj odpravite domov. Celotni postopek, od implantiranja do izdelave zaključne konstrukcije, tj. zobne krone, traja približno 5–6 mesecev.

Zobni vsadki so ena najboljših rešitev za vse, ki izgubijo le posamezne zobe in za tiste, ki se spopadajo s popolno izgubo zob in nosijo protezo.
Zobni vsadki so ena najboljših rešitev za vse, ki izgubijo le posamezne zobe in za tiste, ki se spopadajo s popolno izgubo zob in nosijo protezo. FOTO: Aljoša Kravanja


Postopek nebolečega in kratkega vstavljanja nadomestnih trajnih, trdnih in fiksnih zobnih vsadkov oz. implatatov je v povprečju uspešen v 98% primerov. Redko se zgodi, da je implatat nestabilen. Ponovitev postopka je mogoča. Zobozdravnik bo tudi poskrbel, da bodo vaši zobni vsadki enake barve kot vaši preostali zobje. Tako ne bo mogel nihče razlikovati med vašimi naravnimi in novimi zobmi.

 

1. Pred posegom

Zobozdravnik bo najprej na podlagi analize in primerjave realnega stanja v ustih in možnosti postavitve zobnega vsadka ocenil, ali ste primeren kandidat za poseg. Pri tem bo skušal čim bolj uskladiti vaše želje z dejanskim stanjem v ustni votlini ter predvideti vse potrebne posege pred samim implantiranjem.

Zobozdravnik vam bo predstavil najbolj optimalne možnosti za nadomestitev manjkajočih zob. Nato vam bodo v ordinaciji rentgensko slikali čeljustnico, če bo potrebno pa tudi opravili CT operativnega področja. Še preden se bo zobozdravnik odločil za operacijo, bo pripravil celoten načrt rehabilitacije. Pred posegom se boste seveda morali v celoti strinjati z oskrbo, zobozdravnik pa vas bo seznanil z možnimi posledicami.

Ameriška lepotica Christie Brinkley, ki je letošnjega februarja dopolnila 60 let, ima zobne vsadke. Ti so videti popolnoma naravno.
Ameriška lepotica Christie Brinkley, ki je letošnjega februarja dopolnila 60 let, ima zobne vsadke. Ti so videti popolnoma naravno.FOTO: Profimedia

 2. Med posegom

Vstavljanje zobnih vsadkov je za vašega zobozdravnika vsakodnevni postopek zdravljenja. Po uspešni pripravi, vam bo v svoji ambulanti dal lokalno anestezijo na mesto implantacije, zato poseg praviloma ne boli. Zdravila, ki jih boste dobili pred posegom in po njem, uspešno preprečujejo bolečino in oteklino.

Na vnaprej določeno mesto vam bo zobozdravnik najprej izvrtal odprtine, točno določene za vsako velikost implantata posebej. Vsadek, ki ga uvije v odprtino, bo prekril s sluznico in to zašil.

Po končanem posegu lahko takoj odidete domov.

3. Po posegu

Po namestitvi zobnega vsadka, se bo ta celil od enega do šest mesecev. Po tem se bodo implantati čvrsto zasidrali v vašo čeljust.

Prvih sedem dni po posegu boste še nosili šive, območje posega boste hladili, pazili na higieno. V tem tednu tudi odsvetujemo fizične napore. Sicer pa lahko že nekaj ur po posegu normalno jeste (mehko hrano), odsvetujemo pa pitje zelo mrzle in vroče tekočine.

Po tednu dni vam bo zobozdravnik odstranil šive. Ko mine potreben čas, vam bo z manjšim kirurškim posegom odstranil sluznico nad vsadkom. Takrat vam bo zobozdravnik na zgornji del vijaka namestil krono v obliki zoba, ki bo videti kot vaš pravi zob.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662