Vizita.si
Bolan otrok

Zdravi v jesen

Kdaj zaradi vročine nujno k zdravniku?

Katja Benčina
26. 09. 2014 15.21
0

Vročina je znak, ki nas lahko opozori na bolezen, zato je pomembno, da jo pravočasno prepoznamo tudi pri otroku. Pri merjenju telesne temperature je najbolj učinkovita uporaba termometra, a pogosto nas pred merjenjem nanjo lahko opozorijo že nekateri tipični znaki. Preverite, kateri in kdaj je zaradi vročine treba obiskati zdravnika.

Vročina sama po sebi ni bolezen, temveč le znak, ki nas opozori nanjo. Navadno kaže, da se obrambni mehanizem telesa bojuje proti vsiljivcem, ki telesu škodijo.
Vročina sama po sebi ni bolezen, temveč le znak, ki nas opozori nanjo. Navadno kaže, da se obrambni mehanizem telesa bojuje proti vsiljivcem, ki telesu škodijo.FOTO: iStockphoto
Vročina sama po sebi ni bolezen, temveč le znak, ki nas opozori nanjo. Navadno kaže, da se obrambni mehanizem telesa bojuje proti vsiljivcem, ki telesu škodijo. Med drugim lahko dvig telesne temperature povzročijo virusne ali bakterijske okužbe in poškodbe tkiv.
Otroci imajo lahko rahlo povišano temperaturo tudi med izraščanjem zob ali zaradi cepljenj. Tudi kadar je otrok zdrav, se telesna temperatura čez dan spreminja. Velja pa, da normalna telesna temperatura znaša od 36 do 37 °C, vročina pa je vsaka temperatura nad 37,7 °C.

Vročino lahko preprosto izmerimo z digitalnim termometrom, kot je Thermoval termometer, ki v trenutku poda natančne rezultate, razberete pa jih lahko takoj po pisku iz velikega zaslona.

Odrasli kar dobro poznamo znake, ki kažejo na to, da je treba izmeriti vročino. Ti so:

- glavobol;
- bolečine v mišicah in sklepih;
- mrzlica, tresene in dregetanje;
- potenje;
- pordela koža;
- povišan utrip srca;
- omotica in šibkost;
- v primeru zelo visoke vročine lahko pride do zmedenosti, halucinacij in krčev.
 

Vendar ni nujno, da se bodo vsi zgoraj navedeni simptomi pojavili hkrati.

Nekoliko težje pa je vročino prepoznati pri dojenčkih, kjer bodite pozorni na naslednje tipične znake:

-        dojenčkov obraz je drugačne barve kot običajno;
-        njegova koža je toplejša kot ponavadi;
-        stopala in roke so hladne na dotik;
-        dojenčkove oči delujejo utrujeno;
-        nekateri dojenčki postanejo jokavi in zaspani ali pa začnejo zavračati hrano.


Kako pomagati dojenčku ali otroku z vročino?

Svojemu otroku posvetite posebno nego in pozornost, saj se bolni otroci počutijo bolje in varneje, če jih v tem času starši nekoliko razvajajo. Otroka potolažite in poskrbite, da se bo počutil bolje. Poskrbite, da otrok dovolj pije, najbolje, da mu ponudite nesladkane čaje in vodo. Temperaturo svojega otroka preverjajte v rednih intervalih, v primeru visoke vročine pa mu jo lahko nekoliko zbijete z umivanjem v mlačni kopeli. Pomagajo tudi zdravila za zniževanje temperature, a se o njihovi uporabi prej posvetujte z zdravnikom, še posebej za dojenčke mlajše od 6 mesecev. Sicer pa ga ne zavijajte v veliko oblačil in oddej, ker lahko ta ukrep povzroči dodatno naraščanje temperature.

Kdaj k zdravniku?

Če se vročina pojavi pri dojenčku mlajšemu od treh mesecev, je vedno resen znak, ki potrebuje posvet z zdravnikom, sicer pa velja, da se na zdravnika v primeru povišane temperature obrnete, če se vam zdi, da se otrokovo stanje po nekaj dneh ne izboljšuje, če povišano temperaturo spremlja še driska, bruhanje in bolečina v trebuhu, če se vročina ponavlja, če ne popusti kljub ukrepom za zbijanje vročine, če otrok ne pije dovolj ali se pojavijo vročinski krči.

Sicer pa sami najbolje poznate svojega dojenčka ali otroka in vam pri prepoznavanju tega, da je potrebno izmeriti telesno temperaturo, pogosto lahko pomaga tudi intuicija, ki jo vsekakor poslušajte.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650