

Najpogostejši mit, da boste s pitjem jabolčnega kisa pred obrokom avtomatično shujšali, na žalost ne drži. Na spletni strani priznane Mayo klinike so zapisali, da za to trditev strokovnjaki niso uspeli pridobiti znanstvene potrditve. Je pa res, da so raziskave pokazale, da kis vsebuje veliko antioksidantov, ki upočasnjujejo prezgodnje staranje in zmanjšajo tveganje za razvoj raka. Tu pa je še nekaj dokazanih pozitivnih učinkov kisa na naše zdravje.
Kis izboljša nivo krvnega sladkorja
Pitje jabolčnega kisa pred obrokom, ki vsebuje veliko ogljikovih hidratov, lahko izboljša insulinsko občutljivost – upočasni namreč nivo naraščanja sladkorja v krvi pri ljudeh, ki so že razvili odpornost na insulin (pred diabetično stanje) ali pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2, je pokazala študija opravljena leta 2004. Raziskovalci so opozorili, da ima kis lahko fiziološki učinek, ki je podoben nekaterim zdravilom za zdravljenje sladkorne bolezni. Prav zato so uživanje kisa svetovali osebam, ki se spopadajo s sladkorno boleznijo ali predsladkorno boleznijo.
Varuje zdravje vašega srca
Balzamični kis preprečuje oksidacijo lipoproteinov z nizko gostoto (LDL – tako imenovani 'slabi holesterol'), kar naj bi pripomoglo k razvoju ateroskleroze – stanja, kjer se v arterijah nalagajo obloge, ki zapirajo pretok krvi in v nekaterih primerih sčasoma vodijo do srčnega napada ali kapi, kaže študija objavljena leta 2010.
Sprememba začimbe v solati lahko pripomore k izgubi odvečnih kilogramov
Številne solate so začinjene z nezdravimi kaloričnimi omakami, ki so sicer lahko okusne, a prispevajo k pridobivanju odvečnih kilogramov. Veliko bolj zdrava izbira, zaradi katere lahko na dolgi rok izgubite tudi kakšen kilogram, pa je, da kalorične omake nadomestite s kisom in oljem. Na ta način boste solato prijetno začinili, hkrati pa zaužili polovico kalorij manj.
Uničuje bakterije
Kis deluje protibakterijsko, zato vam lahko pomaga tudi pri boju zoper številne okužbe, tudi tiste, ki lahko vodijo do gripe ali prehlada. Kislost namreč znižuje pH tkiva in tako bakterijam onemogoča razrast in širjenje. Poleg tega je študija opravljena leta 2014 pokazala, da ocetna kislina, ki kisu daje kiselkast okus in močan vonj, deluje razkužilno proti bakterijam tuberkuloze, ki so sicer odporne na zdravila.

Kis zmanjšuje tveganje za raka
Kis je bogat vir polifenolov – spojin, ki jih sitetizirajo rastline, da se lahko borijo proti oksidativnem stresu. Glede na podatke raziskave opravljene leta 2006, imajo polifenoli močno antioksidativno delovanje, zaradi česar zmanjšujejo tveganje za razvoj raka.
Kis tako lahko pozitivno deluje na naše telo na najrazličnejše načine, kljub vsemu pa ni čudežno zdravilo in ne sme predstavljati nadomestka za zdravo, uravnoteženo prehrano. Poleg tega lahko prekomerno uživanje kisa vodi do uničevanja zobne sklenine, zato velja uporabiti zdravo pamet in ga uživati v zmernih količinah.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV