Grčija jo je navdušila
Tjaša se zaveda, da je treba vsake toliko časa pustiti delo in skrbi na strani ter si privoščiti oddih in sprostitev. Kot pravi, se takrat najraje odpravi na kakšno potovanje, raziskuje različne kulture in spoznava nove jedi. »Prav vsaka država je v meni pustila poseben pečat, ampak nekaj je na Grčiji, kar me je še posebej pritegnilo. Od mojega zadnjega obiska je sicer preteklo že kar nekaj let, a res imam zelo rada to državo in zato jo bom gotovo kmalu spet obiskala,« odločeno pravi modna poznavalka ter dodaja, da jo je poleg čudovite naravne kulise in rajskih plaž pritegnila tudi njihova vselej sveža hrana, naravnost zaljubila pa da se je v grški jogurt. »Prevzela sta me njegov bogat okus in kremasta tekstura,« pojasnjuje in v isti sapi doda, da je po vrnitvi v Slovenijo dolgo iskala pravi tradicionalni grški jogurt, preden je našla takega, ki se je dejansko povsem skladal z okusom, svežino in naravnostjo tistega, ki jo je 'zasvojil' v Grčiji.
Čeprav se zdi neverjetno, je med našim in grškim jogurtom velika razlika. Grški jogurt je tradicionalno precejen skozi krpo ali gazo. Na ta način mu odstranijo precejšen del sirotke, jogurt, ki ostane, pa je veliko bolj gost ter kremast, skoraj podoben mlademu siru, a še vedno z okusom jogurta. Prvotno so ga izdelovali iz ovčjega mleka, danes pa je povečini narejen iz pasteriziranega kravjega mleka. Okus, po katerem slovi pravi grški jogurt, sta v svet ponesla brata Filippou, ki sta že daljnega leta 1926 v Atenah odprla prvo majhno proizvodnjo grškega jogurta. Njune poznejše generacije so znale uspešno združiti tradicionalno izdelavo precejenega jogurta s sodobno tehnologijo in tako je danes njihovo podjetje Fage največji proizvajalec grškega jogurta, ki svoje neverjetno kremaste izdelke bogatega okusa ponuja v kar 35 državah na 5 kontinentih sveta. Njihov grški jogurt Total je enak ostalim grškim jogurtom, pa vendarle povsem drugačen. Narejen je le iz mleka in živih aktivnih kultur ter vsebuje samo naravno prisoten mlečni sladkor. V njem prav tako ne boste našli nikakršnih aditivov ali zgoščevalcev.
O tem, da gre za povsem naraven proizvod, priča tudi dejstvo, da so za proizvodnjo enega kilograma jogurta Total potrebni štirje litri kravjega mleka. To pomeni, da ga odlikuje višji odstotek naravno prisotnih beljakovin ter svojevrstna žametna in kremna tekstura. Zadovolji lahko vse okuse, zato je na voljo z 0 %, 2 % in 4 % vsebnostjo maščobe, samostojno ali v kombinaciji s sadjem ali z medom. Odličen je kot samostojna jed, še boljši pa v kombinaciji z vašim najljubšim sadjem in oreščki ali kot okusen dodatek solatnim prelivom ter omakam. Grki ga uporabljajo za pripravo tzatzikija (omake iz svežih kumar, česna, olivnega olja in jogurta), kot desert pa v kombinaciji s timijanovim medom in orehi. V Turčiji je ena od sestavin tradicionalnega zajtrka, v arabskih deželah pa ga zmešajo z olivnim oljem in začimbami in jedo z nevzhajanim kruhom. Uporaben je lahko tudi v vaši kuhinji. Ne verjamete? Tu je dokaz!
Juha z brokolijem in ingverjem
Sestavine:
1 velika, drobno sesekljana čebula
450 g brokolija, narezanega na večje kose
5 cm dolga korenika ingverja, olupljena in sesekljana
1 žlička zmletega ingverja
1,2 litra čiste zelenjavne juhe
250 g TOTAL grškega jogurta
začimbe, krutoni
vejice sveže bazilike
1. Čebulo pražite na maslu, dokler se ne zmehča.
2. Dodajte brokoli ter svež in zmlet ingver.
3. Pokrijte in na malem ognju dušite 12 minut. Občasno pomešajte.
4. Dodajte čisto zelenjavno juho, zavrite in pustite rahlo vreti še 30 minut oziroma dokler se zelenjava ne zmehča.
5. Zmešajte juho z mešalnikom in jo po želji še precedite.
6. Dodajte 4-6 žlic TOTAL grškega jogurta in ponovno rahlo segrejte. Začinite po okusu.
7. Vsako porcijo servirajte z 1 žlico TOTAL grškega jogurta, krutoni in vejico bazilike.
Ker je narejen po tradicionalni metodi odcejanja, je grški jogurt bogat vir kalcija, probiotikov in beljakovin, vsebuje pa tudi manj sladkorja kot navadni jogurt, zato predstavlja več kot odlično in zdravo izbiro za zajtrk, malico ali večerjo. Ni čudno torej, da ga priporočajo tudi osebni trenerji, kar je presenetilo tudi Tjašo. »Ja, zanimivo, grški jogurt mi je bil najprej všeč po svojem bogatem okusu, ampak potem, ko od strokovnjakov, kot so denimo osebni trenerji ali pa recimo moja vaditeljica pilatesa, izveš, da je dober tudi pri športnih aktivnostih za vnos beljakovin v telo, je pa to samo še dodaten plus.«