Ključni dejavniki, ki zagotavljajo miren in kakovosten spanec, so tišina, tema in ustrezna temperatura v spalnici, ki naj bi znašala med 16 in 18° C. Šumenje ventilatorja, prižgan radio, televizija ali kakršen koli drug, še tako neznaten šum, lahko močno motijo spanje. Poleg tega si boste kakovostnejši spanec zagotovili tudi, če boste vzpostavili urnik spanja in boste torej spat hodili vedno ob približno isti uri. Pred spanjem se sprostite, bodisi z branjem knjige, bodisi s toplo kopeljo, poslušanjem glasbe, gledanjem televizije ali s čim tretjim. Poleg tega redno ugotavljajte, ali vam ležišče in vzglavnik zagotavljata ustrezno podporo in udobje.
K dobremu spancu v veliki meri pripomore že izbira kvalitetnega ležišča, ki je optimalno prilagojeno vašim fizičnim karakteristikam in življenjskemu slogu. Kot pravi Lidija Suhalj, svetovalka za blagovno znamko mebloJOGI®, je treba ležišče menjati na vsakih 5 do 7 let, saj se človeško telo in njegove potrebe ves čas spreminjajo. »Starejši kot smo, več udobja potrebujemo, zato je priporočljivo, da svoje ležišče vsakih nekaj leta primerjate z novimi modeli ležišč na tržišču in najdete takega, ki vam bo povsem ustrezal.« Pravo ležišče je tisto, ki zadovolji vaše osebne potrebe po udobju in podpori. Ne glede na to, ali si izberete ležišče z vzmetmi, iz pene, lateksa, vodno ali zračno posteljo, vedno ocenite udobje, podporo, trajnost in velikost ležišča.
Kako izbrati pravo ležišče?
V preteklosti so ortopedi trdili, da je bolj zdravo trdo ležišče, saj premehka podlaga ne prinaša primerne opore hrbtenici. Danes pa je dokazano, da najbolj primerno ležišče, ki zagotavlja enakomeren pritisk na posamezne dele telesa in ohranja fiziološko krivino hrbtenice. Pri spanju na pretrdem ležišču so namreč deli telesa neenakomerno obremenjeni, enako velja za mehka ležišča, ki se vbočijo in hrbtenica trpi predvsem v ledvenem delu. Takrat so medvretenčne ploščice čezmerno obremenjene in se tekom spanja ne morejo dobro obnoviti. Danes so tako najboljša ležišča sestavljena iz večih plasti, ki so naložene druga na drugo in nudijo boljše udobje. Zaradi luksuznih ter kakovostnih materialov in izjemno mehkih tkanin s posebnimi obdelavami je ležišče na dotik še bolj prijetno.
Izbiro ležišča je treba prilagoditi posamezniku, saj je odvisna od njegove teže in velikosti. Ljudje z večjo telesno težo naj izberejo trše ležišče, tisti z nižjo telesno težo pa mehkejšega. Poleg tega je pri izbiri optimalnega ležišča pomemben tudi material. Najbolje se je odločiti za ležišče iz naravnih ali sintetičnih polnil, ki simulirajo karakteristike naravnih polnil – tako ena kot druga bodo preprečila potenje, zmanjšala možnosti za razvoj alergij in vam omogočila udobno ter kakovostno spanje. Izrednega pomena je tudi občutek med ležanjem. Posebej bodite pozorni na najtežje dele telesa: ramena boke in križ. Da bi ležišče nudilo dobro oporo hrbtu in ne bi prihajalo do napetosti ter bolečin v mišicah, je dobro, da izberete takšnega, ki je sestavljeno iz različnih con, torej različnih trdot, ko so razporejene po ležišču. »To pomeni, da je običajno v ledvenem predelu ležišče trše, v bočnem pa mehkejše, tako da omogoča optimalno razporeditev telesne teže in raven položaj hrbtenice,« pojasnjuje gospa Suhalj.
V pravi poplavi ponudbe najrazličnejših ležišč je težko izbrati tisto pravo. Gospa Suhalj priporoča, da se pri izbiranju opiramo na občutke in da testiramo različna ležišča. Sama svetuje izbiro žepkastega vzmetenja, ki se telesu prilagaja točkovno. »Vzmeti so med seboj ločene, vsaka je vložena v vrečko iz tekstilnih vlaken in deluje neodvisno. Na pritisk telesa se odzivajo samo obremenjene vzmeti, ostale pa mirujejo. Žepkasto vzmetenje zagotavlja optimalno podporo telesu ter istočasno izjemno udobje. Telo podpre po celotni dolžini in širini in omogoča hrbtenici lego v pravilnem položaju, zato se mišice sprostijo, spanec je miren z manj gibanja.« Vzmetenje lahko obkrožajo plasti iz različnih materialov. Najbolj priljubljeni sta spominska pena, ki popolnoma objame telo in daje občutek spanja na oblačku, ter lateks, ki dodatno točkovno podpre telo in ustvari občutek mehkega objema.
Malenkosti, ki jih ne gre spregledati
Zdrav človek se ponoči v povprečju premakne 40-60-krat, zato potrebuje prostor za obračanje. Preverite, ali vam ležišče nudi dovolj prostora, da se prosto obračate. Ko kupujete ležišče skupaj s partnerjem, ka preiskušajta istočasno. Oba se ulezita na hrbet, podložita roke pod glavo z razširjenimi komolci. Komolca se ne smeta dotikati. Ne pozabite tudi na dolžino ležišča – to naj bi bilo v optimalnih okoliščinah 10–15 centimetrov daljše od vaše telesne višine. Opozoriti velja tudi na garncijsko dobo izdelka. Ta namreč ni kazalnik za to, kako dolgo naj bi ležišče uporabljali. To pomeni, da varuje potrošnika v primeru napake na izdelki, nikakor pa ne pred izgubo udobja in podpore.