Vizita.si
Raziskovalci so odkrili, da so otroci, ki so se od 14. do 17. leta prehranjevali pretežno s hitro prehrano, teste kognitivnih sposobnosti opravili slabše od svojih vrstnikov, ki so se prehranjevali bolj zdravo in je bilo na njihovem jedilniku veliko več zelene zelenjave in sadja.

Zdravi v jesen

Zaradi hamburgerjev se ne boste le zredili, a tudi …

K.B.
26. 09. 2014 14.39
3

… postali bolj neumni, trdijo strokovnjaki iz avstralske univerze. Odkrili so namreč, da so se mladostniki, ki so uživali več hitre prehrane, na testih kognitivnih sposobnosti odrezali slabše kot njihovi vrstniki, ki so jedli zdravo prehrano.

Raziskovalci so odkrili, da so otroci, ki so se od 14. do 17. leta prehranjevali pretežno s hitro prehrano, teste kognitivnih sposobnosti opravili slabše od svojih vrstnikov, ki so se prehranjevali bolj zdravo in je bilo na njihovem jedilniku veliko več zelene zelenjave in sadja.
Raziskovalci so odkrili, da so otroci, ki so se od 14. do 17. leta prehranjevali pretežno s hitro prehrano, teste kognitivnih sposobnosti opravili slabše od svojih vrstnikov, ki so se prehranjevali bolj zdravo in je bilo na njihovem jedilniku veliko več zelene zelenjave in sadja.FOTO: iStockphoto

Nobena skrivnost ni več, da uživanje hitre prehrane, kot so hamburgerji, cvrt krompir in sladke gazirane pijače vodijo do debelosti. A nova raziskava avstralskih strokovnjakov iz univerze The University of Western Australia je pokazala, da lahko taka prehrana vpliva tudi na naše možgane.

Raziskovalci so odkrili, da so otroci, ki so se od 14. do 17. leta prehranjevali pretežno s hitro prehrano, teste kognitivnih sposobnosti opravili slabše od svojih vrstnikov, ki so se prehranjevali bolj zdravo in je bilo na njihovem jedilniku veliko več zelene zelenjave in sadja. Razlika se je pokazala predvsem na mentalnih sposobnostih, v reakcijskem času, spominu, sposobnosti učenja in vzdrževanju pozornosti.

Raziskovalka dr. Anett Nyaradi je za Science Network povedala, da bi bil vzrok lahko pomanjkanje mikrohranil, za katerim so trpeli otroci, ki so se prehranjevali nezdravo. Prav ti so namreč povezani z boljšim kognitivnim razvojem. Poleg tega je vzrok lahko tudi prekomerno uživanje Omega-6 maščobnih kislin, kar je pogosta težava tistih, ki radi posegajo po cvrtem krompirju in rdečem mesu. Presnova namreč deluje najbolje, ko uspemo doseči pravo razmerje med Omega-3 in Omega-6 maščobnimi kislinami, kjer bi moralo biti razmerje 1:1. Če se prehranjujemo s hitro prehrano, pa je to razmerje porušeno in lahko doseže celo 1:20 ali 1:25.

Dr. Nyardi pojasnjuje, da je prevelika količina nasičenih maščob in enostavnih ogljikovih hidratov povezana tudi z okvaro v delovanju hipokampusa – področja možganov, ki je zadolžen za učenje ter spomin in se hitro razvija ravno v obdobju najstništva. ''Adolescenca predstavlja ključno obdobje razvoja možganov. Možno je, da je slaba prehrana pomemben dejavnih tveganja. V resnici naša odkritja podpirajo to možnost,'' je pojasnila in dodala, da so ti podatki ključnega pomena za nadljnje smernice zdravstvene politike in programov za spodbujanje zdravega načina življenja.
 

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587