Vizita.si
Sladko sadje je zdravo, a vsebuje tudi veliko sladkorja, zato z njim ne gre pretiravati. Nekateri strokovnjaki svetujejo največ tri sadeže na dan.

Prehrana

Zdrava živila, ki jih ni dobro pojesti preveč

K.B.
17. 09. 2014 14.06
2

Vsi dobro vemo, da ni dobro, da na enkrat pojemo celo škatlo piškotov, zaradi česar se pogosto še pravočasno ustavimo. A pri nekaterih zdravih živilih včasih pozabimo na pravo mero. Nekatera nam to dovoljujejo, spet druga je treba omejiti. Preverite, s katerimi zdravimi živili ne gre pretiravati.

Sladko sadje je zdravo, a vsebuje tudi veliko sladkorja, zato z njim ne gre pretiravati. Nekateri strokovnjaki svetujejo največ tri sadeže na dan.
Sladko sadje je zdravo, a vsebuje tudi veliko sladkorja, zato z njim ne gre pretiravati. Nekateri strokovnjaki svetujejo največ tri sadeže na dan.FOTO: Profimedia
Sladko sadje

Izredno sladko sadje, kot so češnje, lubenica, fige, grozdje, banane, mandarine, pomaranče in še bi lahko naštevali, je bogato s hranilnimi snovmi, a hkrati tudi z veliko količino naravnega sladkorja. Prav zato z njimi ne gre pretiravati, če bi radi vzdrževali zdravo telesno težo. Nekateri strokovnjaki priporočajo, da zaužijete največ tri sadeže na dan. Sadje, ki vsebuje več kisline, pa lahko v primeru prevelike količine povzroči zgago.

Sicer zdrava tuna lahko v prevelikih količinah telesu zagotovi preveliko mero živega srebra.
Sicer zdrava tuna lahko v prevelikih količinah telesu zagotovi preveliko mero živega srebra. FOTO: Profimedia

Konzervirana tuna

Konzervirana tuna je odlična izbira za tiste, ki so izjemno zaposleni, saj lahko z njo na hitro pripravijo zdrav obrok. A tudi z njo ne gre pretiravati, saj lahko na ta način v telo vnesemo preveliko količino živega srebra, ki ga tuna vsebuje več kot ostale ribe. Prekomerna količina zaužitega živega srebra lahko privede do težav z vidom, okvare sluha, govora, pomanjkanja koordinacije in mišične oslabelosti. Tako pazite, da ne teden ne pojeste več kot tri do pet konzerv tune. Tunino pa kdaj skušajte nadomestiti tudi s svežimi ribami, kot je losos ali kozice.

Soja

Pozor, za vse ljubitelje tofuja! Čeprav vam soja lahko pomaga pri nadzoru nivoja holesterola in krvnega pritiska, hkrati tudi zavira absorbcijo železa. Prekomerno uživanje soje tako lahko vodi do slabokrvnosti in pomanjkanja železa. Ker soja vsebuje tudi izoflavone - snovi, podobne ženskemu hormonu estrogenu, lahko dolgotrajno prekomerno uživanje soje privede do ginekoloških težav, kot je zadebelitev maternične sluznice. Ta se lahko razvije tudi v raka na maternici. Čepav ni jasno, kakšna je natančna količina še varno zaužite soje, je morda najbolje, da se držite nasveta, da na dan ne zaužijete več kot dve porciji soje.

Selen v prevelikih količinah lahko škoduje telesu, zato zaužijte največ 10 brazilskih oreščkov na dan.
Selen v prevelikih količinah lahko škoduje telesu, zato zaužijte največ 10 brazilskih oreščkov na dan.FOTO: Profimedia

Brazilski oreščki

Okusni brazilski oreščki veljajo za odličen prigrizek, saj so bogat vir beljakovin, vlaknin, esencialnih maščobnih kislin in selena. Redno uživanje brazilskih oreščkov niža nivo holesterola in krvnega pritiska, zaradi česar prehranski strokovnjaki svetujejo, da brazilske oreščke vključite v svojo vsakodnevno prehrano. Kljub vsemu pa je dobro vedeti, da je selen v prevelikih količinah lahko škodljiv in lahko privede do izpadanja las, krhkih in lomljivih nohtov, dermatitsa in nevroloških težav. Prav zato naj ne bi zaužili več 10 brazilskih oreščkov na dan.

Puste živalske beljakovine

Če je vaš jedilnik večinoma sestavljen iz pustega piščančjega mesa ali jajčnega beljaka, je morda čas, da spremenite svoj prehranjevalni vzorec. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko prekomerno uživanje živalskih beljakovin povzroči večjo proizvodnjo inzulinu podobnega rastnega hormona IGF-1, ki v preveliki količini pospešuje staranje in poveča tveganje za razvoj raka, še posebej raka dojke.

Študija, ki je bila objavljena v medicinski reviji Cell Merabolism, je celo odkrila, da so imeli ljudje, katerih prehrana je bila v 20 odstotkih sestavljena iz pustih živalskih beljakovin, kar štirikrat večje tveganje za smrt kot ostali. Tako poskrbite, da beljakovine pridobite tudi iz drugih virov, kot je zelenjava, na primer fižol, oreščki, semena in polnozrnate žitarice.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662