Nekatere banane so rdeče
Banane vsi dobro poznamo, saj so pri nas priljubljen sadež, ki je na voljo vse leto. Domovina tega sadeža je jugovzhodna Azija, od koder jih še danes veliko izvozijo v preostale dele sveta. Banane, kot vemo, rastejo na bananovcih, ki so visoki od dva do osem metrov in se ponašajo tudi z ogromnimi listi – ti lahko v dolžino dosegajo celo do tri metre in pol. Na bananovcu plodovi, banane, rastejo v šopih, na eni rastlini pa letno zraste tudi do 150 banan. A niso vse banane rumene barve. Obstaja namreč več vrst teh sadežev, tako da so nekatere banane celo rdeče in škrlatne barve.
Idealno razmerje – veliko kalija, malo natrija
Če naša prehrana vsebuje prevelike količine natrija, si lahko dolgoročno na glavo nakopljemo visok krvni tlak in druge z njim povezane bolezni srca in ožilja. Zato moramo paziti, da z natrijem ne pretiravamo – veliko bomo naredili že s tem, da se bomo izogibali preslani hrano. Hkrati pa moramo poskrbeti, da dnevno zaužijemo dovolj kalija. Ta mineral, ki je tretji najbolj razširjen mineral v telesu, pravzaprav uravnava srčni utrip in krvni tlak ter je pomemben za pravilno delovanje ledvic in za krčenje naših mišic. Kalij pa igra ključno vlogo tudi pri pretvarjanju krvnega sladkorja v glikogen, ki ga naše mišice potrebujejo za energijo, zato je ravno pomanjkanje tega minerala krivo za utrujenost in padec energije. In ker banana vsebuje veliko kalija ter zelo malo natrija, je idealno živilo za premagovanje utrujenosti in za zdravje našega srca. Je pa banana tudi bogat vir nekaterih drugih mineralov, kot na primer fosforja, železa in magnezija, vlaknin ter vitaminov A, B in C.
Tudi bananin olupek je užiten
Čeprav večini od nas niti na misel ne pride, da bi poleg bananine sredice pojedli še olupek, pa to ni nič nenavadnega v nekaterih azijskih kulturah, kjer olupek bodisi pojedo surov bodisi ga skuhajo ali spečejo. Tudi bananine liste radi vključujejo v prehrano, kajti jedem dajo zelo svojevrsten, sladkast okus. Možnosti je več. Azijci bananine liste kuhajo skupaj s kakšnim drugim živilom ali pa vanje zavijejo meso, ki ga nato pečejo kar skupaj z listi. Ti meso ščitijo, da se preveč ne zapeče oziroma zažge, hkrati pa mu dajejo prav posebno aromo. Zadnja leta pa se banana vse pogosteje kot dodatek jedem znajde tudi na krožnikih v zahodni kuhinji. Ne le, da je ta sadež zelo okusen kot sestavina sladic, zelo dobro se poda tudi k pikantnim, mesnim jedem – na primer k piščancu ali puranu s carryjem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV