Domovina brokolija je Bližnji vzhod, njegovega prednika pa so gojili že pred 8.000 leti. Brokoli so prvi vzljubili Rimljani, ki so ga imenovali tudi pet zelenih Jupitrovih prstov.
Ime prihaja iz latinske besede 'brachium' in pomeni 'veja' ali 'roka'. V našem območju so ga prvi začeli gojiti zahodni sosedje Italijani v provinci Kalabriji. Tam so mu nadeli ime Calabrese. Danes poznamo kar nekaj vrst te okusne zelenjave, najbolj pogosti pa sta italijanski zeleni brokoli in brstični brokoli. Brokoli pa sicer spada v družino križnic, v kateri so tudi zelje, ohrovt, cvetača, brstični ohrovt in koleraba. Na prvi pogled je podoben cvetači, vendar pa so cvetni popki temno zelene ali vijolične barve. "Glavo" iz cvetov, obkrožajo listi, ki pa glave ne prekrivajo tako kot pri cvetači, zato se cvetovi obarvajo zeleno.
Izberite "pravi" brokoli
Ko izbiramo brokoli, je najbolje izbrati temno zeleno rastlino. Živa barva namreč kaže na visoko vsebnost hranilnih snovi. Temno zeleni, vijolični ali modro-zeleni brsti vsebujejo več beta karotena in vitamina C kot tisti, ki so bolj bledi ali že malo rumeno obarvani. Stebla morajo biti zelo čvrsta. Taka, ki jih zlahka upognemo ali se zdijo gumijasta, so slabe kakovosti. Izogibajmo se tudi brokoliju z odprtimi, cvetočimi, razbarvanimi brsti ali polnimi vode in trdimi, olesenelimi stebli.
Zdravje na našem krožniku
Poleg tega, da brokoli zadovolji naše potrebe po dnevnem uživanju sadja in zelenjave, ima kar nekaj koristnih snovi za naše zdravje. Je prava zdravilna bomba, z nizko energijsko vrednostjo. Sto gramov zelenca vsebuje tri grame beljakovin, približno tri grame ogljikovih hidratov in enako toliko prehranskih vlaknin ter približno 27 kalorij.
Sicer pa je poln snovi, ki jih naše telo nujno potrebuje. Veliko ima rudnin, kot so železo, kalcij, natrij, kalij, fosfor in cink, vitamina A, B, C in E ter folne kisline. Poleg tega je bogat z vlakninami, kar izboljša delovanje prebavnega trakta in zmanjša holesterol v krvi. Folna kislina pa pomaga ženskam ohraniti običajno rast tkiva. Pogosto se uporablja kot prehranski dodatek.
Zmagovalec po vsebnosti antioksidantov
Brokoli vsebuje tudi številne antioksidante, ki so znani po tem, da zavirajo procese staranja in preprečujejo nastanek kroničnih bolezni. Med njimi so flavonoidi, fenoli in karotenoidi. Zadnji varujejo oči pred poškodbo prostih radikalov, ki jih povzroča ultravijolična svetloba.
Vsebuje tudi posebne snovi, ki delujejo proti raku. To sofitokemikalije, sulforani in indoli. Sulforafan je na primer izredno močan antioksidant, ki učinkuje preventivno proti številnim vrstam raka. V nasprotju z vitaminom C in E ali beta-karoteni, ki „lovijo“ proste radikale, deluje sulforan tako da spodbudi encime metabolizma. S tem povečuje količino encimov, ki telesu pomagajo, da se znebi rakotvornih snovi in uničuje škodljive celice.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV