Vizita.si
V času nosečnosti je zelo priporočljivo uporabljati bučno olje za masažo proti strijam.

Lepota

Buča kot zdravilo in lepotilo

Bilka Baloh
04. 11. 2009 09.06
1

Lepotila iz bučnega mesa in olja so bila znana že Indijankam. V farmaciji pa so jih uporabljali že stari Grki, Rimljani in še posebej Kitajci.

V času nosečnosti je zelo priporočljivo uporabljati bučno olje za masažo proti strijam.
V času nosečnosti je zelo priporočljivo uporabljati bučno olje za masažo proti strijam.FOTO: iStockphoto
Zdravilne učinkovine v bučah

Meso buče vsebuje devetdeset odstotkov vode, ostalo so beljakovine, ogljikovi hidrati, minerali, kalij, kalcij, magnezij, mangan, fosfor, železo, vitamini A, B1, B2 in B6 ter vitamin C in E. Buče delujejo kot diuretik in spodbujajo telo k porabi zaloge maščob. So izjemno antioksidativna hrana in z njimi lajšamo marsikatere bolezni sodobnega časa. Velja prepričanje, da so buče bogat vir karotenoidov. Hrana, bogata s karotenoidi, ima številne dobrodejne učinke na zdravje in pomaga preprečevati bolezni, kot so rak na pljučih, širokem črevesu, mehurju, materničnem vratu, dojkah in koži, preprečuje srčne bolezni, očesne mrene in degeneracijo rumene pege.

Bučna semena

Bučna semena imajo poleg neoluščenega riža in ječmena najvišji delež selena. Selen deluje antioksidativno ter preprečuje vnetja in nastanek rakastih obolenj. Pomemben je tudi za srce in ožilje ter imunski sistem. Bučna semena vsebujejo že zgoraj vse omenjene, za življenje nujno potrebne mineralale, vitamine in mikroelemente. Te snovi so nujne za normalno delovanje organizma in sodelujejo pri urejanju vodnega ravnovesja, celičnega dihanja, delovanju živcev in mišic. Bučna semena so že od nekdaj uporabljali za zdravilo proti črevesnim zajedalcem pa tudi pri težavah s prostato. Z ogretimi bučnimi listi pa si lahko lajšamo težave pri udarninah, zvinih in pikih insektov.

Bučno olje

Najboljše je seveda hladno stiskano, torej nepredelano bučno olje. Že v starih knjigah naših babic so mu pripisovali velik pomen, pa ne le kot hrano, temveč tudi kot sredstvo za nego kože. Vitamini A, E, minerali, fitosteroliin in mikroelementi so nujno potrebni za napeto kožo, močne lase in zdrave zobe. Ojle je zelo učinkovito tudi za masažo v času nosečnosti.

Ker vsebujejo velik procent vode so zelo nekalorične in zato primerne za najrazličnejše shujševalne kure.
Ker vsebujejo velik procent vode so zelo nekalorične in zato primerne za najrazličnejše shujševalne kure.FOTO: iStockphoto

Maska iz bučnih pripravkov za vse tipe kož

Naribate bučo, ji dodate žlico bučnega olja, jajčni rumenjak in žlico jabolčnega kisa. Masko nanesete na obraz in pustite delovati 15 min. Potem sperete z mlačno vodo. Koža bo mehka in voljna. To masko si lahko naredite vsaj enkrat tedensko.

Kopel za mehko kožo

Lahko poizkusite tudi bučno kopel. Žlico bučnega olja raztopite v polni kadi vode, verjemite ni je večje sprostitve.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587