No, danes pa so češnje le slasten poletni sadež, ki ga lahko uživate na več načinov. Odlične so surove, primerne pa so tudi za sadne solate in kot nadev za sladice in torte. Niso primerne za kuhanje, saj zaradi pomanjkanja potrebnih sadnih kislin njihov okus postane pust. Višnje pa lahko uporabimo za pripravo kolačev, kompotov ali marmelade. Okusne so tudi v kombinaciji s sladkastimi začimbami in čokolado.
Od kremaste do temno rdeče barve …
Domovina češenj je Mala Azija, na ozemlju med Črnim in Kaspijskim morjem. Sicer pa uspevajo povsod v zmernem podnebju. Sodijo v družino koščičastega sadja, glede na barvo pa poznamo od bledo kremasto rumenih, temno rdečih do črnih. Okus tega sadeža je lahko sladek ali kisel, odvisno od vrste.
Poznamo več vrst češenj, in sicer hrustavke s čvrstim, hrustavim mesom, in srčkaste z mehkejšim mesom. Zrastejo na srednje velikem do velikem drevesu. Cvetijo poleti in imajo bele do svetlo rožnate cvetove. Poleg domačih češenj, ki jih vzgojimo doma, rastejo tudi divje češnje.
Bogastvo vitaminov
Češnje so bogate z železom, fosforjem in vitamini A, B1, B2, B6 in C. Približno sto gramov češenj ima 67 kalorij.
Sicer pa češnje spodbujajo prečiščevanje ledvic in izločanje strupov, v kombinaciji s semeni pa uravnavajo raven krvnega sladkorja in podaljšajo občutek sitosti. Koristne so tudi pri preganjanju napihnjenosti.
Češnje naj bi sodile celo na sedmo mesto na lestvici najbolj zdravih jedi, ki pomagajo v boju proti raznim boleznim. Med drugim so bogate z melatoninom, ki uničuje proste radikale (povzročitelje mnogih bolezni). Vsebujejo pa tudi ogromno antioksidantov, ki zavirajo staranje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV