Jablane so doma v zmerno toplem pasu Evrope in Azije. Že v davnini so ljudje nabirali plodove samoniklih dreves, dobro so jih poznali tudi Feničani.
Jabolka so v Evropo prinesli trgovci. Sicer pa je jabolko že v starem Rimu veljalo za prestižen sadež, ki je krasil kraljevske mize.
Danes poznamo veliko sort jabolk, po nekaterih podatkih celo več kot dvajset tisoč. Najboljše sorte jablan, ki jih danes najdemo v Evropi, so nastale z mutiranjem in križanjem jablan v Severni Ameriki in v Avstraliji. Ko so prispele v Evropo, so jih križali ponovno.
Sladko ali kislo, zeleno ali rdeče?
Tako kot sorte so jabolka različna tudi po starosti, okusu, barvi in čvrstosti. Izbirate lahko med starejšimi in novejšimi sortami, čeprav starejših sort skoraj ni več mogoče dobiti, razen na posebnih kmetijah. Med novejše sorte (sicer stare tudi do dvesto let), ki so bolj dostopne, pa sodijo: jonatan, zlati delišes ter najpopularnejša fuji in bribern. Še vedno zelo iskana pa so tudi jabolka elstar, jonagold, ajdared in gloster.
Tako lahko med različnimi kiselkastimi, sladkimi, hrustljavimi, kašnatimi, sočnimi in aromatičnimi okusi jabolka izbiramo tudi po barvi. Med njimi najdemo vse od zelene, rumene, škrlatno oranžne, temno rdeče do skoraj vijolične barve.
Kot je povedal Roman Mavec iz poskusnega sadovnjaka Kmetijskega inštituta, pa se okusi potrošnikov po določenem obdobju spremenijo, zato se pojavljajo vedno nove sorte jabolk. "Ugotovili smo, da se nekje na 15 do 20 let okusi zamenjajo. Med potrošniki starejše generacije je zdaj najbolj zaželena predvsem rahlo kiselkasta sorta, to sta elstar in jonatan. Mlajši pod 20 let pa si želijo bolj sladkih jabolk."
Jabolko je energetsko bogat sadež
Jabolko vsebuje veliko vode (od 76 do 91 odstotkov), beljakovin (od 0,2 do 0,4 odstotka), maščob (od 0,3 do 0,6 odstotka) in od 6,1 do 14,8 odstotka sladkorjev, ki so odličen vir energije.
Jabolka vsebujejo tudi precej vitamina C. Dobro pa je vedeti, da je vitamina C v lupini kar šestkrat več kot v mesu. Največ vitamina C najdemo v sortah ontario, zlata parmena, boskop in beličnik.
Celuloza, ki jo vsebujejo jabolka, krepi črevesne stene, pektini pa naj bi imeli pomembno vlogo pri preprečevanju arterioskleroze in infarkta.
Mineralne snovi, ki jih vsebuje, pa imajo pomembno vlogo v prebavnem sistemu. Jabolko je bogato tudi s kalijem in pomaga pri zniževanju krvnega tlaka. Uživanje jabolk priporočajo tudi pri sladkorni bolezni.
Nekaj zanimivosti o jabolkih
Kot pravi zgodba o Adamu in Evi, jabolko povezujejo s spoznanjem dobrega in zla. Eva je odtrgala z drevesa jabolko in ga ponudila Adamu, za kar sta bila oba izgnana iz raja. Grki pa so verjeli, da je jablano ustvaril bog Dioniz. Po Homerjevi Iliadi je Paris prisodil jabolko boginji Afroditi kot najlepši, razvoj dogodkov pa je pripeljal do trojanske vojne.
Jablana je v Zahodni Evropi veljala za drevo življenja. Častili so jo kelti in skandinavska ljudstva.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV