Vizita.si
Sladkarije

Zdravi z

MED

B.J.
06. 04. 2009 11.50
0

V zdravilstvu je med cenjen kot živilo, ki povečuje umsko in telesno moč, izboljšuje zdravje in počutje, krepi srce, deluje dezinfekcijsko, pomaga pri prehladih, živčnih napetostih in povečuje splošno imunsko odpornost.

Méd je sladka in židka tekočina, ki jo čebele in druge žuželke proizvajajo iz cvetličnega nektarja (medičine) ali iz mane, ki jo izločajo kljunate žuželke kot denimo uši.
Méd je sladka in židka tekočina, ki jo čebele in druge žuželke proizvajajo iz cvetličnega nektarja (medičine) ali iz mane, ki jo izločajo kljunate žuželke kot denimo uši. FOTO: iStockphoto

Čisti med ne sme vsebovati nobenih dodatkov, denimo vode ali drugih sladil. Med je precej slajši od namiznega sladkorja in ima posebej primerne kemične lastnosti za peko.

Tekoči med se ne pokvari, lahko edino kristalizira v trdno stanje. Nazaj v tekočino ga pretvorimo s segrevanjem do 45°C - če to mejo presežemo, med izgubi zdravilne lastnosti. Zaradi velike koncentracije sladkorja z osmotskim razkrojem uničuje bakterije. Naravni med vsebuje od 14 do 18 odstotkov vlage. Dokler količina ne preseže 18%, se praktično noben organizem v njem ne more razviti v večjem številu.

Med je zelo razširjen v prehrani. Uživamo ga lahko samega, kot sladilo v čaju ali pa ga uporabljamo pri peki peciva oziroma kot namaz na kruhu. Nekateri ljudje ga imajo ravno zaradi značilnega okusa veliko raje od sladkorja.

V prehrani je imel od nekdaj pomembno vlogo, saj sladkorja včasih niso poznali. Grki in Rimljani so iz medu pripravljali slaščice. Znani zdravniki, kot so Hipokrat, Galenus in Paracelsus, so ga uporabljali za zdravljenje bolezni, Slovani pa so pripravljali še danes zelo cenjeno medico. Prav tako je primeren za razne kozmetične pripravke.

Čebele prinesejo nektar oziroma mano v panj, kjer ga mlade čebele deloma izsušijo.
Čebele prinesejo nektar oziroma mano v panj, kjer ga mlade čebele deloma izsušijo.FOTO: iStockphoto

Kako nastane med?
Čebele prinesejo nektar oziroma mano v panj, kjer ga mlade čebele deloma izsušijo. Gostenje medu poteka tako, da čebele večkrat izbljuvajo kapljico medičine, da se suši na zraku in jo nato spet pogoltnejo, obenem pa vanjo dodajajo številne encime, ki spremenijo sladkorno sestavo medičine. Tako predelano medičino, ki ji zdaj pravimo med, čebele shranijo v celicah satja. Tu se nadaljuje zorenje medu. Do vrha napolnjene celice satja čebele pokrijejo z voščenimi pokrovci. Pri čebelarjih velja, da je primeren čas za točenje, ko so sati do 2/3 pokriti s takimi pokrovci.

Čebela v času glavnega nabiranja nektarja iz panja izleti 7-17-krat na dan, pri čemer za vsak polet porabi približno pol ure, odvisno od razdalje do paše. Na vsakem od svojih poletov v medenem želodčku prinese 50-60 mg medičine( za izdelavo 1 kg medu pa je potrebnih 3-4 kg medičine).
Čebela v času glavnega nabiranja nektarja iz panja izleti 7-17-krat na dan, pri čemer za vsak polet porabi približno pol ure, odvisno od razdalje do paše. Na vsakem od svojih poletov v medenem želodčku prinese 50-60 mg medičine( za izdelavo 1 kg medu pa je potrebnih 3-4 kg medičine).FOTO: Reuters

Vrste medu
Glede na pašo čebel, ločimo različne vrste medu: akacijev med, cvetlični med, gozdni med, lipov med, kostanjev med, smrekov med, hojin med.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587