Vizita.si
Iz njega lahko naredite kremo, tinkturo, maslo, olje, čaj itd.

Zdravi z

OGNJIČ

M.K.
21. 06. 2009 17.05
1

Nosite ognjič v žepu, če želite doseči pravico na sodišču. Želite imeti preroške sanje? Potem ognjičeve cvetove položite pod blazino. To pa še ni vse. Ognjič naj bi bil tudi napovedovalec vremena. Med zdravilci pa še danes velja za 'nadnaravno' rastlino, ki ima neverjetne zdravilne učinke.

Iz njega lahko naredite kremo, tinkturo, maslo, olje, čaj itd.
Iz njega lahko naredite kremo, tinkturo, maslo, olje, čaj itd. FOTO: iStockphoto

Ognjič so najprej uporabljali za izdelovanje čarovniških urokov. Šele kasneje so začeli odkrivati njegove zdravilne učinke, ki jih poznamo danes. Sicer pa še danes velja za rastlino, ki napoveduj,e kakšno bo vreme. Če so po osmi uri zjutraj njegovi cvetovi zaprti, pomeni, da bo ta dan deževalo. Sicer pa posajen v vrtu odganja mrčes. Posajen pred vhodom odganja komarje. Raztresen pod posteljo pa naj bi nudil zaščito med spanjem in jasnovidne sanje.

Ognjič so uporabljali že Rimljani in stari Egipčani. Ti so verjeli v njegov pomlajevalen učinek. Kasneje je ognjič postal splošno znana rastlina, saj so ugotovili, da zdravi tudi odprte rane in druge zunanje poškodbe na koži. Denimo med ameriško državljansko vojno je bil še posebno cenjen med zdravniki, saj so z njim zdravili hude rane vojakov.

Nezahtevna in zdravilna rastlina

Ognjič je enoletnica z zelenimi, rahlo dlakavimi stebli s stranskimi vejicami. Listi so sedeči, podolgovati z valovitim robom, lepljivi in rahlo dlakavi. Cveti od junija do oktobra in ima značilna socvetja, sestavljena iz cevastih in jezičastih cvetov izrazito rumene do oranžne barve. Imajo značilen oster vonj in so lepljivi.

Ognjič ni posebno zahtevna rastlina. Najbolj mu odgovarja sončna lega, fina ilovnata tla, ki prepuščajo vlago, saj ne mara stalno mokrih tal.

Razmnožujete ga s sejanjem spomladi (april, maj). Seme posejete 2 do 3 centimetre globoko, v razdalji 25 do 45 centimetrov narazen.

Uporabni so sveži ali posušeni cvetovi, ponekod tudi sveži listi. Za zdravilne namene običajno uporabljate samo posušene obarvane dele cvetov. Cvetja nabirate sproti od junija do oktobra in tako omogočite stalno cvetenje. Nabiranje lističev pa je najboljše po nekajdnevnem obdobju lepega vremena.

Znan je predvsem po tem, da olajša glavobole, bolečine v ušesih in zmanjšuje vročino. Dober je za srce, cirkulacijo in zdravljenje ran ter odrgnin. Ne uporabljajte ga med nosečnostjo. Iz njega lahko naredite kremo, tinkturo, olje, čaj, maslo in ga dodajate k različnim jedem kot začimbo, ki predvsem barvno popestri jed.

 

 


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650