Vizita.si
Drevo limone se imenuje limonovec in obrodi dvakrat letno: spomladi in od avgusta do septembra.

Zdravi z

LIMONA

M.K.
13. 04. 2009 20.00
0

Limona je poleg pomaranče eden izmed najbolj zdravih agrumov, ki je bogat predvsem po vsebnosti vitamina C. Kot iz pomaranče si lahko tudi iz limone pripravite naravno stisnjen sok ali iz nje izdelujete kandirano sadje. Sicer pa je limona že zelo star sadež, katerega zdravilne učinke so poznali že v 12 stoletju.

Drevo limone se imenuje limonovec in obrodi dvakrat letno: spomladi in od avgusta do septembra.
Drevo limone se imenuje limonovec in obrodi dvakrat letno: spomladi in od avgusta do septembra.FOTO: iStockphoto

Limona izvira iz območja med Himalajo in Južno Kitajsko. Podatki govorijo o tem, da naj bi jo na tem področju gojili že več kot 2500 let. Od tam naj bi jo Arabci pred 1000 leti prenesli v Afriko, v 12. stoletju pa naj bi se pojavila tudi v južni Evropi. V 18. stoletju so jo pričeli gojiti tudi v Ameriki. Dandanes pa so največje pridelovalke limon Italija, Združene države Amerike, Mehika in Argentina.

Sadež prihaja iz družine citrusov. Drevesu pravimo tudi limonovec in je visoko od tri do šest metrov. Plod je rumene barve, v notranjosti brezbarven, ovalne, skoraj okrogle oblike. Rastlino ponekod gojijo v dekorativne namene, a na splošno nasade vzdržujejo za pridobivanje sadežev.

V ugodnih podnebnih pogojih obrodi limona dvakrat letno: spomladi, ko cvetenje, iz katerega zrastejo najboljši sadeži, traja vsaj dva meseca, drugo cvetenje pa poteka avgusta in septembra.

Limone običajno obiramo še zelene. Sadež pa je zrel, ko je lupina v celoti rumena. Zelene lise kažejo na to, da sadež še ni popolnoma zrel. V tem primeru ga postavimo na sončno okensko polico za dan ali dva. Limone so sicer zelo obstojne, na hladnem in suhem mestu pa zdržijo do dva tedna.

Kaj vsebuje limona?

Limona poleg vitamina C vsebuje tudi nekaj magnezija, fosforja, kalcija in natrija.
Limona poleg vitamina C vsebuje tudi nekaj magnezija, fosforja, kalcija in natrija.FOTO: iStockphoto

V povprečju je pri limoni le 57 odstotkov užitne snovi, preostalih 40 odstotkov je olupek, tri odstotke pa so semena. Seveda je treba pri tem upoštevati, da gre le za povprečje, saj se odstotki pri raznih variantah občutno spreminjajo. Limonin sok pa predstavlja od 40 do 50 odstotkov sadeža. Je rumena do svetlozelena tekočina kislega okusa, ki vsebuje do 8 odstotkov citronske kisline, manjše količine drugih organskih kislin, okoli 3 odstotke sladkorja in obilo vitaminov, predvsem C vitamina.

Limono običajno uporabljamo za pridobivanje soka in citronske kisline, iz olupkov pa lahko izdelujemo tudi kandirano sadje ali pridobivamo iz nje esence, pektin in olje. Ostanki pa gredo lahko tudi v predelavo za živalsko krmo. Nastrgana lupina in limonin sok sta primerna tudi za zamrzovanje.

Z eno limono zaužijemo:
- 90 g vode
- 3,2 g ogljikovih hidratov
- 1,2 g balastnih snovi
- 0,7 g beljakovin
- 0,6 g maščob
- 150 mg kalija
- 55 mg vitamina C
- 30 g magnezija
- 16 mg fosforja
- 11 mg kalcija
- 3 mg natrija
- bioflavinoide
- pektine
- citronsko olje

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662