Vizita.si
image (28)

Zdravi z

REGRAT

M.K.
23. 03. 2009 10.39
0

Ne spreglejte, da na vašem najbližjem travniku že raste rastlina, ki je zelo zdravilna in za katero ni potrebno nič plačati? Privoščite si torej sprehod v naravo in si naberite regrat!

Regrat je rastlina, ki raste po travnikih, pašnikih, po travnatih poteh, ob ograjah, na zelenicah, zapuščenih vrtovih in njivah. Nekateri mu pravijo najbolj razširjen "plevel“, ki je za nameček še zelo zdravilen.

Ponekod zaradi čedalje toplejših pomladi prve liste požene že sredi marca, v drugi polovici aprila in maja pa začne cveteti. Takrat veter raznaša lahka semena iz regratove lučke, kar omogoča hiter način razmnoževanja.

Poznamo od 40 do 60 različnih vrst regrata, ki se med seboj zelo razlikujejo. Najbolj razširjen je navaden regrat, ki spada v družino nebinovk. Njegovo latinsko ime je Taráxacum, ki ga je regrat dobil od arabskega zdravnika Avicenne in pomeni „kar se dobi v lekarni“. Regrat so uporabljali tudi mnogi drugi zdravilci, ki so ga imeli za zdravljenje različnih obolenj. V 15 stoletju je na primer nemški zdravnik Jakob Dietrich von Bergzabern rastlino priporočal proti težavam želodca in jeter. Cenili so ga tudi stari Grki kot zdravilo proti očesni bolezni taraxis.

Zdravilna je cela rastlina

Za zdravljenje služi celotna rastlina, nadzemni in podzemni deli. Nadzemne dele rastline nabiramo pred cvetenjem, cvetne koške pa v času cvetenja. Najbolj zdravilni del je korenina, ki jo izkopljemo pred cvetenjem ali v jeseni. Pri tem moramo biti previdni, da je ne ranimo, ker lahko odteče mlečni sok, izguba le-tega pa zmanjša zdravilni učinek.
Med drugim pa je regrat znan tudi kot diuretik, kar pomeni da je odličen „očiščevalec telesa“. Bogat je z vitaminom A, B in D , rudninskimi snovmi, železom in beta karotenom. Sicer pa vsebuje približno 85, 6 odstotkov vode, 2,7 odstotkov beljakovin, 0,7 odstotkov maščob in 9,2 odstotka ogljikovih hidratov.

Če upoštevamo samo izboljšanje celotne presnove in izreden vpliv na čiščenje krvi, lahko sklepate, da ga lahko uporabite v boju pri naslednjih težavah: kožnih ekcemih, lišajih, revmi, krvnih boleznih, motnjah pri delovanju jeter in žolčnika itd. Pospešuje tudi delovanje žlez (vse od žlez v želodcu, slinavke in trebušne slinavke), pomlaja in obnavlja celice in olajšuje težave sladkorne bolezni.

Zanimivosti

Listi, ki ji naberemo pred cvetenjem so zelo priljubljena solata. Lahko pa jih uporabljamo tudi kot dodatek k sendvičem, za kuhane juhe, uporablja pa se tudi kot sestavina za izdelavo zeliščnega piva. Iz njega lahko pripravimo vino in medu podoben sirup ter regratov čaj.

Regrat je rastlina, ki ima verjetno največ ludskih imen. Med nijim so na primer vergrad, mlečec, mlečje, rumena reva, jajčar, farška plata...

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587