Vizita.si
Robide so izjemno zdrave. Koristne so ob črevesnih ali želodčnih težavah, pomagajo tudi pri menstrualnih krčih.

Zdravi z

ROBIDA

M.K.
13. 09. 2009 15.10
0

Če boste zadnje toplejše dni izkoristili v naravi, ne pozabite nabrati še nekaj robid. Z malo sreče jih boste še dosti našli. Gre za izjemno zdrav sadež, iz katerega lahko naredite zdravilen čaj, sok ali jih preprosto uživate surove.

Trnata robida je danes razširjena skoraj po vsej Evropi. S križanjem vrst iz severnoameriškega višavja pa vzgajajo robide že od leta 1820. To je med drugim povzročilo vzgojitev robide brez trnov. Te se imenujejo 'Thornfree'.

Izkoristite zadnje toplejše dni za nabiranje robid. Vendar ne nabirajte tistih, ki rastejo ob cesti.
Izkoristite zadnje toplejše dni za nabiranje robid. Vendar ne nabirajte tistih, ki rastejo ob cesti.FOTO: iStockphoto

Dobro pa je vedeti, da so uvožene robide, ki jih dobite v veleblagovnicah, pogosto škropljene s škodljivimi snovmi. Zaradi lepšega videza so lahko obdelane tudi z voski ali smolami, zato bodite pri nakupu previdni in malo bolj izbirčni.

Ravno zaradi tega je morda boljše, da robide naberete kar sami ali še boljše jih vzgojite kar na svojem vrtu. Prve plodove lahko z malo sreče trgate že julija, sicer pa od konca avgusta pa vse do septembra ali oktobra. Ob prometnih cestah jih ne nabirajte. Pred uživanjem pa jih dobro operite. Pri obiranju pazite, da v vedro ne zmečete preveč plodov naenkrat. Robide boste tako stisnili in na koncu ostali samo z robidovim sokom. Nabrani sadeži so primerni za takojšnjo uporabo, lahko pa jih tudi zamrznete.

Vzgojite jih sami!

Robide so izjemno zdrave. Koristne so ob črevesnih ali želodčnih težavah, pomagajo tudi pri menstrualnih krčih.
Robide so izjemno zdrave. Koristne so ob črevesnih ali želodčnih težavah, pomagajo tudi pri menstrualnih krčih. FOTO: iStockphoto

Če pa jih boste vzgajali sami, pa nekaj koristnih nasvetov. Poskrbite, da bodo rasle na soncu, ki ga imajo zelo rade. Zato tudi rastejo na južnih predelih ali robovih gozdov. Najboljši čas za sajenje je marca ali aprila. Posadite jo globoko v tla, pri tem pa odrežite veje na dolžino 20 do 30 centimetrov. Imeti morate tudi žični okvir, na katerega boste privezali veje. Za bogat pridelek pri obrezovanju obdržite deset močnih poganjkov na vsaki rastlini. Redno jih obrezujte. Sicer pa je robida občutljiva na nizke zimske temperature, sivo plesen in za bolezni, ki povzročajo odmiranje rodnih stebel.

Čaj, sok ali marmelada?

Robide vsebujejo veliko vitamina A. Zelo ugodno vplivajo pri želodčnih in črevesnih težavah ter pri težavah z mehurjem. Dobre so v boju proti raku. Čaj iz robid pa pomaga lajšati tudi menstrualne krče.

Čaj naredimo iz listov robid, nabranih zgodaj spomladi, ki jih posušimo in iz njih pripravimo čaj. Ta poleg lajšanja menstrualnih krčev, čisti še kri, pomaga pri bolečinah v grlu, odpira dihalne poti itd. Iz sadežev pa lahko naredite tudi sok, ki je prava vitaminska bomba. Ta pomaga pri stresu in napetosti. Zelo okusna pa je tudi marmelada iz robid.

 


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650