Vizita.si
Koruza vsebuje veliko vitaminov in mineralov ter za prebavo koristnih balastnih snovi.

Bilke

S koruzo do boljše prebave

Eva Doljak
04. 08. 2011 11.00
0

V teh dneh si bo marsikdo privoščil bodisi pečeno bodisi kuhano koruzo. Ta žitarica, ki so jo najprej gojili v Južni in Srednji Ameriki, je danes priljubljena po vsem svetu. Je bogat vir vitaminov in mineralov.

Koruza vsebuje veliko vitaminov in mineralov ter za prebavo koristnih balastnih snovi.
Koruza vsebuje veliko vitaminov in mineralov ter za prebavo koristnih balastnih snovi.FOTO: iStockphoto
Že pred mnogimi tisočletji so koruzo gojili v nekaterih predelih Srednje in Južne Amerike, od koder jo je nihče drug kot Krištof Kolumb prinesel tudi v Evropo. Danes jo sicer poznajo in gojijo po vsem svetu, a najbolje uspeva v deželah s toplim in dovolj vlažnim podnebjem. Večina nas najbolj pozna rumeno koruzo, a obstajata tudi takšna z belimi in takšna z rdečimi zrni. Glede na velikost zrn pa razlikujemo med drobno- in debelozrnato koruzo.
Koruzo lahko spečete ali skuhate ter je nato posolite in namažete z zeliščnim maslom.
Koruzo lahko spečete ali skuhate ter je nato posolite in namažete z zeliščnim maslom. FOTO: iStockphoto

Ta enoletna žitarica vsebuje kar nekaj ogljikovih hidratov, od katerih velik delež predstavljajo sladkorji. Je tudi vir kakovostnih beljakovin ter vitaminov B in C. Vsebuje tudi nekaj pomembnih mineralov, kot so kalij, fosfor, magnezij, železo, ter balastne snovi, ki pripomorejo k boljši prebavi. Poleg tega naj bi koruza vplivala na boljše delovanje ledvic in sečnih poti, pomagala pa naj bi nižati tudi vsebnost holesterola v krvi. Sicer ima 100 gramov koruze približno 96 kalorij, kar znaša 400 joulov.

Koruzo sicer v Evropi še vedno v največji meri uporabljajo za krmo živine, a sladke sorte so namenjene prehrani ljudi. Številni koruzo najraje jedo kar tako – kuhano ali pečeno in le posoljeno. Če boste storže kuhali, jih kuhajte v nesoljenem kropu in posolite pozneje, peči pa je koruzo najbolje kar na ognju ali žerjavici. Zelo okusno je tudi, če pečen ali kuhan koruzni storž namažete z zeliščnim maslom ali potresete še s kakšno drugo začimbo, ki jo imate radi. Je pa koruza tudi odlična sestavina enolončnic, omak, solat …

Pazljivi bodite pri izbiri storžev. Za kuho in peko so namreč najboljši tisti, ki so ravno prav zreli – ti imajo laske na vrhu že delno posušene, zrnje pa ni ne preveč vodeno in ne preveč trdo. Če boste vanj zarezali z nohtom, se mora iz njega pocediti gosta mlečna tekočina. Ko enkrat storž odtrgamo, ga moramo čim prej skuhati, speči ali zamrzniti, kajti sladkor v koruzi se začne za tem, ko jo odtrgamo, hitro pretvarjati v škrob, zaradi česar izgublja sladek okus.

Mnogi jo uporabljajo tudi kot sestavino enolončnic.
Mnogi jo uporabljajo tudi kot sestavino enolončnic.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650