Vizita.si
Šentjanževka je izjemno zdravilna rastlina, ki raste od junija do septembra, zato se čim prej odpravite v naravo in jo naberite.

Zdravi z

ŠENTJANŽEVKA

M.K.
19. 07. 2009 18.06
1

Zdravilni učinki šentjanževke so že dolgo znani. Z njo so si zdravili rane že vitezi križarji v bojih za Jeruzalem. V mnogih kulturah pa je veljala za čarobno in obredno zelišče.

Šentjanževka je izjemno zdravilna rastlina, ki raste od junija do septembra, zato se čim prej odpravite v naravo in jo naberite.
Šentjanževka je izjemno zdravilna rastlina, ki raste od junija do septembra, zato se čim prej odpravite v naravo in jo naberite.FOTO: iStockphoto

Ljudje so včasih verjeli, da šentjanževka varuje pred uroki, zlimi duhovi in udarci strele. Ena izmed legend pravi, da naj bi pomagala tudi pri iskanju zakladov in vode.

Kako izgleda?

Šentjanževka je grmičasta trajnica, ki zraste 30 do 90 centimetrov visoko. Grmički se razrastejo v premeru do 30 centimetrov. Stebla so pokončna in dvoroba, ki se na zgornji tretjini bogato razvejijo. Lističi so ovalni in dolgi do 3 centimetre, so celorobi, brez pecljev in razvrščeni nasprotno po dva in dva na kolencu. Imajo votlinice, v katerih se kopiči eterično olje in ki jih lepo vidite, če obrnete list proti svetlobi. Lističi imajo pogosto ob robu tudi temne pike.

Cveti od junija do septembra

Gre za samoniklo rastlino, ki cveti od junija do septembra. Mnoge sorodne vrste najdete tako v alpskem svetu kot tudi ob mediteranski obali. Zasledili so jih tudi že v osrednji Aziji in celo v subtropskih in tropskih območjih.

Najlažje jo najdete na gozdnih posekah, ob robovih gozdov, na travnikih, goljavah. Uspeva tako na prakameninah kot tudi na apnenih tleh. Uporabni so cvetovi, ki jih nabirate, kakor hitro se odprejo ali zelišče s cvetom.

Dragocena in vsestranska rastlina

Čaj iz listov in cvetov deluje protidepresivno, pomaga pri histerijah, potrtosti, glavobolih in nespečnosti, zdravi kri, ledvice, mehur, zasluzenje pljuč. Učinkovine šentjanževke delujejo tudi na hormonske žleze, zato je čaj primeren tudi za lajšanje težav pri menstruaciji in v menopavzi. Čaj se običajno pije po prenapornem psihičnem delu, daje se otrokom, ki jih pogosto mučijo strahovi in močijo posteljo, zdravi tudi jetra, vendar se v tem primeru za večjo učinkovitost dodaja aloja.

Učinkovit antidepresiv

Klinično je dokazano tudi njeno antidepresivno delovanje. V Nemčiji boste zdravila s šentjanževko tako dobili tudi na recept in so v skupini antidepresivov najpogosteje predpisovana zdravila. Izvleček šentjanževke namreč vsebuje vrsto različnih snovi, kot so: hipericin, psevdohipericin, hiperforin, flavonoidi, fenolne kisline.

Zelo zdrav je predvsem čaj iz šentjanževke. Ima dokazano antidepresiven učinek.
Zelo zdrav je predvsem čaj iz šentjanževke. Ima dokazano antidepresiven učinek. FOTO: iStockphoto

Kako pripravimo čaj?

Dve čajni žlički posušene cvetoče šentjanževke prelijete s skodelico vrele vode in pustite stati deset minut. Odrasli uživajte po eno skodelico toplega čaja zjutraj in zvečer, otroci do treh let pa polovično mero. Čaj pijete najmanj šest tednov, zlasti v zimskih mesecih.

Olje, kreme in drugi podobni pripravki so predvsem za zunanjo uporabo. Učinkoviti so pri opeklinah, oteklinah, oparinah, pri oskrbi manjših ran, udarnin in zvinov. Z masažo in vtiranjem lajša težave pri revmi in protinu, starejšim ljudem se svetuje vtiranje pri drhtečih udih. Dobro se obnese pri masaži hrbtenice, obrabljenih vretencih in sklepih. Lajša pa tudi težave pri pikih žuželk.

 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587