Slive, kot jih poznamo danes, pa so prvi pridelovali Sirci in Rimljani, v Evropo so jih prinesli križarji.
Poznamo več kot 2000 različnih vrst ter skupin sliv. Najbolj pogoste so evropske, japonske in zahodnoazijske. Zorijo od poletja do jeseni. Na trgovinskih policah jih lahko dobimo tudi septembra. Plodovi so lahko veliki in okrogli ali pa majhni in ovalni, obarvani so lahko vijoličasto rdeče do rdeče rumeno. Meso slive je lahko zeleno rumeno, čvrsto, sladko, kislo ter srednje aromatično.
Domača sliva
Domača sliva je samooplodna sorta, ki cveti pozno in je odporna proti pozebi. Rast dreves je srednje bujna in najprej precej pokončna. Rodi pozno, a obilno. Plodovi domače slive so zelo drobni, podolgovati, z drobno kožico. Kožica je modre do modrovijolične barve s sivim poprhom, meso pa je zlato rumene barve. Primerna je za predelavo in svežo porabo.
Hrana za živce
Slive vsebujejo ogromno antioksidantov, več kot katero koli drugo sadje. Njihova hranilna vrednost pa je nizka. Sto gramov sliv namreč vsebuje le 40 kalorij. Vsebuje še beta karoten, vitamine skupine B, vitamin C, pektine, flavonoide, baker in cink.
Zaradi svojih zdravilnih lastnosti so odlična hrana za živce, pomagajo odvajati vodo iz telesa, koristne so pri protinu in revmatičnih obolenjih. Najboljše pa so pri odpravljanju težav s prebavo, predvsem pri zaprtju ali napihnjenosti.
Vsestranske za uporabo
Zapomnite si, da morajo slive vedno prijetno dišati. Za uživanje so najboljše sveže in sladke, za kuhanje pa izbirajte kisle. Odlične so za pripravo pit, kolačev in drugih sladkih jedi. Zelo primerne so tudi za pripravo marmelad, kompotov in želejev. Lahko jih tudi zamrznemo, a jih moramo pravilno pripraviti. Sadeže razpolovimo, odstranimo koščico, jih položimo na krožnik in zamrznemo. Nato damo sadeže v zamrzovalno vrečko, ki jo dobro zapremo. Če jih uživamo sveže, jih je dobro čim prej porabiti, saj postanejo gnile, neuporabne in izgubijo značilno barvo. Pametno jih je hraniti v hladilniku. Iz sliv pa v Srednji Evropi izdelujejo tudi žganje.
Samo še opozorilo! Ne pretiravajte s slivami, ker lahko povzročijo drisko ter želodčne in črevesne krče. Previdno tudi pri slivovki.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV