Strah pred porodom in bolečino lahko bolečine še poveča, zato je zelo pomembno, da ima nosečnica ob sebi prijazno zdravniško osebje, ki mu povsem zaupa. Za metodo poroda brez bolečin se nosečnica odloči že prej. Izbira lahko med naravnimi metodami za lajšanje bolečin, ki niso tako učinkovite, in tiste z dodatkom analgetikov, ki so učinkovitejše in enostavnejše za uporabo, žal pa imajo tudi številne stranske učinke.
Naravne metode lajšanja bolečin
Sem spadajo predvsem različne oblike psihološke podpore. Na primer tehnike sproščanja, masaža, toplotna stimulacija, hidroterapija, spreminjanje položaja porodnice, akupunktura, akupresura, transkutana električna živčna stimulacija (TENS), aromaterapija, avdioanalgezija in drugo.
Metode z analgetiki
Najbolj učinkovita metoda, ki se tudi izvaja najpogosteje, je epiduralna analgezija (EA), pri čemer uvedejo kateter tik ob hrbtenjači in preko njega dovajajo zdravilo za lajšanje bolečin. Tako nosečnica ne čuti bolečine, hkrati pa ohranja mišično moč. Vendra pa se lahko pojavijo stranski učinki, kot so mravljinčenje v nogah, oslabljena mišična moč, padec krvnega tlaka, slabost, bruhanje in srbečica.
Redko se lahko pojavijo zapleti, kot je glavobol po porodu, neuspešna analgezija, ponovno vstavljanje epiduralnega katetra, včasih pa se lahko zgodi, da katetra ni mogoče vstaviti. EA prav tako ni primerna za vse porodnice, zato se je ne izvaja pri tistih, ki imajo alergije na zdravila, ki jih uporabljamo pri EA (lokalni anestetiki, opioidni analgetiki), pri motnjah v strjevanju krvi, pri infekciji v bližini vbodnega mesta, hudih vnetnih stanjih, nekaterih živčno-mišičnih obolenjih in pri močnejši krvavitvi iz rodil.
Za lajšanje porodne bolečine lahko uporabljamo tudi inhalacije dušikovega oksidula. Gre za mešanico iz 50 odstotkov dušikovega oksidula in 50 odstotkov kisika (Entonox), porodnice pa ga vdihavajo med popadkom preko obrazne maske. Je blag analgetik, ki pa lahko povzroči izgubo zavesti.
Pogosto pa se uporablja še sistemska analgezija. Gre za lajšanje porodne bolečine z več vrstami analgetikov, ki pa lahko izzovejo slabost in bruhanje.
Sicer pa so bolečine med rojevanjem pozitivni znak, saj pomenijo, da porod napreduje. Povzročajo jo namreč predvsem močno krčenje maternice in napetost vezi, ki maternico podpirajo, pritiskanje otroka na maternični vrat, nožnico, mehur in danko, raztezanje materničnega vratu, mišic medeničnega dna in nožnice.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV