Ko se navdušeno odločite, da se boste začeli ukvarjati s športom, morda ne pomislite na zvine, zlome in pretegnjene mišice ter druge poškodbe, ki vas utegnejo doleteti. Ko pa pride do njih, si želite, da bi mislili na to že prej in da bi jih znali preprečiti oziroma zdraviti.
Ena najpogostejših poškodb, s katerimi se poleg vnetja ahilove tetive srečujejo tekači, je vnetje pokostnice oziroma periosteuma. Glavni vzroki vnetja so pretiravanje ali nepravilna obremenitev noge med tekom, nepravilno raztezanje in ogrevanje ali nepravilne tehnike vadbe, tek ali skakanje na trdih površinah ter tek v neprimernih športnih copatah (brez prave podpore in blažitve). Tekači o bolečinah po navadi potožijo, ko med treningom pride do spremembe tempa, dolžine teka ali spremembe podlage, na kateri trenirajo (npr. tek po asfaltu ali betonu). Tej poškodbi so najbolj izpostavljeni tisti, ki se že nekaj časa niso aktivno ukvarjali s tekom in poskušajo v kratkem času nadoknaditi zamujeno ali pa teči šele začenjajo.
Znaki vnete pokostnice
Pri vneti pokostnici se bolečina pojavi v piščali, podolgovati kosti med kolenom in gležnjem. Verjetno premočno obračate stopalo navznoter ali pa ste nenadoma začeli več teči navkreber oz. šprintati po ravnem. V zrak vas lahko požene že rahel pritisk s prstom na kost, kjer boli! Poškodovana noga običajno ni videti drugačna od zdrave, čeprav lahko tekaču, ki tako poškodovan trenira dlje časa, mišice oslabijo in se zato videz noge celo nekoliko spremeni.
Kakšno je zdravljenje?
Pri tej poškodbi je izredno pomemben počitek, saj omogoči, da se vnetje umiri, bolečina pa počasi izgine. Poleg tega potrebujete primerno obutev. Skoraj gotovo rabite vložke ali copate, s katerimi lahko popravljate obračanje stopal navznoter. Če zmanjšanje in sprememba treninga ter biomehanična korekcija teka ne pomagajo, je včasih nujno, da za nekaj tednov nogo razbremenite teže in si pomagate s berglami.
Neposredno po poškodbi prizadeti del močno hladite z ledom, zavitim v brisačo, ali s hladilnim pršilom, ki vsebuje tudi analgetične učinkovine. Potem nogo 2 do 3 dni zmerno hladite. Ob tem je prav poudariti, da se strokovnjaki za športno medicino strinjajo, da daljše hlajenje ovira celjenje, zato morate po 2 do 3 dneh hlajenja začeti uporabljati antirevmatični gel (npr. gel Naklofen) ali obliž. Če močne bolečine ne minejo, lahko lokalno zdravljenje dopolnite s peroralnimi antirevmatiki, ki delujejo tudi analgetično. Eden izmed njih je tudi Nalgesin S, ki dokazano uspešno odpravlja bolečine že 15 minut po zaužitju ene tablete. Brez recepta ga dobite v lekarni. Peroralne preparate morate uporabljati previdno, zato je nujno, da se pred uporabo posvetujete z zdravnikom ali farmacevtom.
Ali lahko med okrevanjem trenirate?
Če je poškodba blaga in če ustrezno spremenite obutev, zgubite le nekaj dni treninga. Če pa brez popravkov še naprej trmasto trenirate, se vam lahko zgodi, da boste morali na operacijo, to pa lahko v vaš dnevnik treniranja zvrta trimesečno luknjo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV