Prav tako pa raziskave kažejo, da je okoli deset odstotkov ljudi tako zelo dovzetnih za čustvene bolečine, da te pri njih povzročijo trajno, zelo resnično kronično bolečino.
Na vidiku so dokazi, ki bodo morda razložili, zakaj nekateri ljudje nikoli ne prebolijo zlomljenega srca. “Ti ljudje doživljajo zares globoko jezo in zagrenjenost. V življenju ne najdejo več smisla. In medtem ko si večina sčasoma opomore, njihova bolečina ne izzveni,” je povedal profesor David Alexander.
Z izsledki se poraja sum, da imajo ljudje, ki nikakor ne prebolijo svoje srčne izgube (naj bo to ljubezenski razhod, ločitev ali smrt ljubljenega), hkrati tudi nižji prag fizične bolečine, kar pomeni, da tudi fizično bolečino čutijo močneje kot drugi ljudje.
Zanimivo je tudi, da statistike kažejo, da se žalujočim v obdobju po ločitvi pogosto dogajajo nesreče in da lahko zapadejo v depresijo, v prvih nekaj mesecih pa obstaja tudi večje tveganje za srčni infarkt in možgansko kap. Menda veliko vlogo pri tem igrajo tudi stresni hormoni.
Bolečina ni samo slaba
Bolečina je v določenih primerih koristna ali celo nujna za preživetje, saj zaradi preteklih izkušenj izzove refleksen umik pred škodljivim dejavnikom. Toda pri obolenjih ali tkivnih poškodbah bolnika zgolj vodi v depresijo, povzroča nespečnost ter zmanjša njegovo družabnost in kakovost življenja. V takih primerih je bolečino smiselno čimprej omiliti.
Kaj lahko storimo?
Glavobol, zobobol, bolečino v križu in menstrualne bolečine lahko poskusite olajšati tudi z zdravili proti bolečini, ki so na voljo v lekarnah brez recepta. Tovrstna zdravila imajo pogosto tudi protivneten učinek in vplivajo na znižanje povišane telesne temperature.
Svoje mnenje lahko izrazite tudi na našem FORUMU.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV